Bugün Men’s Health’in yeni sayısına göz gezdirirken bir makale dikkatimi çekti. Makalenin başlığı BCAA: Gerçekten kas yapmaya yardımcı oluyor mu ? ismini taşıyordu. İşin güzel tarafı, bu makaleyi spor öncesi öğünümü yemek için gittiğim Big Chefs‘te okuyordum. Dedim dur bakalım yıllardır kullandık ettik, iyi kötü de araştırdık biliyoruz bir şeyler bu sefer ne yazmışlar diye okumaya başladım. ( Pazılı mercimek çorbasını tavsiye ederim ). Makalede McMaster Üniversitesindeki doktor BCAA’lara ekstra para vermenin saçma bir şey olduğunu söylemiş. Aynı şeyi ilgili derginin danışmanıda farklı cümlelerle belirtmiş. Onun dediği ise balık, et gibi proteinler alıyorsanız gereksiz diyor. Zaten günlük hayatta aldığınız proteinlerde bunlar olduğu için fazla BCAA yüklemesi işimize yaramıyormuş. Fiks bilinen bir şeyi de başka bir araştırma onaylamış; kalori limitli bir diyette BCAA alımı kas kütlesini korumaya yardımcı oluyormuş.

Eğer gün içerisinde beslenmeniz yeterliyse yada protein tozu alıyorsanız BCAA ürünlerine paranızı kaptırmayın canlarım. Bunu ben değil ilgili dergi diyor. Gerçi bu derginin daha önce ki makalelerinde de BCAA’nın ne kadar elzem olduğunu belirttiğini çok iyi hatırlıyorum. Bir bakarsınız önümüzdeki ayda BCAA’nın tekrar bir vazgeçilmez olduğundan bahsederler. Şahsen kombinasyonlarımda BCAA hep yer vermişimdir, aynı şekilde glutamine’de. Fakat artık glutamine almıyorum, zaten yeteri kadar diğer ürünlerin içerisinde var. Pazarlama sebebiyle markalar ürünlerin içine herşeyden koymaya başladılar. Şuan için BCAA’dan vazgeçmesem de ilerleyen günlerde radikal bir karar alarak BCAA’dan da vazgeçebilirim.

Supplement alırken kararsız kalıyorsanız yada bütçenizi zorlamak istemiyorsanız bu derginin makalesini dikkata alabilirsiniz. Zaten hepimizin bildiği şeyi tekrar ederek yazıya son vereyim; doğal beslenme imkanınız varsa doğal beslenin. Ardından belli başlı takviyelere yönelin.

Sevgiyle ve sporla kalın.

PS: MH eğer yarın bir gün bu yazınla çelişen bir makale paylaşırsan bozuşuruz :p

 

You May Also Like