Hi guys ! İngiltere’de yaşarken Netflix üyeliğine sahiptim, döndüğüm zaman ise bu üyeliğimi dondurmuştum. Orada da İngilizce’mi geliştirmek için netflix üyeliği açmıştım. Maalesef, ingilizce altyazılı yapımlar bulmak pek kolay değildi veya uğraştırıyordu. Bende üşengeç bir adam olduğum için netflix ile bu sorunuma çözüm bulmuştum. O dönem özellikle listening’ime yarar sağladığını söyleyebilirim. Sizlerde ingilizcenizi geliştirmek istiyorsanız netflix veya benzer sitelere şans tanıyabilirsiniz. Belirli bir süre sonra ingilizce altyazıyı bile okumadan sadece duyarak anlıyabiliyorsunuz. Tabi bunun bir haftada olmayacağı ise bir gerçek, onun için bıkmadan usanmadan buna devam edin. Yok ben bıkmam diyen ve kararlı biriyseniz de; aynı bölümü hem Türkçe hem İngilizce izleyebilirsiniz. Hazır konuya netflix ile giriş yapmışken bir eleştiride de bulunayım. Netflix Türkiye, içerik olarak çok zayıf bir durumda. Gerçekten İngiltere ile kıyasladığım zaman beni hayal kırıklığına uğrattı. Şuan bir aylık deneme sürümünde olduğum için devam ediyorum ama gözümde; Türkiye’de alternatifleri değerlendirilebilir statüsünde. İlerleyen günlerde üyeliğe devam edip etmeme konusunda karar vereceğim. Bu süre zarfında ise çizgi romanlarını okuduğum Punisher karakterinin ilk sezonunu bitirdim. İkinci sezon daha yayınlanmadığı için beklemedeyim. Netflix’i öncelikle, Netflix Türkiye’de Punisher yayınladığı için kutluyorum. ( çünkü içerik sayısı oldukça az )

Punisher’ı 90’larda çocuk olanların hatırlayacağını düşünüyorum. Spider man filmlerinde filan arada sırada görürdük. Hey gidi günler ne çabuk büyüdük. Eşi ve çocukları öldürülen Frank Castle tüm suç örgütlerini, kişilerini doğduğuna pişman ediyor. Bildiğiniz iyilerin dostu kötülerin düşmanı olan Frank, kendine göre adalet dağıtıyor. Netflix’te de yapımı olan bu karakterin, Türkiye’de Marmara Çizgi’den çıkan Punisher max serisini kesinlikle okumasını tavsiye ediyorum. Punisher max serisi, Türkiye’de tamamlanmış seriler arasında olduğu için, ne zaman çıkacak diye beklemenize gerek kalmayacak. Garth Ennis’in yazdığı seri oldukça başarılı. Öyle, okuyanlar iğrenmesin vb. gibi bir söz konusu da yok. Bildiğiniz hardcore bir çizgi roman ile karşılaşıyorsunuz. Doların yükselmesi, kağıt masrafları, matbaa masraflarının artmasıyla normal fiyatlardan biraz pahalıya edinebileceğinizi de, üzülerek bildiriyorum efendim. Yine de pişman olmayacağınızın garantisini verebilirim. Tek büyük eleştirim, bu adamın omzu çıkıyor, mermi yiyor ama operasyon yapmasına engel olmuyor. Yani biraz geçrekci olmakta yarar var diye düşünüyorum. Bir kamyon yara alıp, 2 günde ayağa kalkmak sırıtıyor. Haa bir wolverine filan olsaydı yada başka bir kahraman gibi kendini iyileştirme/yenileme özelliği olsaydı bunlar bu kadar sırıtmazdı. Punisher ise böyle bir kahraman değil, aslında bakarsanız Punisher bir süper kahraman değil. Batman’in fakir ve öldürmeye meyilli olan versiyonu demek daha doğru.

Bu kadar sözden sonra gelelim Netflix yapımı olan, Punisher’a. 13 bölümden oluşan ilk sezonun ortalama bölüm süresi 52 dakika filan. Kahramanımız Punisher’a hayat veren aktör ise; John Bernthal. Gerçekten oldukça başarılı oynamış, kendisini ilk gördüğüm zaman The Walking Dead’di. Aslında kendi halinde, eski hayatının yıkıntılarıyla yaşamaya çalışan; etliye sütlüye dokunmayan Punisher, kendisini olayların içinde buluyor ve son bir kez daha sahne alıyor. Fakat tüm şehir ve ülke onu ölü olarak biliyor. Zaten kahramanımız bu konuda kendisini ele vermiyor sadece, Micro adında birinin radarına yakalanıyor. Gerisini ise siz izleyin sevgili okurlar. Belki ilk iki bölüm, karakterleri tanıma ve aksiyon düzeyi beklenti olarak karşılamaya bilir ki onlarda bile aksiyon var. Onun dışında diğer tüm bölümlerde güzel bir polisiye, aksiyon yapımıyla karşılaşıyoruz.

Dizinin önemli karakterlerine; Amber Rose Revah ve Ben Barnes gibi isimlerde eşlik ediyor. 3 gün gibi sürede 13 bölümü bitirdim ki normalde tatilde olsam heralde 1 günde bitirirdim. Diziyi beğendiyseniz veya beğenmediysenizde, hiç değilse çizgi romanını alın, Marmara çizgi’de umarım Punisher suskunluğuna bir son verir. Kahramanızımızın maceralarını okumayı şahsen okumayı özledim. Tamam haklarını yemeyeyim, yakın zamanda Punisher ve Daredevil’in olduğu bir çizgi roman  yayınladılar. Öyküsü filan iyi güzel gidiyordu da; sonu beni pek tatmin etmedi.

You May Also Like