Hi Guys ! Sizde fark ettiniz mi bilmiyorum ama son zamanlarda ülkemizde bir sağlıklı beslenme akımı mevcut. Bu da marketlerde özellikle atıştırmalıklar konusunda büyük bir gelişme gösterdi. Neydi bu gelişme ? Bir çok ithal firma ve Türk firması, sağlıklı atıştırmalıklar, barlar, içecekleri piyasa sürdü. Bunları şahsen sevinçle karşılıyorum. Hatta Migros ve Macrocenter’da supplement reyonu bile konuldu, sanırım bir tek Big Joy firmasıyla anlaşmışlar ama olsun bu da bir şeydir. Türk markalarından bir başkası Ülker’de bu işe el attı. Attı atmasına da keşke atmasaydı ya… Zaman zaman aşerdiğim Ülker Metro‘nun sözde proteinli barını da bu saydığım marketlerde ve başkalarında da bulabilirsiniz. Konu ülker ve metro olunca pazarda bulunma oranı, sizlerinde bilebileceği gibi daha fazla. Fiyat olarakta 4.50 TL civarı bir etiket basılmış ama bu marketten markete değiştiğini de söyleyeyim. Migrosun ve köşede ki bakkal Hüseyin amcanın sattığı ürün arasında fiyat farkı gözlerime çarptı.

Şimdi ben bu ürünü alır mıyım ? Almam. Neden almam ? İçeriği kötü. Gerçekten kötü, 12.1 gr protein var, fiyata bakarsak aslında hiç fena değil. Burada şey diyenler çıkar; 4.50 veriyorum 12 gr protein az, onun yerine gider 2 yumurta beyazı yerim aynı değeri alırım filan. Ve haklılar fakat siz yanınızda her zaman yumurta beyazı filan taşıyorsanız zaten bunu kullanmayın. Dışarı da çikolata krizine vb. girdiğinizde kullanın. Yoksa bu ürünler kullanılması gereken ürünler de değiller. Diğer protein barlarıyla kıyaslayınca bu fiyat skalasında protein oranı bana kalırsa başarılı. Başarısız olduğu yer tamemen şeker oranı filan. 14.6 gr gibi 50 grlık bir protein barda, içeriğinde ki proteinden daha fazla şeker içeriyor. Bu rakamı koyuyorsan buna protein bar deme bence, git şeker barı vb de. Haa sadece Ülker Metro protein barda olan bir şeyde değil bu. Başka firmaların barlarında da benzer durumlar söz konusu. Mesela ben bu ürünü alacağıma daha ucuza gronala barlarına saldırırım. Sizde benim gibi gronala barı seçiyorsanız böyle bir protein beklentiniz olmasın. Gerçekten tok tuttuklarını söyleyebilirim. Yok ben illa protein bar alacağım kardeşim diyorsanız da biraz daha para veririm ve Big Joy’un L-carnitine içeren protein barını tercih ederim. Onun fiyatı ise 7 lira civarında, içeriğinde l-carnitine içermesi ayrı bir artı. İçeriğinde 10,9 protein ve 1.2 gr şeker var. Ülker metro protein barla siz kıyaslayın artık. Hele ki içeriğinde yeşil çay ekstresi, kafein de ürünün hakkını vermesini sağlıyor. Tek kötü yanı ise limonlu olması. Limonu sevmeyen benim gibiler için biraz sıkıntı olabilir o zaman tercihinizi de; Big Joy quinoa + proteinden tercih edebilirsiniz. Bu ürün yine ülker metro protein bardan pahalı ama big joy l-carnitine‘li protein bardan ise ucuz. 6 liralık bu bar 9 gr’a 1,6 gr şeker içeriyor.

Neyse efendim piyasada ki ürünleri inceleyip siz karar verirsiniz fakat sağlıklı atıştırmalıklara yöneldiğiniz için de tebriği hak ediyorsunuz. Şunu unutmayın, bu pazar ülkemizde uzun yıllardır olmasına rağmen, insanların yeni yeni ilgisinin artması ve yeni markaların girmesi bazı kurnazlarında dikkatini çekti. Onun için aldığınız, alacağınız ürünlerin içeriklerini iyi değerlendirin ve öyle alın. Bu da benim nacizane tavsiyemdir.

You May Also Like