Herkese merhaba… Deadpool Yaşayan Ölülerin Gecesinin devamı olan Deadpool Yaşayan Ölülerin Dönüşü ile karşınızdayım. Bu çizgi romanımızın da baskısı tükenmiş bulunuyor. Sanırım, bu konuda ufak bir garezim var. Piyasada baskısı tükenen çizgi romanları itina ile seçiyorum. Bir önce ki çizgi roman gibi Deadpool Yaşayan Ölülerin Dönüşü‘de JBC yayıncılıktan Eylül 2016 yılında çıkmıştı. Şaka maka yıllar ne çabuk geçiyor ya. Bu kitabın çıktığını dün gibi hatırlıyorum. Türkiye’de diğer yayınlanan Deadpool serilerini pek beğenmediğimden, elim almaya da gitmemişti. Sonra boşluktan çizgi romansız kalmayayım diye bu seriyi almıştım. Aslına bakarsanız Deadpool Yaşayan Ölülerin Gecesi ve Yaşayan Ölülerin Dönüşü hem seri hem değil. Normalde seri olan çizgi romanlarda numaralar bulunur. Bu seride ise bir cilt numarası bulunmamakta. Fakat birbirlerini tamamlayan hikayeler.

Deadpool Yaşayan Ölülerin Dönüşü’nde Deadpool’un tek başına çayırda çimende oturmuş haliyle başlıyoruz. Liz adında bir kız, onu diğer Deadpool’lardan sanıp öldürmeye yeltense de, öldürememiş ve bir arkadaşlıkları başlıyor. Böylelikle hikayemiz bizi farklı yerlere doğru evriliyor. Çizgi romanda bizim Deadpool’un kafasının ortasında bir delik mevcut ve kendine format atmış bir şekilde. Liz ile yavaş yavaş kendine gelmeye başlayan kahramanımızın maceralarına tanık ediyoru. Ne bu maceralar; kısacası Deadpoollland, Deadpoolların kökünün kurutulması, bizim çılgının dünyayı kurtarması falan işleniyor.

Deadpool Yaşayan Ölülerin Dönüşü, bir önce ki çizgi romana göre daha sönük geçiyor. Aslına bakarsanız Deadpool’un alıp götürdüğü pek çizgi roman mevcut değil. Ülkemizde ve dünyada çok fazla hayranı var. Filmlerde ki replikleri, davranışlarını filan bende seviyorum ama iş çizgi roman kısmına gelecek olursak, zayıf bulduğum bir kahraman. Zorlama replikler, satsın diye yaratılan saçma sapan hikayeler mevcut. Hakkını vereceğim konu ise, her çizgi romanının bir yerinde sizi güldürmeyi başarıyor. Yine de Deadpool Yaşayan Ölülerin Dönüşü, Türkiye’de yayınlanan Deadpool’lar ile kıyaslayınca daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Tam kafa dağıtmalık bir kahraman. JBC yayıncılığın baskı kalitesi, çevirisine gelecek olursak; her zaman ki gibi başarılar. İnşallah bu yayınevimizi başka çizgi roman basan yayınevlerimizde örnek alır.

Deadpool Yaşayan Ölülerin Dönüşünün tanıtım bülteninden;

Deadpool: Yaşayan Ölülerin Gecesi sizlere, geveze paralı askerin kendini bir zombi kıyametinin ortasında buluş öyküsünü anlatıyordu. Kahramanımız neticede bu salgına bir çare bulmayı başarmış – ve Deadpool’u yiyen her zombi… bir Deadpool’a dönüşmüştü. “Ve sonsuza dek mutlu yaşadılar,” öyle değil mi? Orada durun bakalım! Zira ortalıkta dolanan Deadpool sürüleri, aç zombilerden çok daha beter olabilir! Dünya artık zilyonlarca Deadpool’un ve zilyonlarca zombinin istilası altında. Ve Liz adında bir kız yalnızca sabaha sağ çıkmanın derdinde. Peki, Liz’in o kaotik sürünün içinde iyi bir Deadpool’a rastlamış olması mümkün mü? Ayrıca: Deadpoollar tarafından istila edilmiş bir gezegen neden tehlikeli olsun ki? Gülmekten karınlarımıza ağrılar gireceği için mi? Aşırı dozda mükemmelliğe maruz kalacağımız için mi? Her şeyin fazlası zarar olabilir mi? Bunun nasıl sonuçlanacağına dair gerçekten hiçbir fikrim yok.

You May Also Like