Evet sevgili arkadaşlar, yarın İngiltere Öğrenci vizesi işlemlerim için gerekli evrakları elçiliğe vereceğim. Gerçi belgelerimi, elçiliğin anlaştığı Profilo AVM/Plaza içerisinde ki bir şirkete bırakacağım demek daha doğru. Maalesef İngiltere, 2003 yılından beri ülkemizde bizzat başvuru kabul etmiyor. Belki hatırlarsınız 2003 yılında İstanbul’da bombalı saldırılar olmuştu. İngiliz menşeili  HSBC bankasının Beşiktaş’ta ki genel merkezine iki ayrı bomba saldırı olmuştu. O tarihten itibaren adamlar vize işlemleri için aracı bir kurumla anlaşmışlar. Konumuzla pek alakası olmasa da HSBC 2001 yılında Demirbank’ı satın almıştı. Demirbank kısa vada nakit para bulamadığından tüm yatırımlarını uzun vade için yapmıştı ve bir gece de iflas etmişti. Bu bombalı saldırılar sonrasında HSBC, Demirbank’ın sahibine teşekkür ettiğini duymuştum. Sebebi de ana merkezin bombalı saldırılarda yıkılmadığı, böyle bir sağlam bina yaptığı içinmiş.

Ve gelelim asıl mevzumuza. Arkadaşlar cidden İngiltere öğrenci vizesi kasıntı. Yani adamlar bir çok evrak istiyor. Şuana kadar olan deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım, eminim benim gibi ne yapacağını bilmeyen arkadaşlar mevcuttur. Öncelikle yapmanız gereken şey, yurtdışına aileniz yolluyorsa bir sponsor göstermeniz. Bu babanız veya anneniz olabilir. Ben babamı gösterdim. İkisini göstermek isteyebilirsiniz ki mantıken ayrı değillerse gösterilebilmeli de. Ama adamlar tek sponsorunuzun maddi olarak giderlerinizi karşılayabileceğini görmek istiyor. Tek sponsorunuz maddi olarak sizin tüm giderlerinizi karşılayamıyorsa, annenizi de ek sponsor olarak gösterebilirsiniz. Ben şahsen böyle yaptım. Daha doğrusu, bizim ailede tapular annemin, cashler babamın üstüne durduğu için ikisini de İngiltere öğrenci vizesi başvurumda yer verdim. Mesela  kira getirisi olan evlerin tapusunda annemin adı yazması, kira gelirlerinin babamın hesabına yatması kafa karıştırıcı olabilirdi. Hiç değilse ikisini de göstererek durumu anlatmaya çalıştım. ( sonradan gelen editleme: İngiltere öğrenci vizesi çıktığına göre doğru olanı yapmışım )

 

İngiltere Öğrenci Vizesi İngiltere Öğrenci Vizesi ingiltere ogrenci vizesi

 

Sponsoru belirledik gelelim ikinci aşamaya. Sponsorunuz kamuda çalışıyorsa, çalıştığı kurumdan orada çalıştığına dair yazı alması gerekiyor. Bu yazı Türkçe oluyor ve bunun İngilizceye çevirtmeniz gerekecek. Onun içinde yeminli bir tercümanla anlaşmanız gerekiyor. Burada noter onayı filan aranmıyor. Tercüman size noter onayı istiyor musunuz diye soracaktır. Ekstra ücret ödemenize gerek yok, onun için hayır diyebilirsiniz. Bu işlemden sonra sponsorunuz maaş gelirini belirten bir yazı daha lazım. Sanırım adı maaş bordosuydu, ismi yanlış olabilir ama siz çaktınız köfteyi. Özel sektörde çalışıyorlarsa da benzer bir belge isteyeceklerdir. İstemeseler bile İngiltere öğrenci vizesi başvurunuzda, bana kalırsa bu belgeyi aldırttırın. İşimizi sağlam kazıya bağlamanın zararını görmeyiz.

Şimdi burada mali olarak bir parantez açmak istiyorum. Sevgili arkadaşlar yurtdışına gitmeyi düşünüyorsanız aklınızdan şunu çıkarmayın. Sponsorunuzun en yüksek hesabı önemli. Bu ne demek ? Hemen açıklıyorum. Örneğin sponsorunuzun X bankasında 120.000 doları var, Y bankasında 20.000 doları var, Z bankasında da 50.000 doları var. Siz asıl hesap olarak X bankasını göstereceksiniz, çünkü en yüksek paranız orada. Bu da şöyle oluyor, sponsorunuz X bankasına gidecek ve banka İngilizce olarak bir kağıt hazırlayacak. Onunda örnek resmini sizlerle paylaşıyorum.

