Hi guys ! Netflix’te kişisel maceram devam ediyor. Daha önce Punisher yapımı hakkında bir iki laf etmiştim, üstüne de İngiltere’de ki Netflix ile Türkiye’de ki Netflix arasında ki bir kaç farktan bahsetmiştim. Punisher’dan sonra, neye başlasam acaba diye düşünürken karşıma; The Alienist çıktı. Netflix Türkiye‘de, karşınıza Ruh Avcısı olarak çıkıyor. Bu dizinin bir kitaptan uyarlandığını söylemeden konuma giriş yapmayayım. Dilimize de Artemis yayınları tarafından kazandırılmış bir eser. Kitapyurdu kullanıyorsanız maalesef stokta yok olarak gözüküyor fakat D&R’ın sitesinde Ruh Avcısını bulabilirsiniz. Sanırım ilerleyen zamanlarda dizinin tutmasıyla yeni baskılarını da yapacaktır. Şahsen kitabını okumadım, ilerleyen zamanlarda okuma listeme aldım fakat önceliklerim arasında maalesef değil 🙂 Şimdi Ruh Avcısı, dizinin veya kitabının konusuna gelecek olursak; 1896 yıllarına uzanıyoruz. Karlı soğuk bir havada New York’ta Williamsburg köprüsün ölü bir çocuk ceseti bulunuyor. Bu ceset ile hikayemiz başlıyor. Dr. Laszlo Kreizier ki kendisi bizim ruh avcımız olur, aynı zamanda başrolde ki abimiz, Harvard’dan tanıdığı John Schuyler Moore adında New York Times muhabirini çağırıyor. Beraber bu cinayeti aydınlatmaya çalışıyorlar. Maceramızda Theodore Roosevelt ve bir kaç isim daha onlara eşlik ediyor.

Bu cinayeti farklı kılan şey ise; öldürülen çocuğun bir kadın kıyafeti içinde olması. Biraz daha irdelendiğinde aslında, genelevde çalışan bir çocuğun insafsızca öldürüldüğüne tanık oluyoruz. Öldürülen tek çocuk ve kurbanda kendisi değildir. Başrol oyuncumuz Dr. Kreizier’i Daniel Brühl canlandırıyor. New York Times muhabirini ise John Moore karakterine de; Luke Evans can vermiş. Luke Evans’ı dizi de görünce bir an; Supernatural dizisinden tanıdığım Misha Collins mi diye duraksadım. Google’dan bakacak olursanız pek benzemeyebilirler ama dizi de bana kalırsa benziyorlar. ( yazarın haklı çıkma çabalarına hoş geldiniz ).

Ruh Avcısı 1. sezon 10. bölümünü yayınladı, açıkcası dizi eski dönemlerde geçtiği için benim ilgimi çekiyor. Konusu da oldukça başarılı fakat bir eksiklik var. Şuana dek 3 bölüm izlediğim için çok net yorumlarda bulunamıyorum, kesin hükümler verebilmek için biraz daha zamana ihtiyacı var. Şu konuda net olabilirim ki; konu çok güzel işlenebilir bir kıvamda, zaten onun için kitabını okuma listeme ekleyebilirim diyorum. Belki kitap ile hayal gücü kullanarak daha başarılı olunabilir. Kişisel tercihim bir şeyi okumak ve onu tamamen kendi hayal gücüme bırakmak, bana daha zevk veriyor.

Benim dışımda, IMDb’e bakacak olursak 10 üzerinden 8.5’lik bir puan ortalaması var ki bu oldukça yüksek. Ruh Avcısının bölüm sürelerine gelecek olursak; 44 ile 54 dakika arasında değişiyor, genelde 46-47 dakika filan.

You May Also Like