İrlanda’lı yazar Oscar Wilde‘ın sevdiğim bir sözü vardır; ” Tecrübe, herkesin hatalarına verdiği addır ”. Sözün gerçekliliğini düşününce, doğruluğuna hak veriyorsunuz. Bende bunun bir kaç kere sağlamasını yaptım fakat yetmedi geçtiğimiz hafta yine bir check edeyim dedim. Sonuç değişmedi 🙂  İstanbul’da havalar soğudu, aralarda ufak kar serpiştirse de o beklenen yağış bir türlü gelmedi. Bir kaç kafadar, kar yağmayınca biz ona gidelim dedik. Gittik dersimizi aldık döndük, keşke almasaymışız. Müslüm Babanında  dediği gibi son pişmanlık neye yarar. Neydi bu ders; Ayakkabılarına güvenme, git adam gibi termal ürünler kullan. Size de önerim budur; ayakkabılarınız ne kadar iyi olursa olsun siz siz olun gidin termal çorap alın sevgili arkadaşlar. Valla normal kalın çoraplar filan yalan. İşin komik tarafı ise geçen yaz, bir kaç tane SPX’den termal çorap stok yapmıştım. Nede olsa kışın dağa mağa giderim lazım olur, hazır fiyatlar daha düşük sezonda değiliz diye kurnazlık yapmıştım da ne işe yaradı ? Koca bir hiç. Haa kış gelene kadar hatta kapıma gelip çattığında bile, çorapları görünce ” yaa ben bunlara neden para verdim ki ? ” diye kendimi sorguladığım dönemlerde olmuştu. Etti mi sana alınan ders sayısı 2.

Termal içlik veya termal çorap denilince akla ilk başta bizi ısıtacak bir ürün gibi düşünebilirsiniz, ben zamanında böyle düşünüyordum fakat ortaya çıkış amacı biraz daha farklı. Termal ürünler bizi sıcak tutmaktan çok kuru tutmayı amaçlayan parçalar. Mesela ben bunu ilk duyduğumda hadi len ordan demiştim. Sonra biraz araştırınca ilk tepkim hııı olmuştu. Normal giydiğiniz pamuklu çoraplar filan ile termal çorap aslında aynı. Hiç değilse konu sıcak tutma kısmına gelince bu sonuç ortaya çıkıyor. Nefes alabiliyor ve teri emmeme özelliği ise arada ki farkı yaratıyor. Mesela ayağınıza giydiğiniz pamuklu bir çorap yada fanile diyelim, bunların teri emme gibi bir özellikleri vardır ama termal ürünler teri dışarı atar. Siz siz olun bizim gibi saçma hareket etmeyin ve ayaklarınızı koruyun. Sonra sadece üşümekle kalmıyorsunuz, üstüne böbreklerinizi filan de üşütüyorsunuz. Sonra o dönüş yolunda şöyle bir muhabbet oluyor;

-Yaa bir mola mı versek ? ( Daha 30 dakika önce duruldu )

termal Çoraplar Termal Çoraplar corap

Sonra durduk yere araçta gerginlik çıkıyor. Bunlara sebebiyet vermemek için beni dinleyin kısacası. Neyse, ben termal ürün alırken kafam çok karışmıştı. Çünkü bir sürü ürün ve marka var işin kötü tarafıda fiyat arasında oldukça fark oluyor.  Bunun için bütçenize göre çok ucu açık bir ürün yelpazesi arasından seçim yapmak zorundasınız. Örneğin Decathlon’da 15 liraya bile bulurken gidip SPX’de 90 liradan başlayan fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Benim size bu konuda tavsiyem ise satışı yapan kişilere ne amaçla kullanacağınızı açık bir şekilde belirtin. Sizin amacınız kayakta kullanmaksa farklı bir marka ve ürün önerebilirler. Yok ben sadece şehir içerisinde ayaklarımı korumak istiyorum derseniz gidip çok ekstrem fiyatlarda bir şey almanıza gerek kalmayabilir. Yok ben tarzımı yansıtacağım derseniz biraz daha paraya kıyabilirsiniz. Tek renk yerine üstünde comics karakterlerinin olduğu yada renkli farklı çoraplarda yok değil.  Bir diğer naçizane önerim ise paraya kıyın gore-tex teknolojisine sahip ayakkabı alın. Bunu diyen de bir Timberland bot aşığı.

You May Also Like