bankletter İngiltere Öğrenci Vizesi İngiltere Öğrenci Vizesi bankletter

Birde burada önemli bir detayı sizlerle paylaşayım; genelde bunu danışmanlık firmaları unutuyor veya en son anda akıllarına geliyor. Benimde başıma geldi, bir başka arkadaşımında. Bu hesabın önceden açık olması gerekiyor. Arkadaşıma 17 gün denmişti bana 28 gün dendi. Yani paranız var ve direk bir hesap açıp oraya koymanız sıkıntı yaratabilir. Daha önceden açılmış bir hesap olması isteniliyor. Böyle bir hesabınız yoksa bence gitmeyi düşündüğünüz anda bir hesap açtırın. İçine de 3-5 bir şey koyun. Yüklü para koymanıza gerek yok, sadece süre sıkıntısını böyle aşmış olursunuz. Gitmeye kesin karar verdiğinizde de ana paranızı oraya koyarsınız. Vizeye başvurdunuz ve vizeniz çıktığınızda bu paranızı çekebilirsiniz. İsterseniz İngiltere’de kalacağınız yerin ve okuyacağınız dil okulunun parasını bile bu süreçte o hesaba yatırabilirsiniz. Mantık ne kadar para koyarsanız o kadar iyidir. 

Güncelleme: Arkadaşlar bu dediğimi unutmayın. İngiltere öğrenci vizemi alıp, İngiltere’ye gittiğimde bazı Türkler ile tanıştım. Bazısı başvuru öncesi yüklü miktarda para girişi sağladıkları için, İngiltere öğrenci vizelerini ilk seferde alamamışlar. Boş yere bu konu sebebiyle patlamayın.

Yine burada başıma gelen bir detayı da sizlerle paylaşayım; ben iki farklı danışmanlık şirketiyle görüştüm. İlk görüştüğüm pek aklıma yatmadı, sonradan öğrendim ki beni eksik bilgilendirmiş. Sponsorunuz tüm malvarlığını gösterebilir. Bu tahviller olsun, borsa kağıtları, hesabında ki nakit paralar, tapular ve arabalar. Ben ne yaptım ? Bir hesaba nakit para koydum, 2 tane araba ruhsatının fotokopisini koydum ve bir kaç tane arsa ile evin tapu fotokopilerini paylaştım.

londra taksi İngiltere Öğrenci Vizesi İngiltere Öğrenci Vizesi londra taksi

PS: Ana sponsorunuz sizin tüm giderlerinizi karşılayabiliyor ve bunu gösterebiliyorsanız, isterseniz annenizi filan de ekleyebilirsiniz. Ben yukarıda dediğim gibi bazı sebeplerden koydum. Bakalım bir şey diyecekler mi ? Göreceğiz. Danışmanımda bu dediğim olaya onay verdi. ( bir üstte güncelleme yapıldı ve cevap verildi, bu kısmı dikkate almayın )

Maddi konulardan şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Eğer başka bir şeyler gelirse de eklerim. Şimdi gelelim diğer konulara. Eğer mezunsanız ki ben mezunum, öğrenci arkadaşların nasıl oluyor maalesef bir bilgim yok. Onun için kendi başımdan geçenleri yazacağım sadece.

Şimdi sevgili mezun arkadaşlar, elinizde mezuniyet belgeniz varsa onu, yoksa geçici mezuniyet belgenizi yine yeminli tercümandan İngilizceye çevirteceksiniz. Hazırladığınız evrakların arasına koyacaksınız. Ayrıca diplomanızın bir fotokopisini de koymayı unutmayın. Bunun yanında o çok sevdiğiniz üniversitenize uğrayacaksınız ve transkriptinizi alacaksınız. Üniversiteniz hem Türkçe hem İngilizce olarak iki versiyonunu da size veriyor. Eğer sadece Türkçe halini verirlerse o zaman tekrar yeminli tercümanın yolunu tutmanız gerekecek. Ama böyle bir şey olacağını da sanmıyorum. Okulunuza İngiltere öğrenci vizesi için başvuracağınızı ve belgenin iki türlüsüne de ihtiyacınız olduğunu söyleyin, yeterli.

Bunların dışında şuana kadar bildiğim tek İngilizce bir evrak kalıyor o da sponsorunuzun, size sponsor olduğuna dair hazırlanmış İngilizce bir metin. Onu da danışmanınıza hazırlatabilirsiniz yada örneklerine bakarak siz yazabilirsiniz. O evrakın altına sponsorunuz ıslak imzasını atması gerekecek.

