Brezilyalı yazar Paulo Coelho‘nun birden fazla beğendiğim sözleri vardır. Bunlardan belki de en hoşuma gideni; Tekne limanda güvendedir ama teknenin amacı bu değildir, sözü olabilir. Hepimizin hayatında karar vermesi gereken anlar vardır ve bu kararlar geleceğimizi etkiler. Şuan bende öyle bir yol ayrımındayım. Önümde ki yol ayrımında son 8 senedir yaşadığım şehri bırakıp gitmek var. ( Sanırım 8 sene olmuştur İstanbul’a taşınalı, belki daha da fazla bilemiyorum ). Kurulu bir düzeni, arkadaşları bırakıp gitmek, kolay bir karar değil haliyle.

Yine Paulo’dan bir alıntı yapacak olursam, yazar diyor ki; Gitmeye değer yerlerin kestirmesi yoktur. Hayatımda kendime koyduğum belli başlı adımlar ve görmek istediğim anlar var. Bir iş görüşmesinde karşımda ki kişiye şunu söylemiştim; bana 5 yıl sonra nerede olacağımı sorarsanız size net bir cevap veremem ama bana 5 yıl içerisinde neler yapacaksanız, işte onu söyleyebilirim. Evet kafamda bir kariyer planı mevcut. Bu süre içerisinde neler yapmak istediğimi iyi biliyorum. Aldığım bu kararlarda ileride nerede olmak istediğime dair kararlar. Kendi alternatiflerimi yaratıyorum. Sadece bir seçeneğe bağlı kalmıyorum. Eğer şunu yaparsam ve bu olmazsa tüm planlarım suya düşer demiyorum. A,B,C hatta D,E,F,G planlarım mevcut. Bazısı diğerine göre daha direkt bazısı endirekt adımlar. Sadece şunu biliyorum; eğer istediğime ulaşmak istiyorsam savaşmam lazım. Yollar her zaman 4 şeritli dümdüz bir otoban olarak sunulmuyor size, bunun da farkındayım. Ne demiş yazar; Sadece güneşli günlerde yürürseniz, hedefinize asla varamazsınız. 

Yeni bir şehir, yeni bir meydan okuma. Kim kazanacak bunu zaman gösterecek.

Sonuç;

Risk alın, özellikle hayatınızla ilgili kararlarda risk alın. Çıkın şu lanet olası limanlardan. Siz bundan daha iyi olmalısınız. Milyonlardan bir farkınız olmalı.

Son olarak Supernatural‘den Bon Jovi‘nin efsanevi şarkısı Dead or Alive ile sizlere veda ediyorum.

You May Also Like