Hi guys ! Ekşisözlük’te geziniyorsanız, bir konu başlığını görmüş olduğunuzu düşünüyorum. Yok takılmıyorsanız da önemli değil. Türkiye’deki En İyi Yayınevleri başlığında bulunduğunuza göre, konunun da bu olduğunu anlamışsınızdır 🙂 (anlamayanlar için: Türkiye’deki En İyi Yayınevleri – bizde hizmette sınır yok arkadaş) Ekşisözlük’te yazmadığım sadece okuyucu olduğum için, bloğumda kendime göre bir sıralama yapmak istedim.

Türkiye’deki En İyi Yayınevleri denildiği zaman, aklıma ilk başta bir çok değişken geliyor. Nelerdir bunlar ? Bir kere, her yayınevi her türe yer vermiyor. Bazı yayınevleri olabildiğince farklı türleri basarken, bazıları sadece bir veya bir kaç konu üzerinde ilerliyor. İlerlemeleri de gayet normal, sonuçta herkes her şeyi basacak diye bir şey yok. Yayınevlerinin başarısını direkt etkileyen etken ise kesinlikle; çevirmen / editör olayı. Ne çeviriler var, şaheser diyeceğiniz kitapları mahvediyor. Ne editörler var hiç bir şeyi kontrol etmeden kitabın içine ediyorlar. Kusura bakmayın ama durum gerçekten böyle. Gelelim benim Türkiye’deki En İyi Yayınevleri listeme.

İş Bankası Kültür Yayınları

Benim vazgeçilmez yayın evlerimden biri oluyorlar. Fiyat performans olarak oldukça başarılar. Üşenmez ve mağazalarına giderseniz güzel indirimlerle karşılaşabiliyorsunuz. 600 sayfalık kitapları 20-25 TL’e aldığımı bilirim. Bu büyük bir şey mi ? Şuan için evet. Saçma sapan sayfa sayısına sahip kitapları 50-60 TL’e satıyorlar. Ayrıca İş Bankası Kültür Yayınlarının konuları bana hitap ediyor. Tarih, siyaset, biyografi kitaplarına ilgi duyduğum için, ihtiyaçlarımı karşılıyorlar. Önümüzde ki günlerde sipariş vereceğim kitaplar arasında, 2 kitap İş Bankası Kültür Yayınlarına ait. Çevirileri filan de sıkıntılı bir yayın evi olmadığı için benim Türkiye’deki En İyi Yayınevleri listemde yer ediniyorlar. İyi ki varsın İş Bankası Kültür Yayınları !

JBC

Kendilerini pek duymamış olabilirsiniz. Yayın evimizin tam adı; Jedbang Collectibles. Kendilerinin Ankara’da bir mağazaları bulunuyor. Sandığınız türden kitaplar basmıyorlar. Daha çok DC çizgi romanlarına yer veriyorlar. Zaten işleri de çizgi roman basıp satmak. Tabi mağazasını gezerseniz bir sürü figürle de karşılaşırsınız. Haklarını yemeyelim; Marvel ve Vertigo gibi yayınları da basıyorlar fakat ağırlık DC’de. Sıkı bir Batman hayranı olduğum için, bende çölde vaha etkisi yapmaktalar. Bu arada baskı kaliteleri gerçekten çok iyidir. Türkiye’deki tüm çizgi roman basanlardan daha kaliteli baskıları vardır. Fiyatları da buna istinaden biraz pahalı olabilir ama olsun. Yeterki bizi çizgi romana daha doğrusu Batman’e doyursunlar ötesini boşverin.

PS: Çizgi romanların fiyatları günümüzde oldukça arttı. İnternet indirimleri veya fuarlara kesinlikle gidin. Fuarlarda çok güzel indirimler yapıyorlar. Yapmasalarda JBC benim, Türkiye’deki En İyi Yayınevleri listeme giriyor.

Kronik

Yine bir tarih ile ilgilenen yayıneviyle sizlerleyim. Kendileriyle yolumuz, Selçuk Uygur sayesinde kesişti. Selçuk Uygur ile de Twitter sayesinde kesişmişti. İkinci Dünya savaşına meraklı olduğumdan, çıkan kitapları alır okurum. Bir gün Twitter’da gezinirken Selçuk Uygur ile karşılaştık. Paylaşımları, bilgisi filan hoşuma gitti ve takibe aldım. Kendisi bir çevirmen, oldukça da başarılı. Aradan gel zaman git zaman Kronik’ten Savaş Günlükleri adında bir kitabı çıktı. Bu kitap hakkında ilerki günlerde bir yazı kaleme almak istiyorum. Neyse sonra bir baktım, bu kitabı yayınlayan yayınevi Kronik baya sağlam kitaplar çıkarıyor. Şuana dek çıkardıkları tüm kitaplar neredeyse bana hitap ediyor. Belli başlı kitaplarını aldım, okudum. Çevirileri ve yazarları oldukça başarılı. İlerleyen zamanlarda da kitaplarını alıp okumaya devam edeceğim. Sakına bozmayın ! Bu sebepten ötürü Türkiye’deki En İyi Yayınevleri listeme giriyorlar.

