Hi guys ! Bugün sizlere Martı girişiminden bahsetmek istiyorum. Açıkcası bundan bir kaç ay önce, İstanbul Anadolu yakasında ( Bağdat Caddesi ve sahili ) elektrikli scooterlar ortaya çıktı. Dünya geneline bakacak olursak özellikle Amerika’da benzer girişimler hızla büyüyordu. Ülkemizde de Martı girişimi bu konu da bir öncülük ediyor. İlk piyasaya çıktıklarında, yalan yok ön yargılı davrandım. Nedeni ise oldukça basitti; ücretlendirme. Bu konuya ilerleyen satırlarda değineceğim.

Martı Girişimi Nasıl İşliyor ?

İlk başta yapmanız gereken şey, akıllı telefonunuzdan martı uygulamasını indirmek. Ardından bir acc oluşturuyorsunuz ve kredi kartı bilgilerinizi giriyorsunuz. Uygulamada, boşta ki martıları ve sarj düzeyleri karşınıza çıkıyor. Konumunuzu paylaştığınız için, martı girişiminin scooterlarına ne kadar mesafede olduğunuzu görebiliyorsunuz.

Scootera geldiğiniz zaman, üzerinde ki kare kodu okutuyorsunuz. Uygulama size bir şifre veriyor ve o şifre ile scooterın kilidini açıyorsunuz. Karanlık bir ortamda martıyı teslim edecekseniz veya binmeye başlayacaksanız, telefonun feneri yardımıyla kare kodu okuyor. Kilidi açtıktan sonra elektrikli scooterınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlk bir kaç dakika hız ve freni ayarlamakta zorluk çekebilirsiniz ama hemen alışıyorsunuz. Ayrıca scooter oldukça hızlı gidiyor. Onun için tam gaz yaparken biraz dikkat edin. Fark ettiğim bir diğer nokta ise, ilk başta gaza yüklensenizde hareketi biraz geç algılıyor. Sanırım bunun sebebi; ilk binen kişinin gazı kökleyerek kaza yapmasını engellemek.

Gitmek istediğiniz yere vardığınızda ise; elektrikli scooterı bir direğe kitleyip uygulamaya girmeniz gerekiyor. Scooterın kilidinin fotoğrafını çektiğinizde, süreniz duruyor ve yayan hayata geri dönüyorsunuz.

Gelelim Ücretlendirmeye

Martı şifresini aldığınız zaman 3 TL bir ödeme hesabınızdan çekiliyor. Ardından her dakika başına 0.75 TL çekmeye devam ediyor. Bugün ki kullanımım için; 2.2 km için 13.50 TL ödeme yapmışım. Bu sürüş 14 dakika sürmüş. Erenköy Divan pastanesinden, Şaşkınbakkal Paralel Evren dükkanına gidip geldim. Haa ara sokaklardan dolaşa dolaşa gittiğimi de söyleyim. Bir rahatsızlığım şu oldu; çok dik yokuşlarda Martı hızını alamıyor ve elle ilerlemeniz gerekiyor. Sanırım bir 2 dk’mı böyle yemiş olabilirim. Onun için Martıyı çok dik yerlerde deneyimlemeyi düşünmeyin.

Martı Kullanışlı Mı ?

Kısa mesafeler için oldukça kullanışlı bir girişim. Fiyatları belki biraz daha uygun olsa daha da fazla kullanılabilir. Umarım bu girişime yoğun bir ilgi olur ve fiyatlarını düşürür.

Böyle bir risk alıp, Türkiye’de elektrikli scooter işine giren girişimcileri de kutlamak istiyorum.

Cadde’de yaşıyorsanız ve aceleniz var ise, kullanılabilir bir alternatif. Belki taksiyle aynı fiyata geliyor ama daha hızlı gittiğinizi söyleyebilirim.

You May Also Like