Herkese merhaba ! Bugün sizlerle Mark Miller‘ın yazdığı, Netflix’e uyarlanmış Jüpiterin Mirasından biraz bahsetmek istiyorum. Mark Miller abimiz ülkemizde yayınlanan; İç Savaş, Süperman Red Son ve Wolverine Old Man Logan çizgi romanlarında görebilirsiniz. Şuan aklıma ilk gelen çizgi romanları bunlar oldu, belki atladığım daha fazla çizgi romanı yayınlanmış olabilir. Jüpiterin Mirası, Netflix ile yine bir hype oldu. Aslına bakacak olursanız ilk yayınlanma tarihi filan bundan 7-8 sene önce. Hatta yapımın etkisiyle çizgi romanı; Netflix etiketiyle piyasaya tekrar satışa sunuldu. Ülkemizde de İthaki yayınları 4 cildi oldukça kısa bir sürede yayınladı.

Jüpiterin Mirası bize ne anlatıyor ? Bir kere süper kahraman ekibimiz mevcut. Bu süper kahramanlarımızda gayet insani sorunlar yaşıyorlar. Çizgi romanın ilk iki cildi bu süper kahramanların sorunlarını filan ele alıyor. 3 ve 4 cilt ise ilk başta kökene inerken ardından bu süper kahramanların çocuklarıyla yaşadıkları sorunları bizlere gösteriyor. Yeni nesil süper kahramanların eski nesle göre daha farklı davranışları ve yaptıkları icraatları görüyoruz. Verdikleri kararlarda kendi ailelerinin kanlarını bile akıtmaktan çekinmiyorlar.

Netflix yapımını izlemediğim fakat çizgi romanını okuduğum bu eser için açık sözlü olacağım. En başından beri isteyerek aldığımı söyleyemem. Sadece hyple sebebiyle, alayım kitaplığımda bulunsun dedim ve İthaki set indirimlerinde satın aldığım bir eserdi. Bir kaç ay ( 4. cilt yeni çıktı ilk 3. ciltten bahsediyorum ) kitaplığımda okunacaklar arasında beklediler. Öyle bir önyargım vardı ki; ilk cildi okuduktan sonra ikinci cilde bile elim gitmedi. Bildiğiniz kendimi zorlaya zorlaya bu eseri bitirdim.

Jüptierin Mirasını bitirdikten sonra şunu açıkça söyleyebilirim; bu kadar tantana bunun için miydi ? Evet süper kahramanların gündelik sorunları, egoları, aşkları vb. bunlar ilgi çekici olabilir ama büyük bir balon bir eser olduğunu söyleyebilirim.

Kesinlikle ama kesinlikle ölmeden önce okumanız gereken çizgi romanlar arasında yer almıyor. Yine Netflix’i tebrik etmek gerekiyor ki bir yapım ile çizgi romanı nasıl sattırabildiğine tanık oluyoruz. Bunun benzeri süper kahraman filmlerinde de oluyor. Bizim yayıncılar film etkisiyle sazan gibi devam etmeyecekleri veya normalde satmayacak eserlerin teliflerini alıyorlar. Bir iki cilt sonra filmin hype’ı da bitiyor, bizimkilerde yayınlamayı kesiyorlar.

Neyse efendim; bir Süperman Red Son veya Wolverine Old Man Logan olmadığını gönül rahatlığıyla sizlere söyleyebilirim. Eğer satın almak istiyorsanız ise; ilknokta adresinde İthaki’nin set indirimlerini beklemenizi öneririm. Zaten kendi satış kanalları olduğu için; sık sık indirime giriyor.

You May Also Like