Yapı Kredi Yayınları

Yine bir banka yayınevi yine listemde. Evet, Yapı Kredi Yayınları öyle çok favori bir kitap evim değil. Yani kitaplığımda çok fazla kitapları yoktur. Türkiye’deki En İyi Yayınevleri listeme eklememin sebebi ise; şuana dek aldığım kitaplarında gerek baskı, gerek çeviri, gerek kitabın dağılmaması gibi sebeplerden dolayı listeye ekliyorum. Kadıköy’deki mağazasında da bir çok kitabını bulabiliyorsunuz, güzel indirimlerle de karşılaşıyorsunuz. Ayrıca Red Kit seviyorsanız, hem toplu albümler olarak hemde tek tek basıp satıyorlar. Bunun için bile Türkiye’deki En İyi Yayınevleri listeme giriyorlar. Kitaplarının dağılmaması olayı hakkında da gerçekten kendilerine büyük saygı duyuyorum. Yıllar önce aldığım kitapları bile taş gibi durmakta. Pek elden ele kitap verme alışkanlığım yoktur ama bir kitapları çok fazla arkadaşlarımın elinde gezdi. Ve hiç bir şey olmadı.

Türkiye'deki En İyi Yayınevleri Türkiye'deki En İyi Yayınevleri Tu  rkiyedeki En I  yi Yay  nevleri

Remzi Kitabevi

Remzi Kitabevini listeye neden eklediğimi bilmiyorum. Belki de yıllarca Suadiye’deki mağazalarına gidip, saatlerimi harcadığım için ah de vefadır. Nedense Remzi kitabevi küçüklüğümden beri bana kalite gibi gelir. Bende Tek Adam ve İkinci Adam gibi eserleri bize kazandırdığı için ayrı bir yeri vardır. Tarih konularında çok çok fazla kitapları aklıma gelmese de, şuana dek okuduğum kitapları basım editörlük olarak filan oldukça başarılıydı. Maalesef yukarıda bahsettiğim iki seriyi de kaybettim. Büyük ihtimal, taşınırken kaybettim. İlerleyen zamanlarda tekrar alıp, kitaplığımda ki yerlerine koymak istiyorum. Okuyalı da uzun zaman olmuştu hem hatırlamış olurum. Cem Kozlu’nun da kitaplarını basan yayınevidir kendisi. THY’i THY yapan adamı tanımak, hayat hikayesini öğrenmek istiyorsanız Remzi Kitabevine şans verin gençler. Şöye bir düşününce aklıma yayınları gelmeye başladı, Türkiye’deki En İyi Yayınevleri listeme bu yayınlar sayesinde + puan alarak giriyorlar. Birazda duygusal sebeplerin etkisiyle kendilerine Türkiye’deki En İyi Yayınevleri listemde yer veriyorum.

Marmara Çizgi

Bir başka çizgi roman basan yayın evine hoş geldiniz. Marmara Çizgi özellikle, spider-man ve x-men gibi yayınları bastığını söylersem, yalan söylemiş olmam. Baskıları JBC kadar olmasa da kalitelidir. Ciltlerinde filan dağılma tarzında sorunlarla karşılaşmazsınız. Çevirmenleri oldukça kalitelidir. Bu sebepten bile listeye girmeye hak kazanırlar. Alternatif çizgi romanları da bastıkları için, taytlı kahramanlardan sıkılanlar için bir kaçış yolu sunarlar. Seviyorum seni Marmara Çizgi ! Türkiye’deki En İyi Yayınevlerinden biridir, umarım çizgilerini hiç bozmazlar. Fuarlarda standlarını gezin, muhabbet edin çok eğleneceksiniz.

Can Yayınları

Can yayınlarıyla bir kaç senedir aramız yok ama sezarın hakkı sezara. Hatırlar mısınız bilmiyorum ama bir kaç sene önce Tüyap kitap fuarında bir olay yaşanmıştı. Bir çocuğu kitap çalmak ile suçlamışlardı, suçlamak ile de kalmayıp soymaya filan çalışmışlardı. O günden sonra kitaplarını aldığımı hatırlamıyorum. Yinede Can yayınları benim için hep özel bir yere sahipti, bunu içinde Türkiye’deki En İyi Yayınevleri listeme dahil ediyorum. Çocukluğumda, annemin kütüphanesinde bir sürü CAN yayınlarına ait kitaplar vardı ( hala da varlar ). Beyaz beyaz dikkatimi çekerlerdi, sanırım o zamandan beri bir yakınlığım mevcuttu kendileriyle. Güzel ve kaliteli bir sürü işleri var. Dönem dönem fiyatları için eleştirilselerde kendileri gerçekten iyi bir yayın evidir. O sebepten Türkiye’deki En İyi Yayınevleri listeme dahil ediyorum.

