Bugün sizlere İngiltere’e geldikten sonra yapmanız gereken önemli bir ayrıntıdan bahsedeceğim. Ülkeye girdiniz, posta ofisinden ID cardınızı aldınız. Her şey çok güzel, bürokrasiden kurtuldum diyorsanız yanılıyorsunuz. Şimdi sevgili arkadaşlar pasaportunuza yapıştırılan vize bilgisini iyice kontrol edin. Çünkü ” pol registration ” diye bir ibare görebilirsiniz. Bu ibare şu anlama geliyor; Ülkeye gelip ID kartınızı aldıktan sonra en yakın polis istasyonuna gidip nerede kalacağınız, ne kadar kalacağınız, ne amaçla buradasınız gibi soruların cevabı. Cümle biraz devrik olmuş olabilir kusura bakmayın. Ayrıca pasaportunuzda böyle bir ibare yoksa sıkıntı yapmayın. Benim kinde mevcuttu, belki uzun süreli kalacağım içindir. Bu işlemi yaptırmanız için tanınan süre 7 gün. Fakat 7 günü geçince de ceza yiyen pek duymadım.

İlk başta polis merkezine gidip polis registration yapmak istediğinizi söyleyeceksiniz. Onlar size bir sayfa uzun sorularla dolu bir kağıt verecekler. Benim gibi dil eğitimi için geldiyseniz okulunuzdan bir yazı alacaksınız. Bir adet polis registration için resim çektireceksiniz ve yanınızda 34 pound getireceksiniz. Bu gerekli evrakların hepsi size doldurmanız için kağıtta yazacak.

İngilizceniz iyi değilse hiç gerilmeyin. Oxford’tan mıdır yoksa İngiliz bürokrasinden mi kaynaklanıyor bilmiyorum, adamlar çok yardım sever.

Şahsen ben giderken acayip gerildim. Bir kadın polis nereleri doldurmam gerektiğini işaretledi ve arka sayfada ki getirmem gereken evrakları gösterdi. Teşekkür ettim çıktım. Fotoğrafçıya gittiğinizde police registration için resim demeniz yeterli. Size 4 yada 8 tane mi diye soracaklar. Şahsen ben 8 tane dedim, neden dedim onu da bilmiyorum. Toplamda 10 pound tuttu. Formu doldurmak ise ayrı bir gerginlik. Yani ilk başta öyleydi bir hocamdan yardım alayım dedim olmadı. Bende translate yardımıyla doldurdum. Bugün ise polis merkezine gittim ve kağıdı verdim. Yanınızda pasaportunuz ve ID kartınızı sakına unutmayın. Size verdikleri kağıdın üstünde pasaportun kimlik bilgileri ve vize bilgileri yazan yerinin fotokopisi filan diyor, ben çektirmiştim ama memur ofiste kendisi de çekti. Yani sizin yapmanız şart olmasa da yine de fotokopilerini almaya çalışın.

En sonunda gittiğinizde size imza attırıyor ve 34 poundunuzu alıyor. Kağıdın üstünde 35 pound yazıyordu ama adam benden 34 pound aldı. Bu olayı bende anlamadım. Sizin de başınıza böyle bir şey gelirse diye söylüyorum yanınızda bozuk 4-5 pound bulundurun. Bozuktan kastım da coin, yani metal para. Polise 35 pound uzatınca biz bozamıyoruz dedi. Yanda bir İngiliz vardı sağolsun kendisi 5 poundu aldı bana metal 5 pound verdi.

Tüm bunlardan sonra ise ülkeyi terk ederken tekrar gelip bilgi vermeniz gerektiği hakkında bir şeyler söylüyorlar. Yani İngiltere’den ayrılmadan önce bir kez daha polis merkezinin yolunu tutacağım.

Bu kadar atraksiyondan sonra da polis sizin pasaportunuza damga basıyor, sevgili okurlar. Onun için önemli

Sonuç;

  • Pasaportunuzu kontrol etmeyi unutmayın
  • ID ve pasaportunuzu yanınızda götüreceksiniz
  • Fotoğraf çektirmeniz gerekiyor
  • Kağıtta 35 pound dese bile yanınıza metal para almayı unutmayın
  • Ülkeyi terk ederken bir kez daha polis merkezine gideceksiniz

You May Also Like