Hi guys ! Amazon Go’yu hiç denediniz mi yada duydunuz mu bilmiyorum fakat bugün ki konumuz, Amazon Go’nun önüne açılan engeller olacak. Şimdi Amazon Go’yu bilmeyenler için Amazon Go nedir sorusundan bir başlayalım. Uygulama üzerinde bir hesabınız var ve bizde ki Migros, Metro gibi marketlere gittiğinizi hayal edin. Fakat girişte turnikeler ile karşılaşıyorsunuz, hemen uygulamayı açıyorsunuz ve QR kodu turnikeye okutuyorsunuz. İçeri girdikten sonra bildiğiniz alışverişinizi yapıyorsunuz. İster bir su alın çıkın, isterseniz ev alışverişinizi yapın. Şuana dek sadece QR kod ve turnikeler normal alışveriş merkezlerinden farklı gelmiş olabilir.

Amazon Go’yu farklılaştıran ise, ödeme kısmında kendini gösteriyor. Çünkü aldığınız ürünleri kasa veya otomatik ödeme cihazlarından geçirmiyorsunuz. Çıkıp gidiyorsunuz kimse de size; ‘’ hooop kardeşim nereye ‘’ diye sormuyor. Aldıklarınız, hesabınızdan otomatik olarak düşüyor. Kısacası muazzam bir zaman avantajı kazanıyorsunuz.

Ülkemizde de kullanılan otomatik ödeme işlemlerinde bile sıra oluyor. Alışveriş yaptığınız sürece, uygulama üzerinden aldığınız ürünleri görebiliyorsunuz. Örneğin bir adet cola aldınız sonra yerine koydunuz, otomatik olarak sepetinizden düşüyor. Oldu ki bıraktığınız bir ürünün parası sizden çekildi hemen buna itiraz edebiliyorsunuz. Mağazanın girişinde ve çıkışında çalışan bulunuyor. Ayrıca alkol satışı gibi alanlarda kimlik kontrolü için personel bulunuyor.

Şimdi gelelim Amazon Go ve benzer girişimlerin karşısına çıkarılan engellere. En son New Jersey nakitsiz çalışan market ve cafelerin kapanması konusunda bir bildiri yayınladı. Hani vali tarafından da onaylandı ve işlemler başladı. İlk 2 seferde artan para cezasıyla karşılaşacak işletmeler, kapanmaya kadar gidebilecek. Eee yeni açılacak işletmeler için de, baştan bir engel olarak ortaya konuluyor.

New York içinde benzer bir uygulama çalışması yapıldığında, Amazon Go ve benzerlerine karşı görüşü bir düşünün derim.

Burada karşıt olanların mantığı şu; kredi kartı kullanmak istemeyen insanlara dezavantaj oluşturduğu. Bir de haksız rekabet gibi ithamlarda bulunuyorlar. Peki Amazon Go ve benzer uygulamalar için karşıtlık için bu bahaneler ne kadar doğru ?

Bir kere, hiç bir kimse sizi zorla bunu kullanacaksın demiyor. İsteyenler Amazon Go ve benzerlerini kullanabilir, istemeyenler ise bu marketlere girmek zorunda değil. Kredi kartınız, sanal kartınız veya sistem mantıklı gelmiyorsa, diğer marketlere girebilirsiniz.  Burada esas korkunan şey ise; kasiyerlerin, mağaza çalışanlarının işsiz kalması. Asıl konuşulması gereken nokta kesinlikle bu.

İngiltere’de Kevin diye bir hocam vardı, onunla o dönem otomatik ödeme cihazlarını tartışmıştık. O bu cihazların işi kolaylaştırdığını itiraf ediyordu fakat insanları işsiz bırakacağı için eski usul kasiyerlere yöneldiğini söylemişti. Bu durumu böyle protesto ediyordu. Haklı mıydı ? Evet haklılık payı vardı. Sonuçta kasiyerleri işinden eden bir uygulama fakat gerek kapıda ki personel, alkol reyonunda ki personel veya yanlış yere konulan ürünleri düzelten personelleri düşününce sistemde hala insan faktörü olduğunu söyleyebiliriz. Haa bunlar iptal edilebilir mi ? Yani sistemden çıkarılabilri mi ? Tabi ki çıkarılabilir.

Bunu ülkemizde şöyle düşünün; İstanbul Anadolu yakasında ki minibüs yolunu iptal edelim. Gidelim minibüs yolunun altından metro geçirelim. ( Keşke böyle bir şey olsa ). Bu hemen zaman, hemen hava kirliliği, hem minibüscü terörü hmede trafik gibi sorunlarını azaltacaktır. Fakat aileleriyle beraber düşününce, binlerce insanı etkileyecek bir olaydır. İşte dananın kuyruğuda burada kopuyor. Hükümetler işsiz sayısını artmasını istemiyor ki bu da oldukça doğal bir istek. Fakat böylelikle de vatandaşlara sağlayacak hizmetlerin önüne engel koyuyorlar.

Neyse konumuz olan Amazon Go’a geri dönecek olursak; şuan Amazon Go marketlerde cash ödeme yöntemleri üzerine bir çalışma gerçekleştirilecekmiş. Kısacası yasağın etrafından dolanmaya çalışacaklar. İlerleyen süreçleri hep beraber göreceğiz. Şimdilik bizden bu kadar, hoşcakalın 🙂

You May Also Like