Hi guys ! Bugün sizler için çok önemli bir şeyi açıklıyorum. Biliyorum hepiniz bu konuyu merak ediyorsunuz, tarihini öğrenmek için bir yerlerinizi yırtıyorsunuz, bende isteklerinizi daha fazla ignore edemedim ve yazmaya karar verdim. Orta parmak hareketinin tarihini, sizler için saatlerce araştırdım ( 5 dk google’ladım ), araştırmaları compare ettim ( alakası bile yok ), doğruları ele aldım ( 1 cümle yazıp 10 dakika youtube’da takıldı). Şimdi arkadaşlar orta parmak hareketinin tarihini yazacağımda, bu bilgiler %100 doğru değildir. Hani bende işsizlikten yabancı sitelerde gezinirken aynı; Arifin Manchester’a attığı golü arıyordum muhabbetinde ki gibi bu konuyla karşılaştım. 3-5 siteyi de araştırdım ( gerçekte 2 ) ve ortak bir kaç pasaj buldum. Bu bilgiler ışığında orta parmak hareketinin tarihini ele alıyorum. Yarın bir gün karşıma çıkıp; ” oğlum bunlar yanlışmış, rezil oldum ” demeyin. Arkadaş ortamında filan kültür seviyenizi göstermek için de kullanmayın. Gerçi arkadaş ortamında,  orta parmak hareketinin tarihini konuşuyorsanız yazık size.

Öncelikle biri size orta parmak sallıyorsa, onu hemen kötü diye yaftalamayın. Bu hareket yüzyıllardır gelen bir gelenek olarak düşünebilirsiniz. Neden mi ? Taaa Antik Yunan’da oynanan bir oyunda orta parmağın sergilendiğine dair kanıtlar mevcut. Bu kanıtlarda adı geçen düşünür de Aristoteles, gerisini de siz düşünün. Mesela, orta parmak hareketinin tarihi Antik Roma’da daha da ilginçleşmiş. Normalde orta parmak denildiği zaman aklınıza penisi sembolize ediyor fikri gelebilir. Antik Roma’da ise erkeklerin anal penetrasyonunu simgeliyormuş. Bunun için özel kelimeleri bile varmış. Kısacası, orta parmak diyerek geçmeyin bildiğiniz bir tarihi ve anlamı var. Kullanılan kelime de yalan olmasın; digitus impudicus. Urban sözlüğe filan bakarsanız burada da penisi ifade ettiğini okuyabilirsiniz. İşte burası biraz çelişkili kaçıyor ama yapacak bir şey yok sevgili okurlar. Orta parmak hareketi kıta avrupasında durmamış. Taaa kıtalararası yolculuk yaparak Amerikan topraklarına kadar gitmiş. Gerçi şuan uluslararası bir hareket olduğunu düşünürsek, bunun büyük bir şey olmadığını söyleyebiliriz.

Orta Parmak Hareketinin Tarihi Orta Parmak Hareketinin Tarihi orta parmak hareketinin tarihi
Benden size gelsin

Amerika’da orta parmak hareketinin tarihi İtalyan göçmenler sayesinde başlamış. Amerika’da ilk belgelenmiş kullanım ise 1886 yılını buluyor. Günümüzde fotoğraf çekilirken bazı kişiler, ok işareti filan yapar bunun benzerini orta parmakla beyzbol oyuncusu Charles Radbourn yapmış.

Orta Parmak Hareketinin Tarihi Orta Parmak Hareketinin Tarihi orta parmak hareketi

Yukarıda ki resimde görüleceği üzere Charles amcamız baya karizmatikmiş. Şu bıyıklara parmağa bakın. Fotoğraf hakkında bir diğer bilgide; bu fotoğraf rakip takımla beraber çekilmiş. Yani o etrafında gördüğünüz oyuncuların hepsi takım arkadaşı değil. Orta parmak hareketi tarihine bu kadar güzel katkı yapan Charles’ın sadece 43 yıl yaşaması ise işin üzücü tarafı.

Sizler için gereksiz bir bilgi olan; orta parmak hareketinin tarihini paylaştım. Konunun başında da söylediğim gibi bu yazdıklarımdan o kadar da emin değilim 🙂 Farklı bir teziniz, çalışmanız varsa benimle paylaşın da ekleme yapayım sevgili okuyucular.

O kadar orta parmaktan hareketinin tarihinden bahsettim, MR. Bean’i de anmamak olmaz. Eminim bu film sahnesini hatırlayanlarınız çıkacaktır. İyi seyirler

 


You May Also Like