Hi guys ! Bu akşam kız arkadaşım ile Türk İşi Dondurma filmine gittim. Öncelikle şunu söyleyeyim; Türk filmlerini sinemada pek izlemiyorum. Nedenini ise, hem televizyona veya netflix’e hızlı bir şekilde düşmeleri veya bir türlü güvenemem. Bundan önce gittiğim Türk filmi ise, Müslüm filmiydi. Aklımda da Türk İşi Dondurma filmi yoktu, kız arkadaşım ısrar edince bize laf düşmedi ve gittik. Burada haberim yoktu olayını size şöyle açayım; ne oyuncuları biliyorum, ne de konusunu. Film başladığında ilk sahneyi fragman sandım 🙂

Kız arkadaşımın arkadaşları Türk İşi Dondurmayı çok övmüşler. Bir de gerçek hikayeden alıntı falan diyerek bana övdü, iyi dedik gittik. Filmin konusunu bile bilmediğim için, bana tam bir sürpriz oldu.

Fimimiz bizden çok uzak diyarları ele alıyor. Avustralya’ya göç etmiş üç Türk erkeği, bir kadını ve bebeğin hikayesi karşımıza çıkıyor. Savaştan sonra iş/aş bulamayız diyerek buralara kadar gelmişler. ( Balkan savaşı ). İyi kötü mutlu mesut yaşıyorlar ki, yer yer gayet gülümseten sahneler mevcuttu. Sonra Osmanlı Devletinin savaşa girmesiyle, İngilizler Avustralya’dan asker toplamaya başlıyor. Bu süre zarfında, bizimkilerin işleri bozuluyor, yerel halktan tepkiler filan toplanıyor. Bakıyorlar bizimkiler burada böyle yaşanmaz, hemde Çanakkale çıkarması gerçekleşecek, Türkiye’ye dönmeye çalışıyorlar. Haliyle dönemiyorlarda.

İçinde aşk hikayesini de barındıran bir film yapmışlar. Ee tabi bunun olmaması mümkün değildi. Vatana dönmeye çalışan bu insanların hikayeleri yeri geldiğinde komik, yeri geldiğinde duygusal anlara boğuyor. Burası spoiler içerecek; Ali Atay hakkında kafamda bir soru işareti mevcut. Bu arkadaşın oynadığı filmlerde, ölmesi illa gerekiyor mu ? Hani sözleşmesinde, Ali Atay ölecek ! diye bir kaide mi var.

Bundan önce Ayla filmine gittiğimde de, bu herif ölmüştü. Türk İşi Dondurma‘da da bu adam öldü. Sinema fragmanlarında gördüğüm kadarıyla vizyona girecek, Dumlupınar’da da oynuyor. Eee orada da ölecek. Valla ölmeyen Ali Atay istiyorum arkadaş.

Filmin isminin sebebini de söyleyeyim, bana çok saçma gelmişti 🙂 Ali Atay‘ın karakteri Avustralya’da dondurma satıyor. IMDb’de 6.6 puan almışlar, yani öyle abartıldığı gibi bir film değil. Yinede boş vaktiniz var ise, vizyonda ki filmler hoşunuza gitmiyorsa gidilebilir. Ortasından itibaren filmin sonunu çok rahatlıkla tahmin edebiliyorsunuz.

Sonunda ise, Mustafa Kemal ATATÜRK ve Anzak askerleri için söylediği sözlere yer verilmesi, güzel bir nüans yaratmış.

You May Also Like