Bu da bonus; 

Arka Bahçe Yayınevi

Liste bildiğiniz gibi Türkiye’deki En İyi Yayınevleri hakkında. Arka Bahçe Yayınevi de çizgi roman basan bir yayın evi ve mağazası. İstanbul dışında İzmir’de filan de mağazaları bulunuyor.Bu arkadaşlar bu listeye girmiyorlar. Aksine Türkiye’deki En Kötü Yayın Evleri kategorisinde yerlerini buluyorlar. Bu yayınevinden aldığınız ciltler, aradan geçen bir kaç zaman sonra dağılabilir. Maalesef benim çok çizgi romanın dağıldı. Haa son zamanlarda bu konuda biraz yol ilerlediler. Fiyatları ise kuru muru bahane ederek baya arttığını söyleyebilirim. Hiç değilse bana göre arttılar. Fiyat performans olarakta etmeyecekleri görüşündeyim. Mesela JBC içinde pahalı dedim ama onlar hak ediyor. Marmara Çizgi, JBC’nin baskı kalitesi olarak bir iki tık altında kalsa da, onlar da hak ediyor ama bu arkadaşlar etmiyor. Ve gelelim diğer bir hususa; bu arkadaşlar çok ağlak. Facebook’a filan bakın, bildiğiniz ağlıyorlar. Kardeşim bu bir ticaret, herkes sizden ürün almak zorunda değil. Hani o dediğiniz köfte möfte satmak, cafe açma geyiği var ya; yapın, ağlamayın. Baskı masraflarını okuyucular filan de arttırmadı, yani okuyuculara bok atıp durmayın. Hatalarını da asla kabul etmeyip, Facebook’ta bildiğiniz ergence yorumlar yapıp, eleştirileri filan siliyorlar. Neyse efendim, Türkiye’deki En İyi Yayınevleri listemi sizlerle paylaştım. Bu arkadaşları da En Kötü Yayın Evleri olarak belirtmek istedim. Umarım listemde yer alan Türkiye’deki En İyi Yayınevlerini biraz örnek alırlarda, kendilerine çeki düzen verirler ama hiç sanmıyorum…

Eminim ki; Türkiye’deki En İyi Yayınevleri bu kadar az değildir. Benim keşfetmediğim veya unuttuğum bir sürü yayın evi vardır. Bunlar sadece aklıma gelenler. Öyle yada böyle okuyun arkadaşlar. Okumaktan kimseye zarar gelmez. Sadece iyi çeviri yapmayan, yazım hatalarını abartmayan ve saçma sapan yazarların yayınlarını basan yayınevlerinden uzak durun. Yani benim önerim bu yönde. Eskiden kitap yazmak emek ister derdim, şimdi bakıyorum herkes yazar olmuş. Mesela ben bu blogda saçmalayıp duruyorum. Yazım kurallarını ihlal ediyorum, dönüp yazılarımı okumuyorum bile çünkü amacım kafamı dağıtmak. Fakat birileri para kazanacaksa, işlerini doğru yapmalarından yanayım. Bir iki cümle yazıp bir sayfa yer kaplayan kitaplara prim vermeyin. Onlara prim veren yayınevlerine de prim vermeyin. Okudukça kendinize göre Türkiye’deki En İyi Yayın Evleri listenizi çıkarın. Belirli yazalarınız, çevirmenleriniz olsun ve onların kitaplarına öncelik verin. Bakarsınız diğer kitapevleri ürünlerini satamayınca, Türkiye’deki En İyi Yayınevlerini örnek almayı deneyebilirler.

Youtuberlar gibi; hadi arkadaşlar şimdi sizler Türkiye’deki En İyi Yayınevleri listenizi yorum olarak bırakın, bakalım hangilerimizin ortak tercihleri varmış bunu gözlemleyelim diyeyim mi ? Gerçi bu işler sanırım böyle olmuyordu. Neyse, konuyu çok uzattım (1358. kelimedeyim), artık bana ayrılan sürenin sonuna geldik. Türkiye’deki En İyi Yayınevlerinin artması dileğiyle, okuyarak, sağlıcakla kalın !

You May Also Like