Bu yazıyı yazmadan 10-15 dakika önce markete gittim geldim. Markette giderken karşı kaldırımda, üstü başı pek iyi olmayan dilenciye benzeyen bir adam yere yığıldı. Bir kaç saniye millet ne olduğunu anlamadı ardından yanına yaklaştılar. İlk başta adama seslenmeler sonra cevap alamayınca ambulans aranması ve milletin toplanmasına tanıklık ettim. Yıl 2017 bu devirde bile, ne kadar körerdiğimize inansam da yardım edilecek bir şey görünce ediyoruz. Her neyse bu sahne, havanın soğuk olmasının etkisiyle birden İngiltere’e götürdü. Bu akşamki sahnenin benzerini İngiltere’de iki kere yaşadım.

Teki Headington’da berber dönüşü, otobüs beklerken durakta karşılaşmıştım. Adamın biri şişesiyle beraber devrilmişti. Kendisinin neden yere devrildiğini hepimiz biliyorduk fakat etrafta ne kimse geldi ne ilgilendi. Ben mi ? İngilizcem o zaman yeterli olmadığı için polisi arayamadım fakat benim gibi başka bir kızla konuşarak ambulansı aramıştık. Ambulans dediğimde bizdeki büyük araçlar aklınıza gelmesin, onlardan da var fakat ilk başta bildiğiniz ford focusun station wagon tarzı bir araç geliyor. Tek personel çantasıyla iniyor ve ilk müdahaleyi yapıyor. O gün İngilizlerden kimse ilgilenmemiş sadece bir kaç tanesini dönüp bakmıştı. Elbette bunun bazı sebepleri olabilir.

Bir diğeri de Oxford Castle‘ın yokuşunda yine bir akşam kızın biri yere serilmişti. Etrafta fazla kişi yoktu fakat olanlarda pek ilgilenmemişti. Ambulans filan aramadıklarını hatırlıyorum. İlgilenenlerinde sadece ” ne oldu, arkadaşınız mı ” diye kendi aralarında sorular soruyorlardı. Devriye gezen polis arabası durup ilk müdahaleyi yapmıştı.

Şimdi düşünüyorumda, bu sahneler bizde yaşansa ne olurdu ? Evet, günümüzde insanların birbirine güvenleri azalmış olsa bile yardım ederdik gibime geliyor. Hiç değilse bir kişi durduktan sonra arkasının çorap söküğü gibi geleceğine eminim.

İnşallah böyle değerlerimizi kaybetmeyiz.

Son olarak adamların dilencileri de bizimkilere 1000 basar. Adamlar iyi akşamlar diyor, musallat olmuyor, ön kesmiyor, kavga etmiyor. Oturup adamlarla kitap bile konuşabiliyorsun arkadaş.

PS: Bu arada şuana dek karşılaştığım İngilizler çoğu yardımseverdi. Yani bir sorununuz olduğunda iyi kötü sizi yönlendiriyorlardı. Fakat yukarıda ki anlattığım olayları farklı bir şekilde değerlendiriyorum. Herifleri aklınızda kötü mimlemeyin 🙂

You May Also Like