Türkiye’de yurt dışında dil eğitimi almak için araştırma yapınca karşınıza çıkacak ilk okul EF’tir. Bende ilk kendileriyle konuştum, fiyat vb. aldım fakat acenta ve başka arkadaşlarımın tavsiyeleri yüzüne burayı tercih etmedim. Yalnız mazi kalbimde yaradır, EF Malta‘ya gitmeyi hala istiyorum. Burada Malta’yı tercih ettirmeyen öncelikle halama sonra hocalarıma ardından da acentama saygılarımı iletiyorum. Oldum olası Malta ilgimi çekmiştir fakat bana denilen; İngilizce ana dili İngilizce olan ülkelerde öğrenilir, Malta doğru bir tercih değil. Halbuki ben sahillerde clublar da eğlenmeyi düşünüyordum, olmadı, nasip değilmiş. Belki burada ki kursum bittiğinde 2-3 haftalığına EF Malta’ya tüye bilirim bakalım.

Neyse konumuz ne Malta nede benim Malta’yı neden tercih etmediğim. Şimdi arkadaşlar her okulda saçma sapan hocalar, akla yatmayan sistemler falan olabiliyor. Bunlar gayet normal şeyler. EF’te olmadığım için sadece EF’e giden ve burada tanıştığım kişilerden duyduğum bir anektodu sizlerle paylaşacağım.

Bu okulda maalesef seviye gruplaşmaları mevcutmuş. Nedir bu seviye gruplaşmaları ? Eğer sen intermediate’sen alt kurunla konuşmuyormuşsun yada üsttekiyle. Yani herkes kendi klanını kurmuş diyebilirim. Şuana dek EF’ten 4 erkek 1 bayan arkadaş 1’de  fuck buddye sahip oldum, hepsi bunu söylüyor. Eğitim olarak veya sosyal aktiviteleri hakkında pek bir şey diyemeceğim ama bu olay oldukça sıkıntılı bir durum. Çünkü kendi kurunla zaten derste filan konuşmak zorunda kalıyorsun. Evet, her öğrenci başka öğrenciyle konuşacak diye bir şey yok ama bu yüksekten bakma durumu gerçekse sıkıntı büyük arkadaşlar. Bizim okulda da hoşuma gitmeyen şeyler olsa da, advanced adamla elementary bir arada takılıp konuşmaya çalışabiliyor.

EF’e gidecek veya giden arkadaşlarsanız lütfen bu durum hakkında bir aydınlatın bende yazıyı editleyeyim. Boş yere EF Oxford’u kötülemeyelim. Son olarak EF Oxford, Oxford Brookes üniversitesinin orada. Gitmeyi düşünüyorsanız şehir merkezine otobüsle inmenizi tavsiye ederim. Çünkü arada biraz mesafe var, yürümeyi seviyorsanız sıkıntı olacağını sanmıyorum.

You May Also Like