Evet sevgili arkadaşlar, İngiltere maceramın ikinci bölümüyle karşınızdayım. Her ne kadar daha İngiltere’ye gitmemiş olsamda hazırlık süreçini de bu maceraya dahil ediyorum. Bir önce ki yazımda hangi evrakların gerektiğini sizler için yazmıştım. Bugün ise evrak tesliminden bahsedeceğim. Bu öğlen ki teslim işlemlerim sorunsuz geçti. Yani dediğim evraklar tamamen doğruymuş, hiç bir eksik olmadığını kendi adıma sevinerek sizlere iletebilirim. İngiltere vize görüşmesi için, tamamen yalnız başınasınız. Aklınızda, birileriyle filan gitmek varsa öyle bir dünya yok sevgili arkadaşlar.

İlk yazıda HSBC saldırısından sonra vize işlemleri için konsolosluğa gidilmediğini belirtmiştim. Öncelikle, acentam tarafından İngiltere vize görüşmesi için online randevu alındı. Bu sırada okul, konaklama gibi ücretylerin ödemelerini yaptım. Bu süreçlerden sonra Mecidiyeköy’de ki Profilo AVM‘nin birinci katında bulunan danışmanlık firmasına gidiyorsunuz. Danışmanlık firması dediğim ise, vize başvuruların yapıldığı yer. Alışveriş merkezinin ana kapısından içeri girip dümdüz ilerleyin. Yürüyen merdivenlerden bir kat çıkın ve hiç bir yere sapmadan yine dümdüz ilerleyin. Zaten duvarıda İngiltere – İsviçre vize merkezi tarzında bir yazı yazıyor.

İngiltere vize görüşmesi İngiltere Vize Görüşmesi londra 1

Bu yazıyı takip edince arka tarafta bir yere geçiyorsunuz ve insanları sırada beklerken görüyorsunuz. İlk başta ”ne oluyoruz, bu sıra mı ” moduna girebilirsiniz. Dediğim kapıdan geçince hemen sağda bir ufak kuyruk oluyor, bir de biraz ilerisinde kırmızı şeritle ayrılmış daha büyük bir kısım mevcut. Zaten iki tarafta da personel mevcut. Size bahsettiğim solda ki kişinin elinde bir liste var oraya gidip geldiğinizi söylediğinizde işaretliyor ve içeri alıyor. İçeride ilk başta bir telefonunuzu bırakıp karşılığında numaralı bir kart alıyorsunuz. Ardından x-ray cihazından geçiyorsunuz ve bildiğiniz danışma gibi 3 bilgisayarın olduğu bir yerde bekliyorsunuz. Sıra size geldiğinde pasaportunuzu ve başvuru formunuzu sizden istiyor. Sisteme gerekli girişleri yaptıktan sonra dümdüz devam etmenizi söylüyor. İçeride bildiğiniz bankaların bekleme salonu gibi bir yere gidiyorsunuz. Orada oturup isminiziniz yazmasını ve numaralı vezneye gitmeniz gerekiyor. Tüm evraklarınız orada kontrol edilip sizi arka tarafa yolluyorlar. Orada da aynı şekilde daha ufak bir bekleme salonunda sıranızı bekliyorsunuz. Fotoğraf, parmak izi alınıyor ve tüm işlemleriniz sonlanıyor. Bunların hepsi 20 dakika filan sürüyor. Neden gidiyorsun, ne yapacaksın v.b sorularıyla karşılaşmıyorsunuz. İngiltere vize görüşmesi için heyecanlanıyorsanız, heyecanlanmayın.

Bu aşamalardan sonra iş konsoloslukta. Vizeyi verip vermemelerine bakıyor. O da 3 hafta gibi bir süre alıyormuş. Yani danışmanımın söylediği süre bu. 3 hafta süreceğini de açıkcası sanmıyorum. Tabi alternatif seçeneklerde mevcut. Mesela daha fazla ücret vererek, İngiltere vizesini sonuçlandırabiliyorsunuz. Değer mi ? Çok acil bir işiniz yok ise değmez. Normal bir vize başvurusu ve İngiltere vize başvuru görüşmesi kafi olacaktır.

İngiltere vize görüşmesi İngiltere Vize Görüşmesi londra1

Dün pek bahsetmediğim bir noktaya daha bahsetmek istiyorum. Sevgili arkadaşlar İngiltere Dil okulları için alınabilecek vizenin iki versiyonu var. Teki 6 aylık diğeri 11 aylık. Eğer 6 aydan uzun süre eğitim alacaksanız 11 aylığı tercih ediyorsunuz. Ben 11 aylık vize almak için 27 haftalık bir kursu talep ettim. Eğer 27 hafta sonunda kendimi yeterli görmezsem İngiltere’den okullarla anlaşıp, kursumu uzatabiliyorum. Ama 6 aylık vize alıp eğitim seçeneğimi de ona uygun yapsaydım, maalesef Türkiye’ye dönmem gerekecekti. Şöyle örnekleyeyim; 5. ayın sonunda 3 ay daha eğitim almak istiyorsunuz diyelim. Bunun için yapabileceğiniz tek şey Türkiye’ye dönüp tekrar vize başvurusu yapmak. Orada bu işleri halledemiyorsunuz. ( Gittikten sonra ki edit: elçilikte yapılabiliyor deniliyor fakat kimse detayları bilmiyor. )

Sizde benim gibi 11 aylık vize aldınız diyelim. Ve sallıyorum 8 aylık bir eğitime tabii tutuldunuz. Geri kalan 3 ayda İngiltere’de kaldınız ama eğitim almadınız. Burada ise bir sıkıntı çıkması ihtimaller dahilindeymiş. Adamlar bir daha ki vize başvurularınızda bu 3 ay boyunca ne yaptığını soruyorlarmış. Kısacası boş takılmanızı istemiyorlar.

Sonuç;

  • Bir önce ki konumda bahsettiğim belgeler doğruymuş.
  • Vizenizi İngiltere’deyken uzatamıyorsunuz.
  • Sadece evrak teslim ediyorsunuz, hiç bir mülakat vb. yok. Onun için İngiltere vize görüşmesinde gerilmenizi gerektirecek hiç bir şey.

You May Also Like