Hi guys ! Bugün sizler için, çok saçma gelen ama yavaş yavaş kırılmaya başlayan; erkek adam pilates yapmaz konusu ele alacağız. Konu erkeklik olduğu zaman, kalıplar içine almaya bayılırız. Aklıma ilk gelen kalıplar; erkek adam ağlamaz, erkek adam tayt giymez, erkek adam otomatik vites kullanmaz, erkek adam pilates yapmaz… Bu liste böyle uzar da gider, üzerinde düşünmeden direk aklıma gelen kalıplar bunlar. 

Gelelim erkek adam pilates yapmaz durumuna. Şimdi erkekliği pilates yapmamakla kalıba sokan arkadaşlar, pilatesi bulan ve geliştiren kişinin bir erkek olduğunu duyunca mavi ekran veriyorlar. Evet sevgili arkadaşlar, pilates Joseph Huberts Pilates abimizin spor dünyasına bir armağınıdır. Adam yetinmemiş kendi soyadını vermiş. Geliştirdiği bu egzersiz hakkında da oldukça iddalı sözleri vardır. En bilinen ve popüler olanı ise; ‘’Sadece üç derste farkı hissedecek, on derste farkı görecek, 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız. 30 seans sonunda tamamen yenilenmiş bir vücuda, özellikle de sağlıklı, sıkı karın ve sırt kaslarına sahip alacaksınız.’’ dir. 

Erkek adam pilates yapmaz diyen arkadaşlar, bunu anlamak istemediği zaman türlü bahanelerin arkasına sığınmaya çalışıyorlar. Fakat pilates gerek erkek gerek kadın için oldukça önemli bir antrenman metodudur. Evet bende ağırlıkların altına girip old school çalışmaya bayılıyorum fakat kazma gibiyim. Maalesef yıllarca ağırlık çalışmaktan esnekliğimi kaybettim. Bunda esnemenin önemini atlamamda büyük etken, işte insan hata yapa yapa öğreniyor. 

Özellikle masa başı çalışıyorsanız, beyaz yakaysanız pilates yapın, yaptırın. Erkek adam pilates yapmaz diyenlere de aldanmayın. Masa başı çalışan insanların çoğunda sırt ağrıları mevcuttur. İstediğiniz kadar masaja gitseniz de kesin çözüm değildir. Pilates için ise yapılan bir araştırmada kronik sırt ağrısı çekenlerin durumunda düzelme olduğu bile gözlemlenmiş. 12 haftalık bir pilates antrenmanı sizin sırt ağrılarınızı azaltacaktır. Kaslarınız sıkılaşacağı için daha fit gözükeceksiniz. O çok istediğiniz baklavaların çıkması içinde yardımcı olacaktır. 

Erkek Adam Pilates Yapmaz Erkek Adam Pilates Yapmaz erkek adam pilates yapmaz

Bir diğer etken ise seks hayatınızda yaşayacaksınız. Araştırmalar pilatesin seks performansınızı arttıracağını söylüyor. Şimdi; erkek adam pilates yapmaz diyen arkadaşlarınızı düşünün. Adamlar size ne vaat ediyor ? Hiç bir şey. Fakat pilates size; sırt ağrılarında azalma/kurtulma, seks performansınızın artması, esnekliği vaat ediyor. Pilatesin faydalarını daha da arttırabiliriz ama bunlar bile başlı başına denemeniz için bir neden.

Macfit gibi spor salonlarında mat üzerinde grup dersleri veriliyor. Yok ben daha profesyonel bir şey istiyorum derseniz ise özel dersler alabilirsiniz. Etraf bir sürü stüdyo kaynıyor. Arkadaşlarımın gittiği pilates stüdyosu ise Flow adı altında Bağdat caddesinde yer alıyor. Buraya gidin demiyorum, sadece hocaların eğitimine önem verin. Ne sertifikaları var, uzmanlıkları var bunları araştırın ve stüdyoyu öyle seçin. Arkadaşlarımın dediklerini referans alarak, Flow’un hocalarının sertifika, bilgi ve birikimlerinin iyi olduğunu duydum. Bir kaç ay sonra bende buraya bir şans vermek istiyorum. Şu esnekliği halletmem lazım.

Siz pilatesin faydalarından yararlanırken; erkek adam pilates yapmaz diyen arkadaşlarınız söylene dursun. Gözle görülen etkileriniz ortaya çıktığında ise size gelip ne yapıyorsun diye sorarlar 🙂

You May Also Like