Herkese merhaba !

Çocukken okuldan koşarak gelir televizyonu açardım. Digitürk’te Fox Kids vardı ardından Jetix adını alan bir kanal vardı. İşin güzel tarafı çizgi filmlerin art arda bölümlerini verirdi ki oldukça kaliteli yapımlar vardı. O dönem çizgi film dediğimiz şeylerin bazılarının anime olduğunu çok sonradan öğrendim. O dönemden kalan favori eserlerden Shaman King‘in bu sene omnibus mangaları piyasaya sürüldü. Bizde Gerekli Şeylerin Old Boy’da yaptığı gibi bir ciltte birden fazla kitabı barındıran bu eserlere göz koymuştum ki; Akılçelen kitapları Türkçe olarak mangasını yayınlamaya başladı. Ekonomik durumları ve Türkiye’de sayıları bulma zorluğunu düşününce Türkçe mangasını satın almaya karar verdim. Şuana dek iki cildi yayınlandı.

Üstelik Netflix’te de ilk sezonu yayınlanınca Shaman King‘in demeyin keyfime. Eserimizin yazarı Hiroyuki Takei 32 ciltte mangasını sonlandırdı, animesi ise 64 bölümden oluşan Yoh Asakura‘nın hikayesini anlatıyor. 500 yılda bir düzenlenen Şaman kralı turnuvasına katılıp, şaman kralı olmayı amaçlayan Yoh Asakura’nın; seri boyunca gelişimi, arkadaşlığa verdiği önemi, yenilgileri ve zaferleriyle dolu maceralarla dolu bir eser.

Şamanlar dünya ile ruhları birbirlerine bağlayan kişilere deniliyor. Ve bu ruhlarla bağlanarak belli savaş yetenekleri kazanıyorlar. Hikayeyi güzel kılan en büyük etkenlerden biri; Shaman King‘in sadece bir turnuva hikayesi olmaması. Özellikle ana karakterimiz Yoh Asakura‘nın etrafında ki diğer şamanların kral olmak için, kendilerine göre geçerli sebepleri var.

Netflix’te şuan ilk sezonu yayınlanmış ve 13 bölümden oluşuyor. Mangasıyla şimdilik senkronize gittiğini söyleyebilirim. Umarım ileride bu senkronizasyon bozulmaz. Hikayede sinir olacağınız karakterlerde ( Spoiler olabilir ), ilerleyen aşamalarda Yoh’un dostu olduğunu görüyoruz. Bunda en büyük sebep ise; Yoh’un hem egosuz, hem de herkesin hedefini önemseyip kral olduktan sonra onların isteklerini de yerine getirmeyi hedeflemesi diyebiliriz.

Bunun ilk örneğini Usui Horokeu ile karşılaşmasında görebilirsiniz. 2021 yılında Netflix’te yayınlanan bu seri maalesef myanimelist sitesinde pek yüksek bir oy almamış. 33.741 kişi 6,66 skor vermiş. İlk yapım olan 2001 versiyonu ise aynı sitede 7.77 oyda. Onu da 168.907 kişi oylamış. Açıkçası bu seri benim çocukluk/gençlik dönemini temsil ettiği için belki ben daha duygusal yaklaşıyor olabilirim.

Yine de denemenizi tavsiye ederim. Hatta bütçe olarak bir derdiniz yok ise; Shaman King‘in İngilizce basılmış omnibuslarını almanızı da öneririm. Ben bu konuyu yazarken omnibus’un bir cildi 268 TL’e satılıyordu. İleride döviz düşerse bakalım, hayırlısı 🙂

You May Also Like