Biraz önce İngiltere’de ki hocalarımdan biri İngilizce Tense hakkında bir görsel paylaştı. Bende hemen arakladım ve bloga koymaya karar verdim. Hangi tense ne zaman kullanmanız gerektiğini ve nasıl kullanmanız gerektiğini görseller yardımıyla anlatmışlar. Normalde blogu açarken hiç böyle ingilizce ders notları falan paylaşmayı düşünmüyordum ama sitede bulunsun. Belki birilerin işine yarar. Görselin güzel yanı ise Present, Past ve Future’u ayırıp simple, continuous, perfect ve en sonunda da perfect continuous olarak ayırması. Zaman çizelgesi vermesi de cabacı.

english-tense  İngilizce Tenseler english tense

İngiltere’de ki odamda buna benzer bir şema ve örnekler tutuyordum. Eğer sizinde düzenli ders çalıştığınız bir yer varsa bunun çıktısını alın yada daha iyisini siz elle yazarak asmanızı tavsiye ederim. İnsanın gözünün önünde olunca çok işe yarıyor. Ne kadar bilseniz de bazı durumlarda beyniniz fatal error veriyor ve düşünemez oluyorsunuz. Bu gibi durumlarda karşınızda ki notlar imdadınıza yetişebilir. Şahsen benim irregular kelimeleri ezberlememde bu basit taktik çok işime yaramıştı.

english-tense2  İngilizce Tenseler english tense2

Burada ise hangi tense i nerede kullandığımızı yazarak anlatmışlar. Maalesef yeni başlayan biriyseniz belki açıklama kısmını anlamayabilirsiniz. ( talep olursa çevirisini yapabilirim ). Bu görselde ise kullanım şeklini görmek ve örnekleme açısından güzel olmuş. Sizlerde hangi tense i çalışıyorsanız kesinlikle altına bir kaç örnek cümle yazın. Ve kalıpları renkli kalemle yazın. Yani Present Perfect Tense çalışıyorsanız;

He has won five matches so far. => Gibi bir yol çizin. Hazır yazmışken present perfect’te kalıbımız have/has + V3

ingilizce-tense-map  İngilizce Tenseler ingilizce tense map

Hangi tensede ne kullandığınızı görmeniz içinde tense map paylaşıyorum. Maalesef görüntü kalitesi pek iyi değil kusura bakmayın sevgili okurlar.

english-tense-4  İngilizce Tenseler english tense 4

Onun için daha iyi bir görsel ve açıklama ile yazıma veda ediyorum. Bir daha ki grammer görsellerinde görüşmek üzere. ( yazar burada şaka yapıyor, burası İngilizce öğrenme blogu değil 😮 )

You May Also Like