Merhaba arkadaşlar, blog da kafama estikçe çizgi romanlar hakkında yazılara da yer veriyorum. Kullanıcı yorumlarına önem veren biri olarak; Paralel Evren çizgi roman evinden de biraz laflamak istiyorum. Maziye doğru gidecek olursam; Paralel Evren Çizgi roman evinden ilk alışverişimi ne zaman yaptığımı hatırlamıyorum fakat ilk aldığım çizgi romanı hatırlıyorum. JBC’nin bastığı Şemsiye Akademisini almıştım. O zaman tek mağazaları vardı şimdi ise yan yana iki mağazaları mevcut. Umarım ileride daha da büyütebilirler çünkü senelerdir istikrarlı bir şekilde hizmet veriyorlar. Kendilerini birden fazla alt başlıkta değerlendirmeye çalışacağım. Hadi başlayalım;

Ürün Çeşitliliği

Türkiye’de İstanbul dışında sadece İzmir’de ki Arkabahçe’ye gitmiştim. O dönem İzmir’de yaşarken bir kaç kez alışverişimi gerçekleştirmiştim, hala aktifler mi maalesef bilemiyorum. İstanbul’da ise gerek Kadıköy’de ki çizgi romancıların hepsine, Arkabahçe’nin Ataşehir, Beşiktaş, Gereklişeyler vb. hepsine gitmiş ve alışveriş yapmış biriyim. Türkçe çizgi romanların yanında İngilizce çizgi roman olarak bana kalırsa kendileri rakipsiz bir çizgi roman evi. Gerçekten ürün yelpazeleri oldukça geniş ve habire yenileniyor. Bu konu da puanım 10 üzerinden 9. Bir puanı kırma sebebimde tamamen benim ukalalığımdan. Mantıken Türkiye standartlarının çok ötesinde olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Adres Bulunurluğu

Ne alaka bir çizgi roman evini adres bulunurluğuyla yargılıyorsun diyebilirsiniz. Niş bir pazar olduğunu varsayarsak; çizgi roman mağazalarının ana cadde üzerinde olmasını pek bekleyemebilirsiniz. Paralel Evren Çizgi roman dükkanı da bakarsanız ara sokakta ama bulması oldukça kolay. Özellikle İstanbul Anadolu yakasında ikamet ediyorsanız; iyi kötü Bağdat Caddesini biliyorsunuz diye varsayıyorum. Yılların Marks & Spencer’ı ve Boyner’ini kime sorsanız cadde de size tarif edebilirler. Paralelevren ise bir sokak altta ve Suadiye tarafına doğru. Zaten cadde üzerinde sizi spidey abimiz adres tarifi için karşılıyor. Bu sebepten bulunması oldukça basit bir konumda. Bunda da 10 üzerinden 9’u veriyorum.

Konum için bir diğer sevdiğim noktası ise; hemen önünde ki piknik masası filan sizi karşılayınca bir samimi ortama geldiğiniz hissediyorsunuz. Veya ben kafayı yediğim için bana öyle geliyor olabilir. Bu konu tartışmaya baya açık 🙂

Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medyayı güzel kullanan kişiler ve kurumlar illa ki vardır. Fakat çizgi roman konusunda Paralel Evren Çizgi romanın burada fark yarattığını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. İnternete şöyle bir göz atarsanız çoğu sayfa interneti açık arttırmalar için filan kullanıyor. Paralel Evren Çizgi romanda bir ara böyle kullanıyordu fakat uzun bir süredir; farklı seri tanıtımları, soru cevaplar ve iletişim ( bunu ekstradan belirteceğim ) konusunda aşmış bir durumdalar. Bir kere kendiler çok samimi bir şekilde sayfayı yönetiyorlar. Belirli periyotlarda canlı yayın ve soru cevap yapmaları ise oldukça tatliş.

