Hi guys ! 2000’lerden sonra Formula 1 izlemeyi bırakmış bir sporseverim. Nedenini ise bir türlü bilmiyorum, tek bildiğim çocukluğumdan beri arabalara ve formula 1′e tutkuluydum. Bir anda bu spora karşı ilgimi kaybettim. Yinede sene içerisinde yarış sonuçlarına ve şampiyonlukluk haberlerine filan göz atarım. Her neyse bugün Formula 1 yerine Formula 3 haberiyle sarsıldım. Doğruya doğru Formula 3 ile ilgilenmeyen biriyimdir. Hayatım boyunca da ilgilenmedim. Macau Grand Prix‘inde uzun süredir böylesini görmediğim, belki de böylesini hiç görmediğim bir kazayı izledim. Bana kalırsa, Formula 3‘te yarışan Sophia Floersh kazası tarih boyunca hatırlanabilecek bir kaza. 17 yaşında ki Alman pilot Sophia Floersch bildiğiniz havalanıyor gazetecilerin olduğu bölgeye uçuyor. Formula 3 Sophia Floersch kazası’nı ilk izlediğimde aklıma Massa’nın kazası geldi. Acaba o da Massa’nın kazasında ki gibi bir darbe aldı veya bilinci bir şekilde kapandı diye, kendime sordum. Fakat ilk belirtilere göre böyle bir durum söz konusu değil. Arabanın hızlanması da inanılmaz.

Videoya baktığınız zaman, nasıl o kadar havalandığını ve hızlandığını anlayamayabilirsiniz. Şahsen ben ilk izlediğimde Sophia Floersch’ın kaza yapmadığını, oynanmış bir video filan olduğunu düşündüm. Biraz araştırdığımda ise, gerçekten böyle bir kazanın olduğunu öğrenip şok oldum. Çünkü böyle bir kazaya anca şok olabilirsiniz. Verilere göre Sophia Floersch;  276.2 km/s hızla havalanarak kaza yapmış. Kazanın öncesinde Sophia’nın arkasında bulunan Formula 3 pilotu Guan Yu Zhou gördüklerini anlatmış. Kısaca özet geçmek gerekirse; Sophia’nın önünde ki sürücüye (Jehan’a) çok yakın olduğunu belirtiyor. Jehan’ın erken fren yapması, Sophia’nın fren yapmasına engel oluyor. Kısacası fren mesafesi bulunmuyor ki yarışta oldukları için bu, normal karşılanabilir. Sophia, Jehan’a sağ arkadan çarpıyor, aracı havalanıp kaza gerçekleşiyor. Sophia’nın yaptığı açıklamaya göre durumu iyi. Yarın tam kontroller için hastanede bulunacakmış.

Takımı ve genç yarışçıya gerçekten büyük geçmiş olsun. Umarım Sophia Floersch’in sağlık kontrolünde bir sorun olmaz ve pistlere geri döner. Formula 3 Sophia Floersch kazası kesinlikle tarihte ki büyük kazalar arasında ki yerini şimdiden aldığına da eminim.

PS: Macao yada Türkçesi Makao; Çinde bulunuyor. Bu da size genel kültür olsun. Hadi yine iyisiniz 🙂

 

You May Also Like