Arkadaşlar bu yazıyı 19 Haziran 2022 tarihinde yazmıştım. Şuan 16 Temmuz 2022. Ve bu bir aylık sürede aşağıda örnek verdiğim ürünlere de zam gelmiş. Örneğin ilk örnek verdiğim Listerine bundan yaklaşık 1 ay önce yazdığımda. 29.97 TL iken aynı sitede 33.97 TL olmuş. Yurtdışı fiyatlarında ise fark mevcut değil. Bu uyarıyı yaptıktan sonra konuyla sizleri baş başa bırakıyorum.

Bugün alışveriş yaparken kişisel bakım ihtiyaçlarımı da satın alıyordum. Bildiğiniz üzere bu aralar ekonomi filan kötü fakat yıllardır kişisel bakım ürünleri bana gereksiz pahalı gelmektedir. Sonuçta bu bir bakıma hijyen ürünleri ve insanların bunlara basit bir şekilde ulaşması gerekiyor. Rafları gezerken aklıma İngiltere’de yaşadığım zaman geldi ve acaba şuan ki fiyatları orada nasıl diye düşünmeye başladım. Bildiğiniz üzere youtube’da filan Amerika’da ki market fiyatları veya x ülkede ki market fiyatları gibi bir sürü video içeriği bulabiliyorsunuz. Bende bunu bugün sizler için online sitelerden karşılaştırma ile yapacağım. Bugün satın aldığım bir kaç hijyen ürününü İngiltere’de ki fiyatlarıyla karşılaştıracağım ama baştan şunu söylemem gerekiyor, illa ki kampanyalar veya satış yerlerinde fark olacaktır.

Listerine

Genelde tercih ettiğim bir ağız bakım gargarasıdır. Colgatte filande var fakat Listerine bana daha etkili geliyor. Belki marka algısındandır bilemiyorum fakat Colgatte filan kullandığımda gerek ağızda bıraktığı tat gerekse performansı daha düşükmüş gibi geliyor. Amme hizmeti olarak bilmeyeniniz veya ilk defa kullanmak isteyen var ise;

Listerine nasıl kullanılır ? sorusuna da hemen cevap vereyim.

Sabah ve akşam dişleri fırçaladıktan sonra 20 ml civarında ağızınızda çalkalayıp tükürüyorsunuz.

Kişisel Bakım Ürünleri Fiyatları image 2

Pek tercih etmediğim yeşil renklisini internetten amazon’dan sipariş etmek istediğim zaman, 500 ml’lik versiyonu 29 TL’e denk geliyor. Fiyatı 500 ml’e göre Türkiye şartları için makul olduğunu söyleyebilirim. Bunu dememin sebebi ise Migros’un sitesine baktığımızda daha iyi anlıyoruz. Kendileri bu ürünü 56,90 TL’den 48,37’e indirmişler.

Kişisel Bakım Ürünleri Fiyatları image 3

Peki ya İngiltere de durum nasıl ? Eğer Tesco’a bakacak olursanız Türkiye ile fiyat farkında ki uçurumu daha iyi görebilirsiniz. Ben bu konuyu yazarken bu Listerine’in 600ml olan versiyonu indirimdeydi. Tesco kartınız ile 28 Haziran’a kadar 2.99 pound’a yani 3 pound’a satın alabiliyordunuz. Ben yine de standardı bozmayayım diye 500 ml olanı sizlerle paylaşıyorum. Gördüğünüz üzere Tesco’da indirim vb. de yok.

Kişisel Bakım Ürünleri Fiyatları image 1

Üzülerek söylüyorum ki amazon gibi yurtdışından online alışveriş sitesi kullanacak olursanız bu ürünün 600 ml versiyonu Boots’ta filan 2,50 pound.

Sensodyne Diş Macunu

Bir çok farklı diş macunu için fiyat kıyaslaması yapılabilir fakat ben Sensodyne’in Pronamel diş macununu kıyaslamak istiyorum. Nedeni ise en son aldığım diş macunu buydu. Migros’un sitesinde bulamadığım için direk Türkiye olarak Gratis seçeneğini seçtim.

Kişisel Bakım Ürünleri Fiyatları image 4

Sağ olsunlar Gratis 75 ml bu diş macununu 80 TL’e satarken kendi Gratis kartlarıyla 60 TL’e satın almamızı sağlıyorlar. Yurtdışı fiyatını görünce ise insana bir koymuyor değil. Sanırım Migros’ta filande bu ürün mağazadan alsak 80 TL civarı bir şeye gelecektir.

İngiltere olarak yine Tesco’yu baz alıyorum.

Kişisel Bakım Ürünleri Fiyatları image 5

75 ml lik Sensodyne Pronamel diş macunu Tesco’da ise 4.50 pound. Adamlar kendi ülkelerinde pound kazandıkları için 1 TL = 1 Pound mantığıyla gitmeniz gerekiyor. Yani bir İngiliz veya İngiltere’de yaşayan biri bu ürünü almak istediğinde cebinden 4.5 birim çıkarken, ülkemizde 80 birim çıkması gerekiyor.

OGX Şampuan

Açıkçası bu ürünü kullanmıyorum fakat yukarıda ki ürünleri ararken göz aşinalığından dolayı tıkladım. Ve Türkiye’de de satıldığını hatırladığımdan bir bakayım dedim.

Kişisel Bakım Ürünleri Fiyatları image 6

Türkiye’de yine yolumuz Gratis’e düşüyor. OGX’in arganlı şampuanı normalde 140 TL iken, yine gratis kart sayesinde bir indirimimiz söz konusu. Gratis kart ile 84 TL’e bu şampuanı satın alabiliyoruz.

İngiltere’de ise yine Tesco’nun fiyatını baz alacağız;

Kişisel Bakım Ürünleri Fiyatları image 7

Kampanyasız fiyat olarak 7 poundu görebilirsiniz. Tesco kulüp kartlı fiyat ise insanın içini acıtan cinsten. İsterseniz sizlerde Tesco’nun veya başka bir İngiltere faaliyetli bir marketin internet sitesinden ürünleri ve fiyatları kıyaslayabilirsiniz.

You May Also Like