Hi guys ! Yıllardır alıp almama konusunda bir türlü karar veremediğim; Batman Superman New52 ciltlerini satın alıp, okudum. Bodoslama çizgi romanlar hakkında fikir belirtmeden önce, sizlere neden bu seri konusunda kararsız kaldığımı açıklamak istiyorum. İlk nedenim Batman ve Superman ciltleri bir türlü ilgimi çekmiyor. Her ne kadar Batman’i çok sevsem de, bir türlü Superman’i sevemiyorum. Bu durum öyle bir hal aldı ki, hırs yaptım ve iconiK Superman hikayelerini filan satın almaya başladım. Bazı hikayelerde karakter konusunda yardımcı olsa da bir türlü ısınamadım. Bir diğer sebep New52 döneminde ki Batman Superman çizgi romanı için pek olumlu yorum okumadım ve almadım. Ve son olarak serinin yazarı Greg Pak, benim için iyi yazarlar listemde yer almayan biri. Çoğu işini açıkçası beğenmiyorum.

Bu kadar nedenim varken Batman Superman New52 serisini neden aldım ?

Kendisi tamamlanmış bir seri olması en büyük etkendi. Bir diğer etken ise yayınevinin JBC yayıncılık olmasıydı. Türkçe baskı konusunda en sevdiğim yayın evi kendileri olmakta. Fakat 5. kitap Gerçekler Acıdır’da hatalar mevcuttu. Bu bilgiyi de belirtmeden edemeyeceğim. Bahsettiğim hatalar kelime veya harf hataları filan de değildi. Gayet balonların içinde ki cümleler kaymış, üst üste baskı yapılmış gibilerdi. Görselliği bir kenara bırakırsak, bu durum okunurluğu da olumsuz yönde etkilemekte. 6 ciltten oluşan Batman Superman New52 serisi benim için tamamıyla bir hayal kırıklığı oldu. En başta sizlere belirttiğim gibi zaten Superman hikayelerine karşı ön yargılıydım fakat bu seri sınıfta kalmış bir seri. Goodreads üzerinden 6 kitabında ortalamasına baktığımızda, en yüksek puanı 3.54 ile 4. kitap almış gözüküyor. 5. kitap Gerçekler Acıdır ise 5 üzerinden 3’lük bir ortalama tutturmuş ki bana göre bu bile bu kitap için büyük bir başarı. Altı kitap arasından 5. kitabı okurken; ben ne okuyorum moduna büründüm. Yazar Greg Pak’ın yazarlığını bile sorguladım.

Serinin başından sonuna kadar tarafız değerlendirmeye çalıştığımda da; bu seriyi almayın diyorum. Yani cilt cilt, nelerden bahsettiğini dile getirmek isterdim ama gerçekten çok gereksiz bir seri bana kalırsa. Sadece ” almayın ”, benim gibi zaten basılmış ve tamamlanmış bir seri mantığındaysanız bile ” almayın ” .

Hayatımda okuduğum en gereksiz ve saçma çizgi roman Batman Superman New52 dönemi olabilir. Halbuki New52 döneminde çok sağlam, eğlenceli çizgi romanlar mevcut. Maalesef Batman Superman bunlar içinde yer almıyor.

You May Also Like