Ve gelelim İngiltere öğrenci vizesine başvururken gereken bir diğer evrak. Gerçi buna evrak demek saçmalık olur. Bu sizin oraya gitmenizi sağlayacak ana unsur diyebiliriz. Veya Batman ile Robin’in Batman’ı. Vizeye başvurmadan önce danışmanınız vasıtasıyla yada kendiniz İngiltere’de ki dil okullarıyla anlaşmanız gerekiyor. Bunu ben danışman aracılığıyla yaptım. Okul yazışmasından sonra sizin kaydınızı onaylıyor ve onay kağıtlarını mail olarak atıyor. Bu kağıtların çıktısını almanız gerekiyor. İçlerinden bir kağıt okulun başvurduğunuz süre zarfında mesela 6 aylık vize aldınız, orada eğitim göreceğini İngiltere hükümetine iletiyor. Yani sizin orada kalmanızı sağlayan etken de aslında bu okulun yolladığı onay kağıdı.

İngiltere Öğrenci Vizesi İngiltere Öğrenci Vizesi londra otobus

Sonra aklıma gelen başka bir şey var mı diye düşünüyorum ve askerlik durumunu hatırlıyorum. Erkek bir bireyseniz askerlik tecil kağıdınızı da eklere fotokopi olarak koymanızı öneririm. İşinizi garantiye almak her zaman iyidir. Bunun haricinde fotoğrafçının yolunu tutup, İngiltere vizesi için fotoğraf çektirmek istediğinizi söyleyeceksiniz. Onlar boyutlarını filan zaten biliyorlar. 4 adet çıkıyor ve 30 TL gibi bir ücret alıyorlar. Onlara maliyeti ise 50 kuruş filan. Güzel sektör aslında. Her neyse biz konumuza devam edelim. Bir arkadaş mail atmış, fotoğrafcıya İngiltere öğrenci vizesi için demem gerekiyor mu diye. Hayır gerekmiyor, aynı ölçüleri kabul ediyorlar 🙂

Şuana dek sponsorumuzun onay kağıdını aldık, askerlik kağıdını, mezuniyet belgemizi, transkriptlerimizi hallettik, fotoğrafımızı koyduk, para olayını hallettik, tapu, araba gibi mallarımızın fotokopilerini koyduk. Okuldan da onay kağıtlarımız geldi şimdi geldi İngiltere öğrenci vize başvurusuna. Bu işlem tamamen internet üzerinden gerçekleşiyor. Vize görüşmesi için ki burada görüşme aslında evrak tesliminden başka bir şey değil. Çünkü karşınızdakiler Türk çalışanlar. Online olarak rezervasyon yaptırıyorsunuz Cuma günü saat 14.00’te gibi. Sizin mail adresinize onay maili geliyor. Bu mailinden çıktısını almanız gerekiyor. Ardından vize görüşmesi için bir ödeme yapıyorsunuz online kredi kartından, bunun arkasından da orada ki sağlık sigortanız için bir ödeme yapıyorsunuz. Toplam 500-550 dolar gibi bir şey tutuyor. Bunların mailleri de mail boxunuza geliyor. Ve bunlarında çıktısını alıp evraklarınız arasına koyuyorsunuz. ( buradaki cuma günü tarihi benim için gerçekleşen tarihti )

Son olarak bir konu daha var ama bu ne kadar gerekli açıkcası bilmiyorum. Yani adamlar illa bu olacak demiyor ama olursa da iyi olur. Eğer Türkiye’de belirli bir İngilizce kursuna gitmişseniz yada hazırlık okuduysanız bunların kağıtları. Yani Nusret Berk 2013 tarihinde X İngilizce kursuna gitti gibi. Maksat adamlar sizin Türkiye de boş durmadığınızı görmek istiyor. Eliniz altında İngiltere’ye göre kıyaslayacak olursak daha ucuza imkanlar varken bunları değerlendirdin mi ? Bunu görmek istiyorlar. 

Bir de son dakika golü olarak eski pasaportunuz varsa veya ailenizden dolayı yeşil pasaportunuz filan varsa onları da başvururken verin. Eveeet; şimdilik aklıma gelenlerin hepsi bu. Yarın ki evrak teslimi sonrasında bakalım bir eksiğim var mıymış ? Bir hatam kusurum mevcut muymuş, bunları öğreneceğim, şuan danışmanımla üstüne geçtiğim kadarıyla yok. Sizleri bu macerada bilgilendirmeye devam edeceğim. Bundan sonra ki konu da ise okul seçimi vb. durumlarını ele alacağım.

Sonuç;

  • İngiltere öğrenci vizesi cidden kasıntı
  • Sponsorunuz mali olarak sizi karşılayabiliyor olması gerekiyor
  • Vize başvurusundan önce okul kaydınızı yaptırmayı unutmayın
  • 17 veya 28 günlük bir hesabınız olması lazım bunu en başta sorun
  • Öğrenci vizesi 6 ve 11 ay olarak ikiye ayrılıyor. Eğitim süreniz 6 aydan uzunsa 11 aylık vizeye başvuruyorsunuz.

You May Also Like