Herkese merhaba ! İlk çıktığında almadığım sonrasında ise almak istememe rağmen baskısını bulamadığım; Tomie mangasının yeni baskıları yapılır yapılmaz, sipariş geçtim. Junji Ito’nun okuduğum ikinci mangası olan Tomie için bazı kelimeler hazırladım. Yurtdışında çok güzel complete edition’u olup yükseldiğim bu seri benim için bir hayal kırıklığı yarattı. Ülkemizde iki cilt olarak gayet güzel bir şekilde yayınlayan Gerekli Şeyler’e teşekkür etmek istiyorum. Yurtdışında normal baskılarla, Tomie üç ciltten oluşuyordu. Genelde karakterin başına gelen olaylar; kitapların sonunda yada ortasında açıklanır. Burada ise Tomie’nin nasıl dönüştüğünü görüyoruz. Tomie’nin direk öldüğünü, vücudunun parçalara ayrıldığını okuyoruz. Ardından Tomie sanki hiç ölmemiş gibi hayatına devam ediyor fakat tek bir farkla. Erkekler Tomie’nin güzelliğine hayran kalıyorlar ve belli bir süre sonra onu öldürüyorlar. Bu döngü her seferinde devam ediyor. Bu güzelliğe hayran kalıp, aşık olan erkekler belirli bir süre Tomie’nin etkisi altına giriyor.

Tomie istediği erkeği elde edip, istediklerini yaptırıyor fakat sonunda hep ölüyor. Gerçi tekrardan canlandığı için öldü demek pek mantıklı değil. Egosunun tavan olduğunu ve lüksü sevdiğini de söyleyebiliriz.

Tomie tommie

Manga kısa kısa bölümlerden oluşuyor ve bölümlerin bazıları birbirleriyle bağlantılı. Ardından bu bölümler bitiyor ve Tomie’nin farklı bir hikayesine konuk oluyoruz. Benim beğenmediğim nokta esasında şu oldu; hikaye hep aynıydı. Yani size farklı bir şey sunmuyor. Erkekler Tomie’e aşık olur, etkisi altına girerler sonra birbirlerini ve Tomie’yi öldürürler. Arada Tomie’nin sinir olduğu veya rakip olarak değerlendirdiği kızlar erkekler tarafından canice öldürülür filan. Kendini tekrar eden bu durumda belirli bir süre sonra beni sıktı. Yarıda bırakmayı bile düşünmüştüm fakat illa bir yere bağlanır diye devam ettim.

Maalesef bir yere de bağlanmadı. Bağlanır gibi oldu ve yine aynı tas aynı hamam. Şuana dek yazarın ikinci eserini okudum ve bir türlü ısınamadım. İllaki Tomie veya yazarın diğer yayınlarını beğenmiş olabilirsiniz fakat kendini tekrar eden bir eser okumak istemiyorsanız ve sonucu olmayan hikayeleri sevmiyorsanız; uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederim.

You May Also Like