Bundan 4 yıl önce dünyayı kasıp kavuran bir şarkı piyasaya çıktı. Hepimiz PSY’in Gangam Style adlı şarkısını hatırlıyordur, hatırlamak ne kelime dansını da biliyorsunuzdur. Şarkı çıktıktan kısa bir süre sonra youtube rekorunu kırmıştı. Uzun bir süre sonra tekrar bu şarkıya baktım şuan 2 milyar 623 milyon küsür kişi izlemiş, dinlemiş. Rakam gerçekten çok büyük. Bu adamdan sonra Kore müzikleri de neymiş diyip bir şans tanımaya karar verdim. Bazı şarkılar çok saçma gelsede ( anlamama rağmen ), bazılarının ritmi olsun sözlerin kulağa gelişi olsun takip edilebilirdi. Eee PSY‘in ardından Hyuna adında biriyle düet yapması da bu durumu pekiştirdi. O yıldan beri ara ara Kore müziğine şans tanır ve dinlerim. Özellikle de Hyuna’nın grubu olan 4 Minutes bana alt yapı olarak hitap eden bir gruptu, maalesef 2 gün iyi dediğimiz çok yaşamadığından şuan bu grup dağılmış gibi gözüküyor. Hyuna geçtiğimiz günlerde 5. mini albümünü çıkardı. Bence şuana dek çıkarmış olduğu en kötü albüm ama neyse. Gelelim asıl meseleye, Kore müziğini dinlediğimi bilen bir DJ arkadaşım 2 gün önce beni dürtüp, Black Pink adında bir grubu duydun mu dedi. Yooo kim ki bunlar derken bana yayınlanmış 2 şarkılarını yolladı.

Vala beklediğimin çok üzerinde çıktığını söyleyebilirim. İşin ilginci yeni bir grup olmasına rağmen İtunes’ta ve özellikle Asya listelerinde listeleri ele geçirdiler. 4’lü kız grubumuz Boombayah ve Whistle şarkılarıyla ilk günde milyon trajını geçtiler. Şuan baktığımda Boombayah 7 milyon, Whistle ise 6 milyonu aşmış durumda. İlerleyen günlerde daha da artacaktır. Şahsen ben Boombayah’ın alt yapısını beğendim. Özellikle iyi bir müzik sistemiyle güzel bassa sahip. Şarkının bazı yerleri çok tanıdık geliyor ama hala çıkaramadım. Şarkıyı dinlerken ister istemez adına da takıldım ve Koreli arkadaşıma Boombayah ne demek dedim. Meğer bir anlamı olmayan bir kelimeymiş. Youtube’da şarkının Türkçe alt yazı eklenmiş hali de mevcut. İsteyenler sözlerine bakabilirler.

Bir diğer değinmek istediğimde K-Pop adı verilen bu müzik türünü görünce ülkemizde ki pop müzik şarkıcılarının ne kadar içler acısı halde olduğunu görüyorum. Bu tamamen benim fikrim olmakla beraber hepsini kapsamıyor ama %99’u için geçerli diyebilirim. Bu Koreli müzik gruplarını yada şarkıcılarına bakacak olursak kadın erkek fark etmez hepsinin bir sahnesi bir dans yeteneğinin olduğunu görüyoruz. Genelde klipleri de bizimkilerden başarılı. Bizim Popçu kraliçelerimiz ise sahnelerde kazulet gibi dursunlar. Koreli şarkıcıların youtube’da dans stüdyolarında ne kadar emek harcadıkları gözüküyor. Hani arkaya 3-4 tane dansçı alıp idare etmiyorlar bildiğiniz koreografi yapıyorlar.

You May Also Like