Hi guys ! Bugün Avrupa’dan Anadolu yakasına geçerken her zaman ki gibi Spotify’mi açtım ve kendimi Cumartesi günü yollara vurdum. Bakalım spotify bana ne önerecek diye keşfette sırasıyla müzikleri dinlemeye başladım. Spotify’nin keşfeti iyi güzelde bazı şarkılar gerçekten çok alakasız çalıyor. ( algoritma muhabbeti yapmayın please ). Neyse efendim bir şarkı çaldı ki beni çoook eskilere götürdü. 90’larda yaşamış biri illa ki hatırlatacaktır, şarkının nakaratında; ”Ben sana dedim, sen dinlemedin oyunlara geldin. Oooo… Ananı niyolar ye ye, ananı yiyolar ye ye. ” O dönem Ananı niyoları, ananı yiyorlar olarak goygoy yapıldığını hatırlıyorum. İşinin olmadığı cumartesi erken kalkmışsın, karşıdan karşıya geçmişsin tam bir aylak modda bu şarkıyı düşündüm. Kendi kendime Fatih Sultan Mehmet köprüsünü geçerken; insan bu şarkıyı yazarken ne amaçladı acaba diye derin düşüncelere daldım. Ne kadar işsiz bir gün geçirdiğimi bundan bile anlayabilirsiniz. Tamam 90’larda bir sürü abuk sabuk bir şarkı vardı da, bunun yazılma amacı neydi acaba diye kendi kendime düşündüm ve eve gelip bu yazıyı yazmadan önce biraz araştırma yapayım dedim.

Ananı niyolar ye ye şarkımızı söyleyen arkadaşın ismi Ve Volkan olarak piyasaya çıkmış. Gerçek ismi Volkan Akyol olan bu arkadaş; 1974 Almanya doğumlu. 1997 yılında Bendeniz’in geri vokalini yapmaya başlamış. Şarkımızı da 1998 yılında çıkarmış. Prodüktörlüğünü de Bendeniz üstlenmiş ve ilk albümünde 3 tane şarkıya klip çekmişler. Şarkılardan birinde Bendeniz ile düeti de mevcut. Sonra 2005 yılında bir albümü filan var ama 1998 yılında yayınladığı ananı niyolar ye ye şarkısı gibi gündem olamamış.

1998 yılında Milliyet gazetesine verdiği röportaj da; şarkının bir mesaj içermediğini; MFÖ’nün SUDE’sini örnek filan vermiş. Sözün bir anlamı olmadığını fesat olmazsak bunda bir art niyet aramamız gerektiğini söylemiş. Röportajın en komik yanı ise; ” benimde annem var, kimse onu yiyemez. Bende kimsenin anasını yemedim ” diye devam etmiş. Aynı röportajda ailesiyle yaşadığını ve kendi evine çıkmak istediğini, askerliğini tamamladığı için diğer şarkıcılardan farklı olduğu dile getirilmiş. Hatırlarsınız o dönemler askerlik üzerine baya muhabbetler dönüyordu. Biraz da youtube da yaptığı işlere bakayım dedim ve 2. albümünde yer alan Nebahat adlı şarkısına denk geldim. Klip 3 dakika 56 saniye arkadaş ilk 1 dakika boyunca Kızılderili ayini yapıyor sanıyorum. Ara ara ayine de devam etmiş.

Şarkının sözlerine bakacak olursakta oldukça basit;

seni benden alanlar
beni derde salanlar
yoluma taş koyanlar
kahrolsun batsın

ben sana dedim
sen dinlemedin
oyunlara geldin aaaah
ananı niyolay ye ye
ananı niyolay ye ye
ananı yiyolar
ananı yiyolar
ananı yiyolar ye ye

Ne dönemler atlatmışız ya. Sizlere şarkıyla baş başa bırakıyorum. Son bir bilgi daha vereyim aslında Volkan gayet siyah saçlı bir abimiz. Fakat

You May Also Like