Hi guys ! Daha önceki konularımdan birinde, Amazon Türkiye’deki ilk sipariş deneyimimi anlatmıştım. Konuyu okumuşsanız, aldığım ürünlerin kitap olduğunu hatırlayabilirsiniz. Aldığım kitaplardan; Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı‘nı bitirmiş bulunuyorum. Beklediğimden uzun sürdüğü için, kendime biraz kızgınım ama olsun. Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, neredeyse tam bir yıl önce yazıldı. İngiltere’de filan 14 Aralık 2017 tarihinde satışa sunuldu. Ülkemizde de Butik yayınevi tarafından dilimize kazandırıldı. Sanırım Butik yayınevinden ilk kitabımı almış oldum, aklıma hiç başka yayınları gelmiyor. Yurtdışında Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı ciltli olarakta satışa sunulmuş, maalesef bizde sadece kağıt kapak mevcut. Gerçi benim sevdiğim şekilde kapak yaptıkları için Butik yayıncılığa teşekkürler.

Şimdi gelelim kitabımıza, öncelikle yazarımız bir blog yazarı. Bizde de bir ara blog yazarlarının kitapları oldukça meşhurdu, benimde kafa dağıtmak için bir iki tane almışlığım vardır. Yalnız hangi blog yazarının kitabını aldığını bile hatırlamıyorum. Adam sadece başından geçen olayları anlatıyordu, kısacası komik hikayeleri diyebiliriz. Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı’nda da böyle kesitler var fakat bizimkiler gibi değil. Yazarımız Mark Manson’un sorunlu bir çocukluk geçirdiğini söyleyebiliriz. Boşanmış bir aile, ot mot, alkol falan filan. Yani pek başarılı bir hayatı olmamış fakat hayatını aldığı kararlar çerçevesinde şekillendirmiş, bu günlere gelmiş. Kitabın rengi ve kapağı oldukça hoş. D&R’a girdiğimde her seferinde elim gidip, yok ya almayayım saçma sapan bir kişisel gelişim kitabıdır diye bırakıyordum. En sonunda dayanamadım ve Amazon Türkiye‘den sipariş ettim.

Zaten ismi oldukça iddalı, bu kadar satmasının en büyük sebeplerinden biri de bu. Kitaba ilk başladığımda açıkcası beni pek sarmadı. Off yine aynı tarz saçma sapan kitaplardan diye söyleniyordum. İş yerinde kitabı gören bir kaç arkadaşımda; öyle ahım şahım bir bestseller değil diye yorum yapınca, şevkim daha da kırıldı. Üstüne internetten bazı yorumlara bakınca, iyice kitaba olan inancım kayboldu.

Şimdi arkadaşlar sizler ile açık konuşacağım. Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı‘nı satın alırken, ben bu kitabı okuduktan sonra hiç bir şeyi kafaya takmayacağım tarzında bir düşüncede olmadım. Yani sizler böyle bir düşünceyle bu kitabı almayı düşünüyorsanız almayın. Zaten öyle bir dünya yok, kafaya takacağız, takmalıyız da. Kitapta size bunu söylüyor, benim bu düşüncemi destekleyen bir kitap yayınlandığı için mutluyum.

İlk başlarda ve ortalarda, eee bu kitap bana ne kattı ki diye söylenebilirsiniz. Ben söylendim, gerçektende başı ve orta kısımları gayet sıradan. Boşu boşuna uzatılmış bir eser gibi, belki de boşu boşuna uzatılmışta olabilir ama kitabın yarısından sonrası gayet güzel ilerliyor. Hani bazı cümlelerin altını çizmek bile istedim ama yapmadım. Çünkü kitapları çizmek filan hiç tarzım değildir. Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı sizin de bildiğiniz ama pek önemsemediğiniz yada üstünde durmadığınız şeylere parmak basıyor.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı ustalik gerektiren kafaya takmama sanati
Hişş gençler çevirmeme gerek yok dimi ? Anlıyorsunuz :p

200 sayfalık bir kitap olduğu için, öyle günlerinizi harcayacağınız bir eserde değil. Vaktiniz var ise bir günde bile alıp bitirebileceğiniz kıvamda. Dediğim gibi özellikle yarısından sonrası çok hızlı okunuyor. Yalnız best seller olacak bir kitap olduğunu bende düşünmüyorum. Bunu Mark Manson‘un ünlü bir blog yazarı olmasına ve kitabın adının çok iddaalı olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Düşünsenize kitabın adı; Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı değilde, Hayattan Dersler olsaydı bu kadar ilginizi çeker miydi ?

Mark’ın yaptığı öyle detaylı tezler ortaya koymak filan de değil. Tamam kendi hayatı, okudukları, gözlemlerine dayalı bilgiler içeriyor. Boş bir anınızda, hayatınıza bir es vermek için alın ve okuyun. Sizi düşünmeye sevk edeceği konusunda garanti verebilirim. Okurkende yanında bir Türk kahvesi söyleyin. Hatırlarsınız kahvenin yararlarını da ele almıştım, boşa gitmesin o kadar 🙂

Son uyarı olarak, Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı‘nı internetten sipariş edin. Bugün D&R’ı gezerken, yine fiyatını karalayıp geçmişler. Adamlar bu işin cıvkını çıkardılar. Süpriz yumurta gibi, kasaya gelene kadar yada görevliye fiyatını sorana kadar hiç bir ücret bilginiz yok. ( böyle giderse D&R ve diğer kitapçılar toplanıp beni dövecek he. Hep eleştiriyorum bu konuda ).

İngiltere’nin D&R’ı diyebileceğim Waterstones’te bu ürün 13 pound’a satılıyor. 1 TL = 1 Pound yöntemiyle kıyaslayacak olursak, ülkeler arasında kitap fiyatları arasında ki farkı daha iyi anlarsınız. Hatta üşenmeyerek Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı‘nın ciltli versiyonuna da baktım o da; 18 pound.

Sizler için Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı’ndan bir alıntıyla yazımı sonlandırıyorum. Yazar diyor ki; Istırap kaçınılmazsa, hayattaki sorunlarımız kaçınılmazsa, o zaman sormamız gereken soru ” nasıl bu ıstırabı durdurabilirim ? ” değil, ” neden ıstırap çekiyorum, hangi amaç uğruna ? ” olmalı. ( şimdi bunu yanlış yorumlayıp intihar etmeyin, valla sorumluluk kabul etmem ). Tamamen Mark abimizin eseri olan, Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı‘nın eseri olur.

Mark’ın, Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı‘nın yanı sıra bir ikinci kitabı da mevcut. Şuan için ülkemizde yayınlanmamış olsa da ilerleyen günlerde yayınlanmasını bekliyorum. İngilizce ismi; Models: Attract women through honesty

You May Also Like