Uzun süredir çizgi roman filan okumuyordum belki de 6-7 ay olmuştur. Halbuki İzmir’de yaşarken baş ucumda 2-3 farklı çizgi roman ve manga olurdu. Bir ona bir ona geçmek ve deli gibi okuyacaklarımın listesini yapar dururdum. Yatarken okuyacağım başka salonda okuyacağım başkaydı. Bu süre zarfında yine de çizgi roman alıp, kapağını bile açmadıklarım oldu. Nedense okumak bana eski tadı vermiyordu, geçen günlerde ise İngiltere’de almadığım ama aklımın kalmış olduğu Batman Avrupa çizgi romanını satın aldım. JBC yayıncılık etiketiyle çıkan Batman Avrupa, Ekim ayında raflarda ki yerini almıştı. O zamanda alsam mı almasam mı olmuştum, bu kadar dayandım ve sonuç ortada. Her neyse efendim uzun süredir çizgi roman okumayan beni beklediğimden daha fazla tatmin etti diyebilirim.

Batman‘imiz Berlin – Prag – Paris – Roma arasında bir maceraya atılıyor. Sebebi ise Gotham’da kaptığı bir virüs. Düşmanları Batman farkında olmadan bir virüs bulaştırıyorlar ve bizim kara yarasamız gün geçtikçe güçten düşüyor. Panzehir için harekete geçen kahramanımızın azılı düşmanı sevgili Joker’imizde aynı virüsten nasibini almış ve bu da maceraya daha da renk katıyor. Upps burası biraz spoiler oldu sanırım. İşin güzel tarafı ise bu sefer ikisi de birbirine muhtaçlar.

İlgi çekici çizimleri ve sonuyla kesinlikle okunması gereken bir çizgi roman. Eğer uzun serilerden hoşlanmıyorsanız böyle bir one shot sizin için ideal olacaktır. Brian Azzarello ve Matteo Casali başarılı bir iş çıkarmışlar. Normalde etiket fiyatı 35 yada 40 TL olması lazım fakat indirim döneminde online kitap satan sitelerden Batman Avrupa‘yı 26 TL civarına alabilirsiniz. Hardcover olması ise ayrı bir güzellik 🙂

JBC yayıncılığa ise her zaman ki kalitesinden dolayı teşekkür ediyoruz efendim. Siz basmaya devam edin, biz elbet alır okuruz.

 

You May Also Like