Hi guys !

Fark ettiniz mi bilmiyorum ama; dönem dönem askeri botlar moda oluyor, sonradan da ortadan kayboluyorlar. Mesela son zamanlarda yine, askeri botlar oldukça popüler. Daha sonbahara yeni girmiş olsak da, etrafımda askeri botlarla gezenleri görebiliyorum. Yıllar önce siyah postallar modayken bu sıralar, çöl operasyonlarında kullanılan, kum sarısı / sahra sarısı renkleriyle fazlaca karşılaşmaktayım. Valla askeri bot satın alacaksanız, sizlerde ” benim neyim eksik ” diyorsanız seçiminizi yaparken iyi araştırma yapmanızı öneririm.

Piyasada askeri bot veya taktikal botların görüntüsü baya heybetli. Su geçirmez, sıcak tutar gibi algılara kapılmanız oldukça normal. Ama kullanılan teknoloji ve materyali incelemeden, satın alırsanız büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Benim en büyük önemli tavsiyem, alacağınız askeri botun; gore-tex teknolojisine sahip olması gerektiği. Böylelikle ayaklarınız üşümeyecek ve sudan korunmuş olacaksınız.

Askeri bot su alır mı arkadaşım diyebilirsiniz. Askere gittiğim zaman; subay botu giymeme rağmen, o bile su almıştı. Siz zorunlu bir görev yapmayacağınızı düşünürsek, konforunuzu ve sağlığınızı da düşünmeniz gerekiyor. Onun için; bütçenizi biraz yükseltin ve gore-tex teknolojisine sahip bir askeri bot satın alın. Ayrıca taban konusu da oldukça önemli. Belki askerde nöbet tutar gibi, saatlerce ayakta durmayacaksınız yada binlerce adım atmayacaksınız ama ayak sağlığınız için; beğendiğiniz modelin tabanını oldukça iyi inceleyin.

Askeri botlar moda olunca, Nike gibi ayakkabı üreticileride bu kategoride ürünler çıkarmaya başladılar. Ülkemizde Nike’ın taktikal botları 1.100 TL civarında satılıyor ve bu botlardan kullanmış biri olarak, almayın diyorum. Görüntü olarak agresif bir tasarımı olsa da, kullanışta sınıfta kaldığını rahatlıkla söyleyebilirim.

İmkanınız var ise; Amerika’dan sipariş edebilirsiniz veya gidip alabilirsiniz. Amerika’da yıllardır bu işi yapan, orduya bot üreten ve bunları sivillere de satan firmalar mevcut. Bir tanıdığımda; 1970’lerin başından kalma bir Amerikan ordusuna ait bot var. Adamlar öyle bir bot yapmış ki; hala sapa sağlam giyinebiliyor. Tabi aldığınız botlara ne kadar özen gösterip bakarsanız; ürünün ömrü de bir o kadar uzuyor. Danner Rivot‘un modelleri işinize yarayacaktır, aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Kendi ülkemize dönecek olursak; YDS markası ilk akla gelen askeri bot üreticilerinden biri. YDS botları için ise; fiyat/performans ürünü diyebiliriz. Bütçenize göre bir çok farklı modeli var.

Renk olarak; konunun başında da söylediğim gibi sarının tonları tercih edilse de, klasik renkleri daha uzun giyebileceğinizi düşünüyorum.

Son olarak sizden bir ricam var; lütfen yaz aylarında filan şu botları giymeyin 🙂 Her ne kadar görüntüsü hoşuma gitsede, askerlikten sonra; askeri botlar benden uzak dursun…

You May Also Like