Hi guys ! Bugün ki konumuz Date A Live animesi. Daha önceden bu anime hakkında ilk iki bölüm ve içeriği hakkında bir kaç kalem etmiştim. Şimdi ise karşınıza Date A Live’in ilk sezonunu bitirmiş halde çıkıyorum. Date A Live’de ana kahramanımız çoğu animede olduğu gibi bir lise öğrencisi. Shido Itsuka adında ki bu öğrencimizin bir adette üvey kardeşi Kotori mevcut. İlk bölümde karşımıza uzay patlamaları adında bir olay çıkıyor. Bunu şehre düşen gök taşı olarakta adlandırabiliriz. Etrafa yaşattığı etki ve bıraktığı izler, filmlerde görmeye alıştığımız gök taşlarıyla bire bir. Itsuka kardeşiyle dışarıda yemek yemek için sözleştiğinden, uzay patlaması sırasında kendisini dışarıda, riskli alanda buluyor. Aslına bakarsanız ilk başta sığınaklara girsede kardeşi Kotori’ye ulaşamadığından, sığınağı terk ediyor ve konumuzun nasıl ilerleyeceğini öğrenmiş oluyoruz.

Uzay patlaması denilen şeyin sebebi ruhlar olduğunu ve bu ruhların dünyaya geldiğinde bu patlamaları yarattıklarını öğreniyoruz. İlk bölümde sınıfın en başarılı ve güzel kızlarından Origami Tobiichi diye bir karakteri de atlamamak olmaz. Annesini ve babasını 5 yıl önce bu ruhlar tarafından öldürüldüğünü öğrenen Origami’nin yaşamında ki en büyük amacı intikam almak. Origami’nin ilerleyen bölümlerde Shido Itsuka ile dialogları şahsen hoşuma gitti. Uzun uzadıya kelimeler kullanmayan fakat istediğini koparan bir kız ile karşı karşıyayız. Arada robota bağlasa da oldukça başarılı bir karakter yaratılmış, bazen üzülmedim de değil.

Ana kahramanımız Shido Itsuka, uzay patlamasına tanık olduğu sırada karşısında savaşcı bir kız ile karşılaşıyor ve konumuzun ana nesnesi olan ruhlar alemine merhaba diyoruz. Ruhları iki farklı şekilde durdurabiliyorlar, ya öldürecekler yada kendilerine aşık edip mühürleyecekler. Shido’nun görevi de ruhları kendine aşık edip onları öperek mühürlemek oluyor. Bu sırada üvey kardeşi Kotori’nin de bu operasyonun başında bir komutan olduğunu ilk iki bölümde öğrenmiş oluyoruz.

Bu bölümleri izlediğinizde bırakıp gitmeniz olası olduğunu itiraf edeyim. Hele ilk başlarda tanıtım kısmı ve şu dünyadaki insanlara flört için destek almaları kısmı, saçma bir hal alıyor. Bu desteği ise bir telefon uygulaması üzerinden alıyorlar. İsteyen insanlar, sanal sevgili yapabiliyor. Sanaldan kastım gerçekte olmayan, eskiden sanal bebekler gibi bir şey düşünün. Itsuki’de flörtleşmelerinde, burada sorulan sorulara verilen cevaplar tarafından yürütüyor. Karşısında ki kız bir soru mu sordu ? Hemen merkez, oyunda bu soruyu insanlara soruyor ve yüksek oylanan cevabı Itsuki karşısında kine söylüyor. Burada karşısında ki de bir insan olmadığını unutmayalım J

Uzay patlamasına sebep olan ruhu mühürlemeyi başaran Itsuka, bu ruhu dünyaya adapte etmeye çalışıyor. Genelde bu tarz animelerde de buna oldukça sık karşılaştığımızdan, sizi bayabilir. Ruhumuzun yani yeni adıyla Tohka Yatogami ile olan ilişkilerine tanıklık oluyoruz. Derkeeen dünyamıza bir ruh daha geliyor. Itsuka’nın bu sefer bu ruhu kurtarmaya çalışması, silahlı kısımların ruhu öldürmek istemesi filan derken bir iki bölümde böyle gidiyor. Bu sefer ki ruhumuz, kendine özgüveni olmayan, sakar ve çekingen Yoshino. Elinde ki kukla ise, onun tam tersi. Yoshinon adında ki kuklasını kaybettiği zaman ise, dünyayı cehenneme daha doğrusu boğacak kadar kuvvetli bir ruh olduğunu da belirteyim. Tahmin edeceğiniz üzere, Yoshino’yu da mühürleyen Itsuka bu sefer Kotori’nin kıskançlıklarıyla baş etemye çalışıyor.

Date a Live I. Sezon Değerlendirmesi yoshino

İşte burada Date A Live animesinde kafamda şöyle bir şey canlandı; ‘’ ee hep böyle mi devam edecek bu senaryo ? ‘’.  Dünyaya yeni bir ruh düşecek, ardından Itsuka onları mühürleyecek. Sizinde zihninizde bu soru canlanmadan ben cevabı vereyim; Hayır.

İlk sezonun sonlarına doğru konular ise biraz daha derinleşiyor. Neyin ne olduğunu merak etmeye başlıyorsunuz. İlk bölümleri izleyip bırakmamanızı öneririm. Yazara da burada bir tebrik etmek gerekiyor, çünkü bu kadar basit konuyu iyi topladı ve bir merak uyandırıyor.

Tek saçma yer ise, sonunda Kotori ve Shido arasında geçen olay. Anime’de olsa pek hoşuma gittiği söylenemez. Fakat bunun sinyalini, Shido’nun öz kardeşinin geldiği bölümde Kotori ağzından kaçırmıştı.

Bana göre; ilk sezonu, ikinci sezonunu izleme konusunda sınıfı geçti. Bakalım Date A Live’in ikinci sezonunda neler olacak, anime servisimiz sizler için izleyip yorumlayacak.

You May Also Like