Bugün sizlerle; Thanos Infinity Abyss çizgi romanı hakkında biraz laflayacağız. Künye bilgisi olarak; 2002 yılında 6 fasikülden oluşan, yazarlık koltuğunda bulunan Jim Starlin eseri diyebiliriz. Ülkemizde Gerekli Şeyler yayıncılık tarafından piyasaya sürülmüştü. Kozmik evren okuma sırasında bulunan Thanos Infinity Abyss hakkında ilk başta karışık kelimesini kullanabileceğimizi düşünüyorum. Marvel sinema evreninde kendine yer bulamayan Adam Warlock yine bu çizgi romanda boy gösteriyor. Infinity Gauntlet, Infinity War ve Infnity Crusade’de olduğu gibi baş rolde.

Kozmik evreni sevmeyen ben için, özellikle Infinity Crusade’den sonra Thanos Infnity Abyss‘de okuması işkence olan çizgi romanlardan biri. Yazar, çizer, çinileyenlerin emeklerine saygısızlık olmasın fakat kozmik evrende ki konular neredeyse hep kendini tekrar ediyor gibi bir his veriyor.

Thanos Infnity Abyss‘in konusunu ele alacak olursak; yine bizim Thanos’umuzun bir halt yemesiyle ortalık karışıyor. Thanos Gaunlet sonrasında yaşadığı emeklilik hayatında; araştırmalarına devam ediyor. Kendi DNA’sını kullanarak bir çok farklı Thanos türevi yarattığını öğreniyoruz. Bazı sebeplerden dolayı bu Thanos JR.’lardan bir kaçı tutuldukları yerden kurtuluyor ve nihilist düşüncelerle evreni yok etmeye çalışıyorlar. Nihilizm’in sözlük anlamı; hiçlik ve yokluk olduğunu bilmeyen arkadaşlar için yazayım.

Kahramnımız Adam Warlock‘un çizgi romanın ilk başlarında bir hikaye anlatıcı gibi, olayları ve çizgi romanda yer alan kahramanların yaşadıklarını anlattığına tanık oluyoruz. Gamora, Pip, Spider-Man, Doktor Strange, Moon Dragon, Captain Marvel ve ara ara Hulk, Namor filan çizgi romanımızda gözüküyor. Anlayacağınız çizgi romanımızda ki ekibimiz yine oldukça sağlam ve kalabalık.

Infnity Crusade‘de ki yumurta olayı filan bana oldukça saçma geliyordu bu seferde karşımıza; farklı bir durum çıkıyor. Spoiler vermemek adına sizlere şu kadarını söyleyeceğim; bir kişi var ve görevini Atleza adında ki çocuğa devretmesi gerekiyor. Normal şartlarda Atleza’ya belirli bir süre eğitim verdikten sonra ölmesi gereken bu yaratık/kişi maalesef akıştaki bozukluk ve Thanos’un yarattığı kopyalar sebebiyle bu görevi yerine getiremiyor. Yani taht değişiminde aksama mevcut olduğunu varsayabilirsiniz.

Adam Warlock ise çizgi romanımızın başında 2 yıldır bir koza içerisinde ve ortalarda gözükmüyor. Olaylar ve Thanos JR. sayesinde hikayemizde ilerleyen sayfalarda kendisine yer ediniyor.

Thanos Infnity Abyss yorumlarına bakarsanız arada kalanları pek görmezsiniz. Bir kısım sevmişken bir kısım sevmemiştir. Ben ise sevmeyenler tarafındayım. Hani olmasa da olurmuş tadın da bir çizgi roman benim için. Yine de Adam Warlock hikayesi okumak istiyorsanız almanız gereken bir eser diyebilirim. Çizimleri, olay anlatımı benim hoşuma gitmeyen ve kozmik evrende farklı konularda kendini tekrar eden bir konu diyebilirim. Ülkemizde yayınlanan bu çizgi romanın tekrar bir baskı yapacağını da pek sanmıyorum. Kitaplığınızda bu sebepten de yer vermek isteyebileceğinizi düşünüyorum.

You May Also Like