Herkese merhaba ! Bugün Jimmy Savile Bir Canavarın Portresi adlı Netflix dökümasyonunu bitirebildim. Sanırım iki üç haftadır bu dökümasyonu bitirmeye çalışıyorum fakat bir türlü bitiremedim. İtiraf etmem gerekirse; bir kaç dakika izleyerek kapatıyordum çünkü içim almıyordu. Dünyanın günlük gülistanlık bir yer olmadığını biliyorum ama böyle yapımları izlemek benim için oldukça zor oluyor. Bazı insanları görünüşüyle yargılamamak lazım fakat Jimmy Savile’ı ne zaman görsem bir iğrenme hissediyorum. Bu yaşanan ve ortaya çıkan berbat durumlardan ötürü de değil. Daha önceden beri bu adam bana hep bir itici ve tiksinç gelirdi.

Jimmy Savile Bir Canavarın Portresi size; insanların hiçte göründüğü gibi olmayacağını, gücün insanları nasıl baskılayabileceği ve madur olsanız bile kendinizi suçlu hissetmenizi sağladığının çok güzel bir örneği. Netflix yapımı olan bu dökümasyon iki parttan oluşuyor. Aslına bakarsanız bir günde veya iki farklı günde çok rahat bitirebileceğiniz bir yapım.

Jimmy Savile Kimdir ?

Kendisi İngiliz kraliyetinden Sir unvanı almış birinden bahsediyoruz ki İngiltere’de Sir unvanı almak öyle her baba yiğidin harcı değildir. 1926 yılında Leeds’te doğmuş ve DJ’likle başladığı kariyerine BBC’de yıllarca Jimmy Halleder, Top of the Pops gibi programlar yapmış. Çocukların kendisine yazdığı istek mektuplarını yerine getiren, başlattığı hayır kampanyalarıyla milyonlarca sterlin toplayan bir vatandaş. Bakıldığında kendisini insanlığa adadığını söyleyebiliriz. Hobi olarak; ambulans ve hastanelerde gönüllü çalıştığını görebilirsiniz. 85 yaşına bir kaç gün kala hayatta gözlerini yuman Jimmy Savile, maalesef yargılanmadı. Üstüne üstlük cenazesi bir devlet töreniydi. Toprağa gömülmeden önce, halk ona veda etsin diye bir kaç gün ziyaret için tutuldu bile.

Özellikle hayatı boyunca akıl hastalarının yer aldığı bir hastanede elini kolunu sallaya sallaya insanları taciz eden bir yaratıktan bahsediyoruz. İşin daha da kötüsü; gerek İngiltere prensi gerekse zamanın başbakanı tarafından oldukça sevilen bir karakter. Hatta Jimmy Savile Bir Canavarın Portresi yapımında gördüğümüz kadarıyla; prens bildiğiniz bu yaratıktan bazı olaylar için akıl alıyor.

Hayatı boyunca evlenmeyen bu adam, canlı yayınlarda da kadınları filan taciz ediyor veya cevapları baya baya mide bulandırıcı olsa da kimse bir şey demiyor. Gülüyorlar ve geçiyorlar. BBC’nin de koruması altında olan Jimmy Savile için şikayet girişiminde bulunmak isteyenler ya korkuyorlar ve vazgeçiyorlar yada bir şekilde dava açılamadan vazgeçiyorlar. Unutmadan Vatikan ve Papa ile bile ilişkisi olan bir adamdan bahsediyoruz. Düşünsenize sizi taciz ediyor ki geneli hastanede veya küçük yaşta ki çocuklar, kim inanır ki düşüncesine kapılmaları oldukça normal.

Hatta Jimmy Savile Bir Canavarın Portresinin ikinci bölümünde, klise de tacizlere maruz kalan bir kadın ile röportaj sahnesi var. Tabi ki kadın bunları yaşadığında bir kız çocuğu. Kendisinin ne kadar korktuğu ve ses çıkarmadığı için suçlu hissettiğini ses tonundan ve görüntüsünden bile anlıyorsunuz. Sırf kendisini taciz etmesin diye birden fazla külot giydiği, daha yaşı olmamasına rağmen tampon kullanmaya çalıştığı gibi bu tamponu anüsüne soktuğunu filan anlatıyor.

Neden Jimmy Savile Bir Canavarın Portresini İzlemelisiniz ?

Böyle bir pisliğin bulunduğu yapımı neden izlemeniz gerekiyor diye sorabilirsiniz. Bence ebeveynseniz kesinlikle izleyin. Çocuğunuzun size mantıksız bahsettiği sözler belki ( inşallah değildir ) farklı anlamlar ifade edebiliyordur. Dünya da gücü elde edenlerin nasıl sapkın hareketlerde bulunabileceğini çok güzel kanıtlıyor. Hatta ve hatta; herkese iyilik yapan, tam bir iyilik timsali olan insanların bile aslında ne kadar pislik bir yaratık olabileceğinin de harika örneğini sizlere sunuyor.

Maalesef Jimmy Savile, yargılanamadan ve cezasını çekemeden bu dünyadan ayrıldı. Umarım diğer tarafta cezasını hayliyle çekiyordur.

You May Also Like