Biv tavşan gövdüm sanki ! Hi guys ! Çocukluğumuzun çizgi film kahramanlarından Elmer Fudd’un Batman ile olan fasikülü geçtiğimiz yıl Eylül 2018’te JBC yayıncılık tarafından yayımlandı. 48 sayfalık fasikül, kısa, kafa dağıtmalık bir çalışma. Bir benzer yayın Çizgi Düşler yayınevinden de çıktı. Onlarda Catwoman Tweety – Sylvester yayınını 2019 yılı içerisinde bastılar. Şahsen daha o çizgi romanı okumadım ama okunacaklar listemde yer buluyor. Biz Catwoman’ı bir kenara bırakarak; Batman Elmer Fudd‘umuza geri dönelim. Bunun içinde öncelikle sizinle tanıtım bültenini paylaşmak istiyorum. Çünkü tanıtım bülteniyle içeriği kıyaslama niyetindeyim;

”Av sezonu açıldı! Gotham’ın arka sokaklarındaki uğursuz sessizliği bozan tek şey yitirdiği aşkının intikamını kovalayan Elmer Fudd‘ın postal sesleri değil; Avcı’nın peşinden gelen bir şey daha var, kanat açmış bir Yarasa’nın geceyi karartan gölgesi. Tom King’den aşk, intikam ve gizem dolu mükemmel bir Batman hikâyesi.”

Batman Elmer Fudd‘u okumaya başladığınızda iki farklı hikaye ile karşılaşacaksınız. İlki alıştığımız çizgi roman formatında, ikincisi ise daha çok çizgi filmlerde alıştığımız tarzda. İkinci kısımda hikaye; eğlencelik bir hikaye. Hani derinlik merinlik beklemeyin. Sanki 10-15 dakikalık bir muhabbeti ele alıyor.

İlk kısım ise ana hikayemizin bulunduğu kısım. Yani ben bu fasikülü öyle yorumluyorum. Genelde tavşan avlamakla meşgul olan Elmer Fudd‘umuz bu sefer, Gotham’ın kahramanının peşine düşüyor. Sebebi ise tamamen duygusal.

Siz Cem Yılmaz’ a bakmayın. Bizim Elmer’imiz aşkının intikamını almak için Batman’i öldürmeye karar veriyor. Tabi çizgi filmlerde ki baş düşmanı Bugs Bunny’nin yönlendirmesiyle… Çizgi romanda Bugs Bunny insan suretiyle çizilmiş. İlk okuduğumda ” lan bu Bugs bizim Bugs mı ? ” diye şaşırdım. Sonra başka hayvan kahramanlarının da insan suretinde ele alındığını görünce, olayı anladım. Bugs’ın dolduruşuna gelip, biricik sevdiceği Silver st Cloud’un intikamını almak için bir kez daha tüfeğine sarılır. Ve olanlar olur. ( aslına bakarsanız pek bir şey olmuyor çünkü öykü kısa ama yine de spoiler vermemek için devam etmiyorum ).

Batman Elmer Fudd Neden Alınmalı ?

Çizimleri gerçekten beklenilenin ötesinde başarılı. Lee Weeks’in ellerine sağlık. Çizimlere takık biriyseniz bu fasikülü almanız gerekiyor.

JBC yayıncılık yine kalitesini konuşturmuş. Adamlar fasikülde de, ciltte de kalitelerini konuşturuyorlar. Zaten Türkiye’de sevdiğim iki yayın evinden biri. Bunlar bir Marmara Çizgi diğeri de JBC. Belki yayın hızı ve periyota sadık kalma konusunda da Gerekli Şeyler bu listeme girer.

10 dakikalık boş vaktiniz vardır, kafa dağıtmak istiyorsunuzdur, ondan alınır.

Fiyatı ciltlere göre oldukça uygun.

Belki bu sizin için önemli değildir fakat fasikül olduğu için almalısınız. Artan maliyetler sebebiyle yayınevlerinin fasiküllere daha fazla şans verdiğini görmüşsünüzdür. Eğer fasikül satışları artarsa, ülkemizde ciltli yayınlar gibi fasikül yayıncılığında önünü açmış olabiliriz. Sırf bu sebepten ötürü de alınabilir.

Batman Elmer Fudd’u Neden Almamalısınız ?

Madem şu sebeplerden alabilirsiniz dedim, bir de neden almamalısınızı da yazayım. Şahsen almamanız için öyle ahım şahım bir sebep yok. Eğer fasikülde olsa bir derinlik arıyorsanız, bu çizgi romanı almamalısınız. Çünkü öyle bir derinlikten söz edemeyiz. Onun dışında Batman Elmer Fudd oldukça başarılı bir çalışma diyebilirim.

Comic Care Konusu

Ufak bir başlıkta comic care için açmak istiyorum. JBC tam anlamıyla comic care demesekte, belki de denilebilir açıkcası tam bilmiyorum; bir şeffaf poşete koyuyor. Neden comic care diyemiyorum, çünkü öyle çok sıkı bir comic care değil. Yinede yayınevinin bunu düşünerek paketlemesi hoş bir şey. İçerisine koyduğu daha sert bir kağıt/karton ile de cildin bozulmasını engelliyor. Siz yine de bu çizgi romanı korumak için, özelden comic care almanızı öneririm.

You May Also Like