Herkese merhaba ! Joe Hill‘den yayınlanan Pelerin Serisinin üçüncü kitabı Günahkar, Presstij yayınevi tarafından basıldı. İlk kitabından itibaren özel limitli seri olarak başladığım bu serinin üçüncü kitabı aynı ikinci kitabı gibi hayal kırıklığıydı. Ve ben limitli sert kapaktan vazgeçmeyerek bu yayınlanan son iki cildi de limitli olarak aldım. Bildiğim kadarıyla Pelerin serisi şimdilik sona erdi, umarım Joe Hill bu seriye devam etmez çünkü devam eder ve Presstij yayınlarsa yine seri bozulmasın diye limitli alacağım.

Her neyse gelelim Pelerin serisine; aslına bakarsanız bu serinin ilk cildi oldukça güzeldi. Elimizde iki erkek kardeşin ve annelerinin ilişkilerine tanık oluyorduk. Kardeşlerden pelerinin sahibi olan; hayatta pek bir başarısı olmayan, sevgilisiyle sorunlar yaşayan bir tip. Diğeri ise başarılı bir doktor ve kardeşi de bu durumu kıskanıyor. Kendi yetersizliklerini, başarılı doktor kardeşinde görünce daha da hırslanan bir tip.

Babasından hatıra kalan bir pelerin ile hikayemiz başlıyor. Pelerin sahibine uçma yeteneğini bahşediyor. Hayattan mutsuz olan ve bu mutsuzluğunun sebebini asla kendinde bulmayan kahramanımız bu gücü iyi kullanmıyor. İkinci cildi olan Pelerin 1969 ise kahramanımızın babasını yüzbaşı Yüzbaşı Chase Vietnam’da esir düşüyor. Ölümü beklerken hayatı tuhaf bir adam sayesinde kurtuluyor. Ve pelerine de burada sahip oluyor. Son cildimiz Günahkar ise bakarsanız birinci cildimizin devamı oluyor. Çünkü birinci ciltte pelerinle sahip olduğu güçleri kötüye kullanan kahramanımız, olaylardan uzaklaşmak ve kaçmak için babasının onu küçükken getirdiği bir dağ evine gidiyor.

Ciltte ara ara flashbackler ile babası ve kardeşiyle burada ki tatiline tanık oluyoruz. Dağ evine geldiğinde ise bir minibüs ve kapının açık olduğunu görüyor. İçeride okuldan arkadaşı ve arkadaşının rol yapma oyunu oynayan ekibiyle tanışıyor. Bizimkinin akli dengesi pek yerinde olmadığı için bir geceyi rahat ve huzurlu atlattıktan sonra ertesi gün işler yine kötüye gidiyor ve karakterimiz kendisine yakışanları yapıyor.

Kısacası toplamak gerekirse; üç kitapta sert kapak versiyonunda alınmaya değmeyecek bir eser. Hikayemizin origin hikayesini anlatan cilt 2; 1969 ahım şahım bir hikayeye sahip değil. Okuyucu olarak tatmin etmiyor. Üçüncü cilt ise tamamen para kazanmak için yazılmış bir cilt. Hikaye örgüsüne hiç bir katkısı olmayan içi bomboş bir iş. İlk kitap olan cilt ise; seride alınıp okunabilecek tek çizgi roman.

You May Also Like