Herkese merhaba ! Özeleştiri yapmam gerekirse konu çizgi roman olunca pek yerli eserlere yönelmiyorum. Bunun sebebini gerçekten bilmiyorum ve elim bir türlü bu eserlere gitmiyor. Hiç mi satın aldığım yerli eser yok diye soracak olursanız; elbette var fakat cidden çok az. YKY daha önceden başka bir yayınevi tarafından basılmış; Ahmet Ümit’in Başkomser Nevzat eserinin haklarını alarak, yayınladı. Ee hikaye ve karakterin yaratıcısı Ahmet Ümit olunca, bende bu ön yargımı bir kenara atarak ilk iki cildi satın aldım. Üçüncü cilt maalesef siparişi geçtiğim sırada amazonda mevcut değildi. Burada bir ufak notta; hiç bir zaman Ahmet Ümit eserlerini okumamışımdır. Sitede daha önce de belirttiğim gibi; romanlar pek ilgimi çeken eserler değillerdir. Fakat Ahmet Ümit’in eserleri hakkında az çok bilgim var, bu sebepten dolayı Başkomser Nevzat Çiçekçinin Ölümü eserini alırken bir önyargı da bulunmadım.

Kitabı elinize alıp, göz gezdirince ilk izlenimim; baskı kalitesi, boyutu ve içeriğinde ki renklendirmenin tatmin edici olduğuydu. Ahmet Ümit‘in eserlerini okuyan ve Başkomser Nevzat‘ın hikayesini ve karakterini bilenler için çizgi romana adapte olmak daha kolay olabilirdi. Ben daha önce kitaplarını okumadığım ve karakterini bilmediğim için; karakteri tanımaya çalıştığımı söyleyebilirim. Renklere kısacası tekrar dönecek olursak; şehrin hikayesi ve kişiliği anlatılırken çok güzel bir etki yarattığını dile getirmeden edemeyeceğim.

Başkomser Nevzat Çiçekçinin Ölümü adından da anlaşılacağı üzerine; bir çiçekçinin ölümüyle ilgili. Hafta sonu öldürülen bir çiçekçimiz var. Nevzat ve ekibi cinayetin sebebini ve katilini bulmak için adım adım; kumar oynatan adama, dükkanda gözü olan başka birine, geneleve, bara uzanan aslında uzun ama oldukça kısa bir hikayeye yola çıkıyorlar. Kitap versiyonunu bilmiyorum fakat çizgi roman versiyonunda maalesef kısalığa kurban gittiğini düşünüyorum. Mesela 4 fasikül veya 6 fasikülde biten eserler vardır. Konu iyidir ve üzerine biraz daha çalışılsa oldukça başarılı bir iş ortaya çıkacaktır ama maalesef bu fırsat verilmez. Çiçekçinin Ölümünü okuyup, bitirdikten sonra hissettiğim aynı bu oldu.

Sayfa sayısı 64 değil de belki 100 civarı olsa bile bu eser daha derli toplu olabilirdi. Hani şuan 5 üzerinden 3 yıldız vereceğim bu eser belki o zaman 4 yıldız olabilirdi. Kitap kendi içerisinde karakter karakter bölümlere ayrılmış. Bunu da bana kalırsa güzel yapmışlar fakat final için pek bir bağ oluşmuyor. Evet, finalde ki hikaye size mantıklı dedirtse de o bütünlüğü bir türlü sağlatmıyor.

Haliyle durum böyle olunca da; ortaya tam potansiyelini ortaya çıkaramamış bir eser, bir çizgi roman çıkıyor. Yine de ilk iki cildini aldığım Başkomser Nevzat‘ın, üçüncü cildini de satın alacağım. Bakalım geri kalan diğer iki çizgi romanda da aynı sorun ortaya çıkacak mı ? Hep beraber okuduktan sonra göreceğiz 🙂

You May Also Like