Hi guys ! 2019 yılında yerel seçimlerde oy kullanmaya, sandık başına gideceğiz. Seçimler denilince akla hemen vaatlerin, tartışmaların filan gelmesi oldukça normal. Oturup bir soğuk su içip nefeslendikten sonra düşününce ise; seçim şarkıları ve bayraklar yavaş yavaş kendini göstermeye başlıyor. Evet, yıllardır seçimlerin klasikleşmiş ögeleri onlar. Sokaklar bayraklarla süslenmemiş, hayvani boyutlarda ki hoparlörle donatılmış arabaların son ses parti müziği vermediği seçimleri hayal bile edemiyorum.

Şaka bir yana bu seçim müzikleri ve bayrak olayına ayrı bir kılımdır. Şu hayatıma kadar; ” aaa x partisinin ne kadar çok bayrağı var, her yere asmışlar hemen x partisine oy vermeliyim ” diyeni görmedim veya ” ohaa bu seçim müziği çok iyi buna oy vermeliyim ” diyeni de görmedim. Olay propagandaysa, her ne kadar inancı, yaptıkları yanlış olsa da Hitler’in propaganda bakanı Joseph Goebbels’i örnek alabilirler. Adam kaç yıl öncesinde bu işi çözmüş. Konumuza dönecek olursak, ilerleyen günlerde seçim yaklaştıkça; bol bol parti bayrağı ve seçim müziğine doyacağız.

Bu kadar eleştirmeme rağmen oldukça başarılı Seçim şarkıları da var. Adamların haklarını yemeyelim. Mesela bir kaç tane favorimi sizlerle paylaşmak istiyorum. ( sıralamanın hiç bir anlamı yoktur )

Koministe Kanma Zühtü – Adalet Partisi Seçim Müziği

Tarihler 1977 yılını gösterdiğinde, Türkiye 16. dönem milletvekillerini ve hükümetini seçmek için sandığa gidiyordu. Bu seçimde Bülent Ecevit’in başında bulunduğu CHP 1. parti olurken, Süleyman Demirel’in Adalet Partisi’de 2. parti oluyordu. Seçim sonuçlarında; 3. parti Necmettin Erbakan’lı Milli Selamet Partisi, 4. parti de Alparslan Türkeş’li MHP’di. Hiç bir parti tek başına iktidar olacak oyu alamamıştı ve koalisyon gözükmüştü.

Adalet Partisinin seçim müziği; ”Koministe Kanma Zühtü” ise seçim müzikleri içerisinde oldukça başarılı bir parçadır. Sanırım bunda en büyük etken; böyle türküleri filan sevmemden olabilir. Seçim müziğinin sonuna doğru, şarkıyı okuyanın iyice; ” abiii unutma, lütfeeen, güzel abiiiim ” kıvamına gelmesi ise her seferinde beni güldürmüştür.  Seçim müziğinin o kısmını maddeler halinde yazacak olursak;

  • Milliyetçi Zühtü
  • Unutma milliyetçi Zühtü
  • Miliyetçi zühtü
  • Unutmaaa
  • Unutma, unutma bunları Zühtü
  • Miliyetçi Zühtü
  • Haysiyetli
  • Miliyetçi Zühtü
  • Unutma
  • Unutma bunları Zühtü

PS:Adamı bu kadar bağırtmışsınız yazık size sayın seçmenler.

Hadi Bakalım – ANAP Seçim Müziği

Sezen Aksu’nun Hadi Bakalım adlı şarkısını Mesut Yılmaz‘a uyarlamışlardı. Yeni başkan olan Mesut Yılmaz’ın gençliğine ve enerjisine vurgu yapan bu parça bence oldukça başarılıdır. Seçim şarkısının başarılı olması ANAP’ın o dönemki seçimlerde başarılı olmasına pek etki etmemiştir ama olsun. Bir diğer klasiği de kesinlikle; Anaplıyız biz Anaplıydı. Yonca Evcimik’in Abone adlı şarkıdan düzenlenmişti. Mesut Yılmaz’ın siyasi kariyeri tartışılabilir de, seçim şarkılarında oldukça başarılılarmış.

Yalnız o dönemin seçim şarkıları bile kaliteliymiş arkadaş.

Hadi Bakalım yeni başkan, yılmıyoruz yarıştan…

Yeni Bir Türkiye Doğacak Bizden – CHP

Ecevit’in önderliğinde ki CHP’nin ikinci seçim şarkısıydı. Hani seçim şarkısı değilde, günlük hayatta kafa dinlemek için açılan şarkılardan biri gibiydi. İçeriğinde ki vaatleri dinlerseniz, ne kadar huzur verici olduğunu da anlayabilirsiniz. Parçayı seslendiren sanatçı ise; Ünal Büyükgönenç olduğunu belirteyim.

Bonus: Arım Balım Peteğim – ANAP Seçim Müziği

Turgut Özal‘ın seçim müziği olan ” arım balım peteğim ” belki partinin amblemiyle filan uysa da, hiç anlamlandıramadığım bir tercihtir. Girişi aşırı slow olan bu parçaya ilerleyen dakikalarda vurmalı çalgılar eşlik etsede, enerjik bir seçim olmadığını söyleyebiliriz. Parçayı dinlediğimde,  ” bilsem ki öleceğim, yine onu seçeceğim ” sözlerini duyunca; vay arkadaş tepkimi vermeden edemedim.

O dönem insanlar benim gibi düşünmüyor olacak ki; seçim sonuçlarında Turgut Özal’ın partisi tek başına iktidar olmuştu. Burada şu parantezi girmekte yarar var; bu seçimler 12 Eylül darbesinden yapılan ilk seçimdi. Milli Güvenlik Konseyi’nin verdiği kararla seçime sadece üç parti katılmıştı. Özal’ın Anap’ı ki 400 sandalyeden 211’ini alacaktı, Necdet Calp’ın Halkçı Partisi ve Turgut Sunalp’ın Milliyetçi Demokrat Partisiydi.

(Karaoğlan’ın seçim müziği de slow ama bu başka bir şey abi )

Volkan ÖGE – GELİYOR

Unutmadan benim için en başarılı seçim şarkılarından biri Volkan Öge geliyordur. Maalesef kendisi hiç bir seçime katılmadı ama olsun. Zamanının ötesinde bir iş yaptığı kesin. İstemsizce kendinizi mırıldanırken bulabilirsiniz, benden söylemesi. Seçim şarkılarının bana göre gelmiş geçmiş en samimi olanıdır. Keşke diğer partilerde böyle seçim şarkıları yapsalarmış.

You May Also Like