Herkese merhaba ! Bugün ki konumuz Vespa. Bazı ikonik tasarımlar ve markalar vardır, Vespa‘da buna en güzel örneklerden biri. Yeri gelir filmlerde kahramanlarımız kullanır, yeri gelir sokaklarda karşımıza çıkar bu tatlı İtalya’n markası. Görüntüsü sizi şaşırtmasın; fiyatları ve gücü oldukça iyidir bu keratanın. Bugün ise Vespa 150 TAP‘dan bahsetmek istiyorum. Vespa her ne kadar şirin bir görüntüye sahip olsa da, Vespa 150 TAP bildiğiniz motosiklete 75 mm çapında geri tepmesiz top monte edilmiş bir model.

Vespa 150 TAP vespa 150 tap

İkinci dünya savaşında filan askeri alanlarda motorsikletlerin kullanıldığını biliyoruz. Bu duruma Fransızlar farklı bir boyut getirmiş ve patent alarak Vespa 150 TAP‘ı geliştirmişler. Hareket halinde top ateş edilemese de; hızlı bir şekilde operasyon alanına giden bu motorlar, yere sabitlenerek top atışını gerçekleştirmek için tasarlanmış. Fransa ordusu aktif olarak Cezayir ve Hindiçin’de ki sömürgelerinde çıkan ayaklanmaları bastırmak için kullanmış.

Hava kuvvetleri tarafından paraşütle olay yerlerine de bırakılan Vespa 150 TAP, hızlı etki bakımından faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Tarihte sadece Fransızlar tarafından kullanılmış, başka ülkelerin envanterine girmemiş. Vespa 150 TAP‘tan ne olabilir ki diye düşünebilirsiniz. Açıkçası şaşırtıcı bir performansı var çünkü topu; 100 mm zırhı delebildiği gözlemlenmiş. Doğru ve düzgün alanlarda kullanılırsa da 650 metreye kadar menzili varmış.

Gerilla savaşları için uygun olduğu, kullanıldığı süre zarfında da kanıtlanmış. Net sayıyı bilmesem de 500 civarında bir üretimi olduğunu okudum.

Motosikletin bir diğer özelliği de; yanlarda 3’er taneden toplamda 6 tane top mühimmatı bulundurmasıydı. Yurtdışında bazı müzelerde bu Vespa‘nın sergilendiğini gördüm. İnşallah yolum düşerse, kendimde fotoğraflarını çekmek istiyorum. Şimdilik blogumuzda yer verelim efendim.

You May Also Like