Hi Guys ! Bugünki konumuz, antrenman sırasında aşırı terleme. Kimimiz antrenman sırasında aşırı terlemeyi sever kimimiz ise bundan iğrenir. Evet, iğrenenler insanlarda var. Bende antrenman sırasında aşırı terleyenlerden biriyim. Bundan memnun muyum ? İlk başlarda değildim şuan ise sorun etmiyorum. Çünkü antrenman sırasında aşırı terlemeye karşı bir iki ufak çözüm geliştirdim. Öncelikle benim en büyük avantajım, terimin kokmamasıydı. Belki terim koksa, kendimi rahatsız hissedebilirdim. Sizlerinde antrenman sırasında aşırı terleme sorununuz var ise bana kulak verin.

Antrenman Öncesi Yapmanız Gerekenler;

Evde oturmak varken, spora gidiyorsanız sizi ilk başta tebrik ediyorum. Maalesef herkes sizin gibi azimli değil. Kışın hava soğuk bahanesini sunanlar, yaz aylarında ise sıcak diye spor salonlarının yolunu tutmuyorlar.  Şimdi arkadaşlar spora gitmeden önce deodorantınızı yanınıza almayı unutmuyorsunuz. Gün içerisinde kendinizi, kirli hissediyorsanız önce bir duş alın. Bu duşu üstün körü yapabilirsiniz, sadece sabunlanmanız bile yeterli olacaktır. Spor esnasında giyeceğiniz kıyafetlerde çok önemlidir. Pamuklu t-shirtler filan ter tutar ve t-shirt ile bedeniniz arasında hapsolan ter, kötü koku yapar. Onun için spor esnasında terinizi dışarı atacak teknolojiye sahip t-shirtler kullanın. Bunun için; nike veya adidas’a dünyaları bayılmanız gerekmiyor. Decathlon’da filan bu işi gören, oldukça hesaplı t-shirtler mevcut. Sporcu giyiminizi doğru seçtik, deodorant kullandık, isteğimize göre duş aldık ve son olarakta; buzlu bir su hazırlıyoruz. Shakerınızın içerisine buz dolu bir su koyun sevgili okurlar. Bu shakerı ben tavsiye etmesem bile bilim adamları etmiş.

Antrenman Sırasında Aşırı Terleme Antrenman Sırasında Aşırı Terleme antrenman sirasinda asiri terleme

Antrenman Sırasında Yapmanız Gerekenler;

Spor salonuna gittik, ısınma hareketlerimizi yaptık ve esas antrenmanımıza başladık. Antrenmanımıza başlayalı belirli bir süre geçtikten sonra, terlemeye başladık. Buraya kadar her şey oldukça normal. Bu terleme durumu giderek artmaya başladı ve rahatsız olmaya başladık. İşte şimdi ne yapacağız ? Evden çıkmadan önce hazırladığımız buzlu suyumuzu tüketmenin tam sırası. Kanada’da bulunan Ottawa Üniversitesinin araştırmasına göre buzlu su içmek, daha doğrusu soğuk su içmek terlememizi azaltıyormuş. Karın bölgemizde bulunan termoreseptörler buzlu suyu hissetmeye başlayınca, ortalıkta bir terslik olduğunu anlıyormuş. Bunun üzerine beyne hemencik bir sinyal çakıp, terlemenin yavaşlamasını öneriyormuş. Ee beynimizde; vücudumuzu riske atmak istemediği için terlemeyi azaltıyormuş. Şimdi antrenman sırasında aşırı terlemeyle boğuşanlar için çok güzel bir öneri. Peki bunu ben uygular mıyım ? Hayır ! Belki eski kafalı diyeceksiniz ama ben o soğuk suyu içersem ( buzlu ), kesin hasta olurum. Onun yerine antrenman sırasında aşırı terlerim olur biter. Böyle bir durumda; evden getirdiğiniz ikinci t-shirtünüzü kullanıyorsunuz ve sorun ortadan kalkıyor. Gerçekten bazen bir t-shirt yetmiyor.

Son olarak; antrenman sırasında aşırı terleyin veya terlemeyin, kesinlikle ama kesinlikle havlu kullanmayı unutmayın. Hem terinizi silmek için hemde ortak kullanacağınız makinalara sermek için önemli bir etken. Maalesef bazı kişiler havlu getirmeyi, yük olarak görüyorlar. Halbuki bu hem salon kuralları için de olan bir şey hemde kullanıcılar için gerekli bir şey. Kimse sizin terli bıraktığınız sehpaya uzanmak zorunda değil. Hem terinizi silmediğiniz sürece de, siz daha rahatsız olacaksınız. Onun için sevgili arkadaşlar; ter havlusu almayı unutmuyoruz.

Antrenman sırasında aşırı terleyen arkadaşlar bu su olayını yaparsa, bana bir yazsınlar. Bakalım gerçekten işe yarıyor mu yoksa bilim adamları bizleri mi yemişler 🙂 Hasta olursanız da yazın, o zamanda iyi ki yapmamışım diye kendim ile övüneyim.

You May Also Like