Hi guys ! Bugünkü konuğumuz Archie Comics’ten Vampironica olacak. Öncelikle şunu söylemem gerekiyor ki; Archie dünyasına oldukça uzağım. Fakat çok sevdiğim bir kız arkadaşım Archie hayranı ve deli gibi çizgi romanlarını alıyor. Pandemi laneti hayatımızda olmadığı dönemlerde en sevdiğim şeylerden biri; kendisiyle kahve eşliğinde çizgi romanları tartışmak, birbirimize öneriler vermek filandı. Maalesef pandemi süreciyle bu eğlencemiz eskisi gibi olamıyor. Yine de bir şans ver oku şu lanet olası Archie çizgi romanlarını demesiyle bir şans vereyim dedim.

Kendisine Archie’e nereden başlayacağımı sorduğumda bana baya detaylı bir açıklama yaptı fakat burada da Türkiye’de yaşamamızın sıkıntısıyla karşılaştım. Sizlerin de tahmin edeceğiniz üzere; ülkemizde Archie Comics’e ait fazla bir yayın bulunmuyor. Biraz araştırınca yine Paralel Evren Çizgi roman dükkanında ve Goril Çizgi roman dükkanının web sitesinde az da olsa bir kaç tane kitap ile karşılaşabildim. İlk hedefim tabi ki one-shot olan bir yayın oldu. Gerçi seçenek olarak; Vampironica, Death Of Archie Life Celebrated ve Betty & Veronica seçeneklerim vardı. İsim olarak beni çeken ise Vampironica oldu ve siparişimi gerçekleştirdim. Arkadaşım bu cilt için; beklentini yüksek tutma, ortalama bir hikayedir diye konuşunca da; pek bir beklentim olmadı açıkçası. Sadece karakter ve Archie dünyasının ortamı hakkında biraz bilgi sahibi olma amacındaydım. Siparişimi de Goril Çizgi romandan gerçekleştirmiştim.

Vampironica vampironica

Şimdi en başta şunu söylemem gerekiyor; cilt, çizimleri filan hoşuma gitti. Hikaye adından belli oluyor; vampirlerimiz var. Veronica hikayemizde vampir saldırısına uğruyor ve vampir oluyor. Sonra kasabaya da bu illet yayılıyor. Riverdale kasabısında ki bu illeti kurtarmak içinde Veronica duruma el atıyor. 144 sayfalık hikayemiz normal şartlarda; sabun köpüğünü andırıyor. Öyle bir derinlik, büyük bir hikaye gelişimi ve karakter gelişimi falan yok. Sadece eğlenmek amacıyla, oku geç tarzında bir çizgi roman olmuş. 5 fasikülden oluşan bir çizgi roman. Alınıp okunur mu ? Hızlıca biten ve bence hoş bir kitap olduğu için alınır. Tabi vereceğiniz paranın karşılığını alacağınız bir eser mi ? Değil. Gidip aynı fiyata veya yakın fiyatlarda öncelikli başka bir çizgi romanınız var ama Vampironica’ı da merak ediyorsanız; benden size tavsiye diğer çizgi romanı tercih edin.

Bana ne artısı oldu diye kendime soru sorup, cevap verecek olursam; merak ettiğim bir evrene iyi kötü bir giriş sağladım. Ayrıca bu çizgi romanın etkisiyle Netflix’te yayınlanan dizisi Riverdale’e başladım. Çizgi romanda olduğu gibi dizisinde de pek ümitli değildim. Bildiğiniz ” ergen ” tabirinde bir dizi olarak gözüküyor. Bazı yerler acayip basit ve sıkıcı. Arada sırada ileri sardığımda oldu fakat bölümler ilerledikçe şunu fark ettim; adamlar verdikleri ayrıntıları bir şekilde ilerleyen bölümlerde kullanıyorlar. Yani isteseler 10 numara dizi çıkarabilirlermiş. Neyse bunu da başka bir konu da ele alırız.

Son olarak Vampironica hakkında şunu söylemem gerekiyor; ben bunu one-shot olduğunu düşünerek almıştım. Arkadaşımda beni uyarmamıştı fakat 2020 yılı içerisinde Vampironica New Blood adında bir kitap daha çıkarmış. İnternette baktığım kadarıyla kapağında ” 2 ” ibaresi mevcut değil. Yine de bu hikayenin bir şekilde devamı olduğu anlaşılıyor. Eğer Türkiye’ye gelirse bunu da satın alıp okurum 🙂

Vampironica veronica

PS: Dizi de Veronica karakterini Camila Mendes canlandırıyor. Kısacası üstte ki hanım kızımız 🙂

You May Also Like