Yıllarca şunu yiyin, şu sağlıklı, şu zararlı diyip dururlar. Sonra bir araştırma olur ve tüm uzmanlar ağız birliği yaparak; ya yiyin dedikte belki zararlıdır derler. Ardından yani zararlıymış diyerek bu sefer taraf değiştirirler ya. Bir benzeride şimdi esmer pirinç için mevcut. Amerika’da yapılan ve Consumer Reports’da yayınlanan bilgilere göre; esmer pirinç beyaza oranla %80 daha fazla kimyasal içeriyormuş. Eee hani esmer daha sağlıklıydı ?, hani daha fazla lif içeriyordu, tok tutuyordu. Bunlar yalan mı ? Yine araştırmalara göre değil fakat %80 daha fazla kimyasal içeriyorsa bu bir bakıma da sağlıksız demek olmuyor mu ? Bana kalırsa oluyor.

Araştırmacılar sağ olsunlar bu tezi ortaya atıp kaçmışlar. Neden böyle bir sonuç çıktığına dair bir bilgi filan yok. Fakat, başka makalelere filan baktığım zaman; tahmin edilebilen bir sonuca eriştim. O da üretim sırasında, daha iyi ve hızlı sonuç almak için kullanılan gübre, kimyasallar, vitaminler besinleri zehirliyor. Tamam yediğimiz her şey sağlıklı değil yada hepimiz sağlıklı yaşamaya çalışmıyoruz. Hatırlarsınız bir kaç sene önce organik yiyecekler akımı başladı. Şu sıralar biraz daha durgun bu piyasa, fiyatlar ilk başlarda hayvani boyutlardaydı. Alacağınız 3-4 katı fiyatını organik versiyonunu satıyorlardı. Organik beslenmek önemli mi ? Eee önemli, doğal iyidir güzeldir fakat ülkemizde bu olay ne kadar gerçekleştirilir ? Yada hangi kesimler gerçekleştirir orası ucu açık soru oluyor. Daha önce de bahsettiğim gibi, İngiltere’de kırmızı etin kaliteleri var. En pahalısı 4 pound filan. Şimdi siz güncel kurdan çarptığınızda yine pahalıya gelebilir. Fakat şöyle düşünün adam en kaliteli eti, günlük tüketebileceği miktarı ( 1 kg filan değil ) alacağı günlük asgari ücretle karşılayabiliyor. Yani asgari ücreti her gün et tüketmesine bile imkan tanıyor. Geçen canım blueberry çekti ve macro centera girdim. Maalesef her yer satmıyor ve 125 grlık bir paket aldım. Fiyatı 10 küsür liraydı ( şuan macro centerın sitesine girdim ve 125 gr. lık paketi 14.90 TL ). Ya arkadaş yanlış anlamayın ama, blueberry lan bu. İngiltere de aynı paket 1 pound. Sen gidiyorsun 15 liraya bu ürünü satıyorsun. Haspaham blueberry de yemeyi ver demeyin, durumu anlayın. Neyse konu esmer pirinçti nerelere bağladım. İyi de oldu, bir sonraki konum İngiltere – Türkiye arasında ki yiyecek fiyatları filan olabilir.

Efendim, alabiliyorsanız esmer pirinci gıda /  üretim onayı almış, denetimden geçmiş veya çok güvendiğiniz markaların mahsüllerini tercih edin. Özellikle spor yapan biriyseniz, protein oranı beyaz pirince daha yüksek olduğunu unutmayın. İki pirinç arasında ki en büyük fark ise, esmer pirincin sindirim süresinin daha uzun olması. Bu da demek oluyor ki size daha uzun süre tokluk hissi uyandırıyor. Tek kötü yanı ise raf ömrünün beyaz pirince kıyasla oldukça kısa olması. Onun için aldığınız esmer pirinçleri fazla bekletmeden tüketmenizi tavsiye ederim.

You May Also Like