Ülkemizde devamsızlık bir şekilde halledilebilen bir olay. Fakat iş İngiltere’ye yada yurtdışına gelince olayın boyutu biraz daha değişiyor. Gittiğiniz okullar merdiven altı diye tabir edilen okullardan değilse genellikle %80 devam zorunluluğu mevcut. Bu da haftada 1 gün gitmeme hakkını size veriyor. Konuştuğum firmalar ve okullara göre bizim Türkler devamsızlığı pek umursamayan milletler arasında liste başına oynuyormuş. Burada en büyük sıkıntı sizin gezip tozmanız değil. Bizzat danışmanımın yanında bir telefon trafiğine tanık oldum ve olayın ciddiyetini daha da iyi anladım. Yurtdışında dil okuluna gitmeyi düşünen arkadaşlar içinde bu olayı anlatacağım. Hiç değilse adamların bu devamsızlık olayını ne kadar ciddiye aldığını anlamanızı istiyorum.

Olayı yaşayan kişiyi tanımıyorum, danışmanımın demesine göre aile durumları baya iyi ve varlıklılar. Çocuğu Amerika’da gidebileceği en pahalı okullardan birine yollamışlar. ( maalesef okulun adını hatırlayamıyorum ). Çocuk devamsızlığa önem vermiyor ve okul ilk uyarısını veriyor. Bizim çocukta bu uyarıyı pek takmıyor. Devamsızlık sınırını aşmayı devam ediyor ve beklenen ikinci uyarı geliyor. Danışmanımda bu olay sonrasında çocuğa attığı maili bana okudu. İçeriğine pek girmeden ana cümleyi sizlerle paylaşacağım; ” ileride bu devamsızlığın ona sorun yaratabileceğini, dikkat etmesi gerektiğini ” söylüyor. Çocuk biraz ters uslupla cevap veriyor ve bildiğini okumaya devam ediyor. Okulun üçüncü uyarısında vizesinin tehlikeye girebileceği söyleniyor derken çocuk Türkiye’ye dönüyor.

london eye İngiltere Dil Okulu Devamsızlık Durumu İngiltere Dil Okulu Devamsızlık Durumu london eye 1

Bu olaylar sonrasında babasıyla Amerika’a tatile gitmek istiyorlar. Vize başvuruları yapılıyor ve çocuğun vizesi çıkmıyor. Babasının vizesi ise sorunsuz bir şekilde çıkıyor. Çıkmama sebebinde de açıkça; dil eğitimi içinde ki devamsızlıklarından dolayı yaşanan sorunlar söyleniliyor. Sonra benim danışmanı arayıp yardım filan istiyorlar.

Peki yurtdışında ki okullar neden devamsızlığın üstüne bu kadar düşüyor ? Cevabı aslında oldukça basit ve olması gerektiği gibi. Adamların dil okullarına başvurduğunuz zaman size bir kabul yazısı yolluyorlar. Bunun bir çeşidini de ülkelerinin ilgili bakanlığına yolluyor. Yani Nusret Berk şu tarihten şu tarihe kadar bizim öğrencimizdir türevinde. Sizin sorumluluğunuzu alıyorlar diyebiliriz. Siz devamsızlık sınırını aştığınız zamanlar adamlar dolayısıyla sizin ne yaptığınızı bilmiyor. Belki dil okulunu ülkeye giriş için bir araç olarak kullandınız ve başka işler çeviriyorsunuz. İşte bunun önüne geçmek için böyle bir uygulamaları var.

Tabi ki devamsızlık yapabilirsiniz, belki sınırıda aşabilirsiniz fakat abartmamaya çalışın. Bu örnekte çocuğa üç uyarı verildi diye benim de üç uyarı hakkım var gibi de düşünmeyin. Bu okuldan okula yada olaydan olaya değişebilir. Bir bakarsınız bir uyarıdan sonra sizi şutlamışlar. Böyle olaylarda eğitim ve vize süreniz olmasına rağmen, sınır dışı edilebilirsiniz. Bunlara hakları var.

Sonuç;

  • Devamsızlığa önem veriyoruz
  • Yaptığınız her devamsızlık sizin ve ailenizin maddi olarak bir kaybı olarak görüyoruz
  • Okuldaki yöneticilerle iyi muhabbet kurmaya çalışıyoruz
  • Yine de eğlenmemize bakıyoruz

You May Also Like