Hani marjinaliz ya, hani Amerika’dan filan hiç bir eksiğimiz yok ya… Bir kaç senedir ülkemizde Black Friday muhabbeti aldı başını gitti. Yok efendim markalar Black Friday için özel indirimler yapıyor, fırsatlar filan yapıyor. Yani işin özeti lansmanını bu türde yapıyor. Türkiye’de bir kaç markayı yada şöyle söyleyeyim tasarım evini tenzih ederek şunu söylüyorum; hadi lan oradan. İşiniz gücünüz yalan yanlışla halkı kandırmak. Bunun en güzel örneğini ise internet alışveriş sitelerinde görebilirsiniz.

hotic  Black Friday hotic 1

Mesela sevgili arkadaşlar size belgelerle konuşuyorum :p Bu alışveriş sitesi 1V1Y adlı site. Görüntüyü şimdi aldım, yani daha önceye filan ait değil. Ve bu ürün 179.99 TL’e satılmakta. Kampanyanın logosunda da black fridaye özel olduğu yazıyor. İşte burada işin yalan boyunu yayına giriyor. Bu ürün geçtiğimiz günlerde de 179.99 TL idi. Nereden mi biliyorum ? Çünkü aynı siteden geçtiğimiz hafta içinde sipariş ettim.
Bir başka örneği de Fabrika ve Network ürünleri içinde söyleyebilirim. Geçtiğimiz hafta aldığım ürünler yine aynı fiyattan Black Friday kampanyası altında satılıyor. Yada satın almayıp baktığım ve hatırladığım ürünler.
Yani sevgili markalar, bilmesek kekleyeceksiniz. Buna rağmen Shopigo’yu da kutluyorum. Kendileri sezon ürünlerinde indirime gitti. Haa fiyatları bir network yada başka markalara kıyasla oldukça farklı. Bu konuda ise bir şey diyemiyorum. Bir kaç kez alışveriş yapıp, memnun olduğum ürünleri mevcut oldu. Benim savunduğum ve demek istediğim şey; zaten indirim yaptıysan bunu Black Friday olarak adlandırmana gerek yok. Eğer Black Friday diye adlandırıyorsan da geçtiğimiz hafta alabildiğim fiyattan bana aynı ürünü sunma sevgili kardeşim.
Edit: Şimdi bir ekşisözlükte benzer bir başlık açılmış ve yazarın biri bir entry girmiş, sizlerle paylaşmak istiyorum.
”bir ayakkabı firmasında 681 tl’lik ayakkabıyı 230 tl’ye indirdikleri olayın adı kara cuma.

bu firmaya hotiç, elle ya da inci veya kemal tanca diyebilirsiniz. çünkü aşağı yukarı bunların çoğunda aynı oranlar mevcut.

sorulması gereken şudur aslında, lan g***şlar siz 600-700 liraya ayakkabı satacak firma mısınız ki yalandan böyle fiyatları yükseltip aslında zaten olması gereken miktarlara getirip bir de yüzde 60 indirdik ayakları yapıyorsunuz?”

You May Also Like