Hi guys ! Her erkek gibi çocukken belirli başlı araçları ezbere biliyordum. Bunlardan biri tahmin edebileceğiniz gibi Porsche’du. İlerleyen dönemlerde Porsche’u beğenmemeye başlamıştım. Neredeyse her dönem eskisinin aynısı modeller çıkarıp duruyordu. Eee git gide ulaşılabilir araç olmaya başlayan Porsche’a karşı ilgimi kaybettim. Hele Porsche Panamera ile tamamen gözümden düşmüştü. Benim için olan saygısını kaybetmiş ve herkesin ulaşabildiği araç kategorsine balıklama girmişti. Evden çıkıyorum karşımda, mekana gidiyorum karşımda her yerde bu araç karşıma çıkıyordu. Hala da Porsche’a karşı aman Allah’ım bir ilgim yok, sadece yaş aldıkça aslında değişmemesi de hoşuma gitmeye başladı. İngiltere’de ise yüzüne bile bakmadığımız 1990 model Porsche 911’ler karşıma çıkıyordu. Gerçekten belirli bir yaşın üstünde ki İngilizler bu araçları satmıyor aksine aktif kullanıyorlardı. Yeni nesil diye adlandırabileceğimiz kişiler ise, daha yeni modelleri tercih etmekten yanaydılar. Bu konu hakkında yurtdışı sitelerine baktığımızda belirli bir kitlede, Porsche 911’in 1998 yılından sonra aslını kaybettiğinden bahsediyorlar. Konu Porsche 911 olunca, bazı kişiler oldukça tutucu davranıyor ve arabanın aslının bozulmasını istemiyorlar. Bu örneği Mini Cooper’da da verebiliriz. Ufak tefek değişikliklere rağmen, aslını bozmayan bir iskelet fanatikliği mevcut.

Bu konuda mantıklı düşününce fanatiklerine hak vermiyorda değilim. Mesela Mustang’i ele alacak olursak 80 ve 90’larda ki o berbat modelleri hala içimi acıtır. Porsche ise bu konuda durumu oldukça başarılı idare etti. Geçmişte üretilmiş Porsche’lara bakacak olursak; 1963-73 yılları arasında orjinal 911 sahnede ki yerini aldı. 10 yıllık periyot içerisinde 111.995 adet üretildi. Bu araçlar şuan orjinal halde bulunduğu kadar sonradan toplanmış modelleriyle de karşımıza çıkıyorlar. Orjinal modelleri 350.000 dolar civarında satın alınabiliyor. Kondisyon olayına bakacak olursanız, 900.000 dolar civarına kadar fiyatların çıktığını görebilirsiniz. Yok ben o kadar para vermem dersenizde, sonradan toplanan veya replica denilen şekillerde 90.000 dolar civarına satıldığına tanık olduğumu söyleyebilirim. Bu fiyatları siz yine de referans olarak almayın, satın almak istiyorsanız daha detaylı bir araştırma yapmanızı öneririm.

Orjinal Porsche 911’in başarısından sonra G serisi 1973 ile 1989 yılları arasında üretildi. 911’in satış rakamlarını da geçtiğini belirteyim. Dünya çapında 198.496 adet üretildi ve satıldı. Porsche 911’i biraz modifiye edip sunduğu model için bu rakamın başarı olduğu bir gerçektir. Ayrıca Le Mans gibi yarışlarda da kullanılan bu ikinci versiyon, pistlerde de başarı kazanmaya devam etti. Yarış sonuçları da popüleritisini git gide arttırmaya başlamıştı. Üçüncü bir değişimi 1988-1994 arasında değiştiren model tip 964 ismini alıyordu. Burada bir değişiklik vardı, dört lastikten çekiş gibi özellikleri getirilmiş versiyonları satılmıştı. Fakat rakamlar öncekiler gibi iyi değildi. 63.762 adet üretilip satıldı gerçi bu modelle beraber bir sonra ki 993’te benzer rakamlarda gezinecekti. 93-98 yıllarında Porsche 993’ü piyasa sürdü. Burada ise önemli bir kırılım vardı çünkü hava soğutmalı Porschelerın sonununcusuydu. İşte ilk paragrafta bahsettiğim 98’de 911 bitmiştir söylevi de buradan gelmekteydi. Porsche kullanıcıları hava soğutmalı Porsche’lara sıkı sıkıya bağlıydı.

Porsche fanları hava soğutmaya önem versede, 993’ten sonra gelen halefi 996 satış rakamları olarak tekrardan yükselmiştir. Tam tamına 175.262 adet üretilmiştir. Bu G serisinden az olsa da, son iki nesle göre üretim ve satış olarak yükseliş göstermiştir. 996’nın GT3 RS modeli ise kalbimi çalan modelidir.

2004-2012 arasında ise 997 kodlu modeli en yüksek satış rakamlarına ulaşıyordu. Tam tamına 213.004 adetlik üretim ve satış rakamıyla, hayatımıza girdiği günden beri en yüksek oranları elde ediyordu. En pahalı versiyonu 911 Turbo’idi. 480 HP’lik bir güç ile ibreleri son hızı 311 km/h’i gösteriyordu. Amerikan satış fiyatı ise; 123 bin dolar civarıydı.

Porsche’un yükseliş trendi 2011 yılında üretilmeye başlanan 911 ile devam etmekteydi. 217.930 adet üretilmiş ve satılmıştı.

Öyle yada böyle Porsche 911 hayatımızda yenilenerek devam ediyor. Tasarımında çok büyük farklılıklar yapmasa da, o bir klasik. Belki de klasik modeline saygı duymak en iyi.

Benim tercihim ise 996 GT3 RS olarak kaldı.

You May Also Like