İletişim

Gelelim iletişime. Gerek whatsapp gerekse instagram hesaplarında sorduğunuz sorulara çok hızlı cevap veriyorlar. Çizgi romana yeni başlayan biriyseniz, aklınızda neyi nasıl okuyacağınızı bilmiyorsanız veya fikir almak istiyorsanız bu özellikleri mükemmel bir avantaj sağlıyor. Çünkü cevap ve yönlendirmeleri gayet tatmin edici.

Belki saçma gelecek sorulara bile içtenlikle, bıkmadan usanmadan cevap veriyorlar.

Hadi bunlar sosyal ağ kısımları filan, gelelim yüz yüze olayına. Bir kere mağazada ki herkesin çizgi roman sevdalısı olduğu için bilgi birikimli olduğunu söyleyebilirim. Şahsen bazen kararsız kaldığımda çekinmeden tavsiyelerini sorduğum oluyor. Ürünü satmak için size yanlış yönlendirebilirler. Fakat ben ne zaman sorsam Burç bey gayet net bir şekilde; sonunun tatmin etmeyeceğini filan söylemişliği mevcuttur. Tabi renkler ve zevkler farklıdır, sizin seveceğiniz bir şeyi onlar sevmeyebilir yada tam tersi. Bunu da göz önüne alın 🙂 İletişim konularında kendilerine 10 üzerinden 10 veririm hatta 11 bile veririm.

Fiyatlandırma

İş fiyatlandırmaya geldiğinde; bazı şeylerde pek özgür olabildiklerini sanmıyorum. İnternet siteleri ve mağazalarında indirimli ürünleri mevcut oluyor. Yabancı çizgi romanlarda da indirimli ürünleri görebilirsiniz. Türkçe ciltlerde de gidip kendilerini bir babil, odakitap gibi sitelerle kıyaslarsanız yanlış yorumlarsınız. Çünkü aynı klasmanda değiller. Misal Penguen kitapevine gidip alacağınız çizgi roman ile ilknokta’da ki fiyat bile farklıdır. Yani aynı grubun mağazalarında bile fiyat farkları olduğu için bu durumu ben normal karşılıyorum. Onun için Paralel Evren için fiyatlandırma kısmı benim için pek önem arz etmiyor. Ellerinden geleni yapıyorlar.

Kargo

Bir çok defa alışverişim olmasına rağmen kendilerinden sadece bir kere kargo ile ürün almışlığım mevcut. Onda da tatil için memlekete gitmiş, çizgi romansız kalmıştım. Dayanamayıp siparişimi geçmiştim gelen kargoda bir zarar olmasa da; tek kıracağım puan burası olabilir. Diğer çizgi roman evlerinin kargolarına kıyasla kendileri burada maalesef zayıf kalıyor.

Abonelik

Yabancı fasikül okuyorsanız bu sistemi iyi kötü duymuşsunuzdur. Abone olmak istediğiniz seriye belirli bir ücrette kaparo verirsiniz ve sizin adınıza düzenli bir şekilde sipariş verilir. Ürünler geldiğinde ise; ürünün fiyatını öder ve ürününüzü teslim alırsınız. Seri bittikten sonra isterseniz kaparonızı geri alırsınız isterseniz yeni bir seriye abonelik için kullanırsınız. Bu konuda da bir sıkıntıları mevcut değil.

Tecrübem olmasa da bildiğim ve duyduğum bir durumu daha sizlere söyleyeyim. Eğer istediğiniz bir sayı var ise fakat bunu bulamıyorsanız kendileriyle iletişim haline geçebilirsiniz. Kendileri yurtdışında ki tedarikçilerinde bu ürünü bulabiliyorsa sizin için sipariş geçip, getiriyorlar. Bu da güzel bir özellik.

Konuyu toplayacak olursak; Paralel Evren Çizgi roman benim gitmekten zevk aldığım ve şuana dek hiç sorun yaşamadığım bir çizgi roman evi. Lokal çizgi roman evlerimizi ( hak edenleri ) koruyalım, alışveriş edelim 🙂

Not: Hiç bir şekilde sponsorluk filan alınmamıştır.

You May Also Like