Hi guys ! İlk Amazon Türkiye tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Çok mühim bir şey değil biliyorum ama o kadar internet eleştirilerine rağmen, ben hiç bir sorun yaşamadım. Yalnız bir kaç şey dikkatimi çekti, bu Amazon Türkiye tecrübelerimi ele almak istiyorum. Öncelikle ben öyle elektronik filan sipariş etmedim, onu belirteyim. Amazon Türkiye piyasaya girdiği günden beri de haftada bir kaç kere, girip kampanyalara filan bakıyordum.

Okuyacak kitap sayım azaldığı için, aklımda bir iki kitap vardı. Girdim kitapyurdu ve diğer sitelere kıyaslama yapmaya başladım. En uygununu Amazon Türkiye’de bulduğum için de sipariş geçtim. Bende Amazon’un arayüzünü beğenmeyenlerden biriyim fakat yurtdışında da bu arayüzü kullandığı için eleştiremiyorum. Ülkemize özel bir şey olsaydı, yerden yere vurmaya hakkım olurdu. Aldığım kitapların toplam fiyatı; 63.61 TL tutmuş. Sizlere Amazon’dan aldığım kitapları da fiyatlarıyla beraber yazacağım çünkü dün sitede gezinirken bir şey fark ettim;

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

Hangi kitapçıya giderseniz gidin bu kitabı bol bol göreceğinize eminim. Amazon Türkiye fiyatı 14.04 TL idi. Şuanda da Amazon Türkiye’ye girerseniz, ürünün fiyatını 14.04 TL olarak görürsünüz.

Kitle Psikolojisi Ve Ego Analizi

Sigmund Freud abimizin bir eseri ve sayfa sayısı 100 mü ne. Yani gayet kısa bir kitap, ben bu kitabı 3.97 TL’e satın aldım. Şuan Amazon’da baktığım zaman en ucuz 15 TL olduğunu görüyorum. İşin komiği kitapyurdu’na baktığım zaman 6.58 TL’e bulabiliyorsunuz.

Tesla: İcatlarım ve Hayatım

Üçüncü kitabım Tesla oldu. Bu kitabı uzun zamandır alacaktım bir türlü fırsat bulamadım. Amazon Türkiye’de de özellikle aramadım. Yanda çıktığı için; ” aaa ben bunu alacaktım yaa ” diyerek dank etti. Amazon’da bu kitabı 10.85 TL’e sipariş ettim. Şuan bu kitabı aynı fiyata bulabiliyorsunuz ki satıcı Amazon.

Mustafa Kemal’in Mütareke Defteri

Falih Rıfkı Atay’ın bu kitabını ben, 8.42 TL’e sipariş vermiştim. Şuan Amazon’a baktığımda ilgili kitabın 13,66 TL’e satıldığını görüyorum. Yine belirtmekte fayda var; bu sefer ki satıcı Amazon değil. Başka bir kullanıcı satıyor.

Mustafa Kemal

Yılmaz Özdil’in yeni kitabının ciltli versiyonunu satın aldım. 26.33 TL ile sipariş vermiştim, şuan ise 44.99 TL’den satışı gerçekleştiriliyor. Yine belirtmekte fayda var; satıcısı Amazon Türkiye değil.

Şimdi Amazon Türkiye tecrübelerime göre şunu belirtmek istiyorum; ürün çeşitliliği az bunda hem fikirizdir. İlerleyen günlerde bu çeşitliliğin artacağı da kesin. Amazon’un kendi sattığı ürünlerini uygun fiyata alabiliyorsunuz. Sizde alışveriş yaparken, satıcının Amazon olduğuna bakın. Fahiş fiyatlı ürünleri satanlar genelde, başka kullanıcılar oluyor.

Bir diğer Amazon Türkiye tecrübem ise kargo kısmıyla. İnternete bakınca eleştiriler ile karşılaştığımı söyleyebilirim. Siparişimi normal kargo seçeneğiyle geçmiştim. Perşembe günü verdiğim siparişin, kargosunu Pazartesi aldım ki bu gayet normal. Yani başka yerden de sipariş geçsem, aynı şekilde olacaktı. Sistemlerinde ise, teslimat tarihi olarak Çarşamba gözüküyordu. Onu görünce bir kalbime inmedi değil. Kısacası, sizde sipariş verdiğinizde böyle bir gün sayısıyla karşılaşırsanız şaşırmayın. Ürün büyük ihtimalle daha kısa sürede elinize geçecektir.

Amazon’a tek önerim; kitapları daha iyi sarıp sarmalamaları. Kutusunun içerisine, etrafına kağıt konarak koruma sağlanmış. Maalesef bu pek bir koruma sağlamıyor. Rakipleri bu konu da, daha başarılı. Eğer bunu da düzeltirlerse, uygun fiyata kitap buldukça buraya yönelebilirim.

Evet arkadaşlar, Amazon Türkiye tecrübelerimle sizlerleydim, umarım daha da büyür ve ülkemizde de bir devrime tanıklık ederiz. Sağlıcakla kalın….

You May Also Like