Herkese merhaba. Bugün sizlerle İthaki yayınlarından yayınlanmış olan; Mezarınıza Tüküreceğim çizgi romanından bahsetmek istiyorum. Çizgi roman hakkında görüşlerimize girmeden önce en başta şunu yazmak istiyorum; ne filmi ne kitabını okudum. Yazım tamamen çizgi romanı hakkında olacak, bu sebepten kitabına filan haksızlık etmek istemiyorum.

Öncelikle Mezarınıza Tüküreceğim çizgi romanının girişinde ki yazıyı okuyunca biraz araştırma yaptım. Bu kitap yayınlandıktan belli bir süre sonra yasaklanıyor. Boris Vian tarafından yazılan fakat takma ismiyle yayınlanmış bir eser. İçeriğinde ırkçılık, cinsellik ki burada ki cinsellik çizgi romanda da mevcut olduğunu belirteyim. Spoilerli bir yazı olabilir, aklımdan gelenleri bam güm yazacağım.

Baş kahramanımız bir african americandır. Fakat görünümü bir beyaz tenli insanı andırmaktadır. Sözlükte mulatto olarak geçen tabire uymaktadır. Ailesinde kardeşleri ise onun gibi değildir; bildiğiniz african americandır. Kardeşi bir beyaz tenli insanı sevmiş ve bu sebepten dolayı ırkçılar tarafından öldürülmüştür. Kitabımızın dönemi; ırkçılığın olduğu african americanların hor görüldüğü bir dönemi ele almaktadır.

Kardeşi öldürüldükten sonra kahramanımızın tek bir hedefi vardır; o da intikam almak. Şimdi burada bir es vermek istiyorum. Kardeşiniz, ırkçılar tarafından öldürüldü ve bunun intikamını almak istiyorsunuz. İntikam denilen de; bildiğiniz karşı tarafı öldürmek. Seçeceğiniz hedef kim olur ? Kardeşinizi öldürenler mi yoksa rastgele başka insanlar mı ? Romanını bilmiyorum ve çizgi romanda yanlışta anlamadıysam ilk saçmalık bana göre burada başlıyor. Kahramanımız kardeşini öldürenleri değil bildiğiniz; maddi durumu iyi olan farklı kişileri öldürmeyi kafasına koyuyor. Bunu yapmadan önce de; ilk başlarda kadınlarla beraber olup sonra öldürmek olarak belirliyor. Beraber olmasının amacı da bir bakıma; sen bir african americanla beraber oldun demek. Bu bana oldukça saçma geldi. İntikam mı istiyorsun ? Git kardeşini öldürenleri öldür. Hadi burada ben haksızım diyelim veya yanlış anladım.

Çizgi romanında bile yazarın; cinayet kısmını betimleme şekli ” wooow ” dedirtiyor. Hani çizgi romanda böyleyse kitapta nasıl detaylara girmiştir bilemiyorum. Yani insanı yazdıklarını göre yargılamayalım da; bu nasıl bir fantezi veya düşüncesi gerçekten insan hayret ediyor. Bildiğiniz aşağıdaki tepkiyi verdim;

Mezarınıza Tüküreceğim image

Kadınlara sahip oluş şekli; herkesin açmış onu beklemesi oldukça saçmaydı. Birde istediğini elliyor, yatıyor, öpüyor yani ne bileyim; ulan bu kadar kolay mı ? diye sormadan edemiyor insan. Bu sebepten bana pek geçmediğini söyleyebilirim.

Mezarınıza Tüküreceğim çizgi romanını neden aldın kardeşim o zaman diyebilirsiniz. Amazon prime da ertesi gün teslimatta fiyatı uygun görünce sepete ekleyeyim dedim. Kötü mü ettim ? Ehh. Yani hayatımda şuana dek Mezarınıza Tüküreceğim kitabı veya filmi hakkında konuşulan bir ortamda bulunmadım ama genel kültürüm oldu diyebilirim.

Bu arada +18 yaş uyarısını da vereyim. Bu çizgi romanı okumasanız bir şey kaybedeceğinizi düşünmüyorum. +18 şiddet veya cinsellik içerikli çizgi romanlara da karşı değilim. Bilemiyorum Altan…

Bir daha olsa alır mıydım ? Hayır…

You May Also Like