Hi guys ! Bugün sizlere, uzun süredir elimde beklettiğim ve bir türlü okuma fırsatı bulamadığım bir çizgi romandan bahsedeceğim. Bana kalırsa, Moon Knight’ı ülkemizde çok fazla kişi bilmiyor. Buna bir kaç seneye kadar bende dahildim. Tabi Moon Knight’ın bilinmemesinin en büyük sebeplerinden biri de; ülkemizde çizgi romanlarının basılmamasıydı. Geçtiğimiz sene Marmara Çizgi bu özleme son verdi ve Moon Knight’ın ilk cildini bizlerle buluşturdu. İlk cilt; Zırdeli’yi Mayıs 2018’de ikinci cilt olan Reenkasnasyonlar’ı bastı. Şuana dek Moon Knight iki ciltte durmuş durumda. İlerleyen zamanlarda Marmara Çizgi bu yayınlara devam edecektir.

Şimdi gelelim kahramanımız Moon Knight‘a; kendisi bir deli arkadaşlar. Gerçekten de çizgi romanda da bunu çok iyi bize kanıtlamışlar. İlk cildi okurken, son sayfalarında bir yere bağlamaya başlamıştı. İkinci cildi de elimize aldığınızda karşınıza 3 farklı karakter ve maceralarıyla karşılaşacaksınız. Bu üç karaktere geçişler o kadar hızlı ve ani olacak ki, maalesef anlam veremeyeceksiniz. Sonunda ise bir yere yine bağlıyorlar. Spoiler vermemek için bu karakterler hakkında konuşmayacağım ama çizgi romanı elinizden bırakmayı bile düşünebilirsiniz. Şahsen bu ne böyle diyerek, bırakmayı düşündüm ama inat ettim ve sonuna kadar geldim.

Akli dengesi bu bozuk arkadaş, her ne kadar tek çalışsa da; Marvel’ın bazı çizgi romanlarında ekipçe çalıştığına da tanıklık edebilirsiniz. Fakat bu süreç öyle başarılı geçmemiş ve yalnız kovboyumuz tek takılmaya devam etmiştir.

Şimdi gelelim Moon Knight‘ı tavsiye eder miyim ? Eğer kafanız boşsa, odaklanabileceğiniz bir çizgi roman arıyorsanız alabilirsiniz. Yok işten gelmiş, kafamı dağıtayım diye bir çizgi roman arıyorsanız; o çizgi roman maalesef Moon Knight değil. Çünkü bu çizgi roman; karışık ve yorucu.

Şuan ki satış fiyatlarına bakacak olursakta; iki cilti yayınlanmış bu çizgi romanı almanızı önermem. Onun yerine 59-60 TL’e one shot, daha eğlenceli çizgi roman alabilirsiniz. Moon Knight‘ın ikinci cildini; bir çizgi roman mağazasından aldım ve etiket fiyatı 32 TL gözüküyor. 32 TL’e daha kaliteli bir çizgi roman alabilir miydim ? Kesinlikle. Peki bu kadar lafa rağmen üçüncü cildi alır mıyım ? Alırım. Niye ? Son şans vermek için. Bazen bir seri ilk ciltlerde kötü olsa da, sonradan oldukça güzel olabiliyor. Hele ki Moon Knight‘da Lemire’ın filan imzası varken hala bir ümit var demektir.

Son cümleleri de çizimler için kullanmak istiyorum. Çizimleri sizi kasvete sürüklüyor, karanlık bir ortam sunuyor. Kulağa hoş gelmese de, çizgi romanın atmosferini bire bir yansıtıyor. Bu bakımdan bakacak olursak, başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu kadar Moon Knight‘ı gömmeme rağmen Marmara Çizgi‘ye teşekkür ederim.

You May Also Like