Tekrardan merhaba arkadaşlar bugün 102 saatlik bir sertifika programını tamamladım. Aynı programa gitmeyi düşünen arkadaşlar için görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle konu; Lojistik, satınalma ve tedarik zinciri yöneticiliği. Eğer bu tarz bir eğitim almak istiyorsanız bir kaç üniversitenin yaşam boyu eğitim merkezinde verildiğini görürsünüz. Yada sürekli eğitim merkezi de olabilir .Üniversiteden üniversiteye adları değişiklik gösterebiliyor, fakat mantık aynı. Şimdi bu program için 66 saat civarı eğitimlerde var fakat benim tercihim İstanbul Teknik Üniversitesinin verdiği programdan yana oldu. Bildiğim kadarıyla sene de 2 kere açılıyor. Bir sonbahar dönemi birde ilkbahar dönemi. Kontenjanlar 25 kişiyle sınırlı. Benim gittiğim bu dönemde 6 kişiydik. İleri düzey kursunda ise daha fazla kişi olduğunu söyleyebilirim. Şimdi bu eğitimin 2 farklı versiyonu var; biri benim gittiğim temel düzey diğeri ise ileri düzey. İleri düzeyde bildiğim kadarıyla konular daha detaylandırılıyor ve sayısal işin içine giriyor.

Eğitimim Kasım ayının başında başladı ve 17 Ocak itibariyle bitti. Maalesef erken seçimden dolayı programın zamanlaması da kaydı. Normal şartlar altında Ekim ayının ortalarıda başlayıp yılbaşı haftasında bitecekti. Programın işleyişine gelecek olursak; her hafta Cumartesi Pazar günleri İTÜ Maçka kampüsünde yerlerinizi alıyorsunuz. Sabah saat 10:00-13:00 arası, 14:00-17:00 arası da öğleden sonra derslere giriyorsunuz. Her Cumartesi/Pazar farklı bir konu ele alınıyor. Örneğin bir hafta sonu Lojistik Bilgi Sistemleriyken diğer hafta Tedarik Zinciri derslerini görüyorsunuz. Ve her hafta sonu farklı hocalar ders anlatıyor. En son hafta yani benim için bu haftanın Cumartesi günü lojistik vaka sınavı için hazırlık soruları çözülüyor. Eğitim sonunda Pazar günü 2 farklı sınava giriyorsunuz. İlki sabah lojistik vaka sınavı. Bu sınavda size bir olay veriyorlar, bize verilen olay 2.5 sayfa civarında olup 10 soruydu. Ama sorular detaylı ve tüm haftalardan sorumlusunuz. Yani x nedir ? tarzında sorularla karşılaşmıyorsunuz. Örneğin hangi bilgi sistemlerinden yararlanmalıyız, yeşil ve tersine lojistik olarak neler kullanabiliriz, Uzakdoğudan gelen ürünlerin lojistiğini çiziniz tarzında. Ki bu dediklerim daha detaylı versiyonda soruluyor. Kitap, defter ve pc den yararlanabiliyorsunuz. Öğleden sonra ki sınav ise 50 sorudan oluşan bir test. Burada kaynaklardan yararlanmak yasak. Çoktan seçmeli olan bu sınavda her sorunun altında 5 seçenekle karşılaşıyorsunuz. Ve 50 soruda her hafta sonu gördüğünüz derslerden toplama. İçerisinde sayısal sorularda mevcut. Şahsen bu konuda ters köşe olduğumu üzülerek itiraf edebilirim. İki sınavdan da minimum 60 almanız gerekiyor.

İTÜ Lojistik, Satınalma Ve Tedarik Zinciri Yöneticiliği İTÜ Lojistik, Satınalma Ve Tedarik Zinciri Yöneticiliği egitim

Şuana dek bu sertifika programından başarısız olan çıkmamış ama biz ne kadar başarılı çıkarız orası meçhul. Her ne kadar teyit ettirmesemde, başarısız olma durumunda bir daha ki dönemin sınavına girebiliyoruz tarzında bir şey de duydum. Ama bu dediğimde iddalaşmıyorum. Oldu ki başarısız oldunuz, uzmanlık belgesi yerine katılım belgesi alabiliyorsunuz. Bu detaya da değindikten sonra gelelim eğitimine. Kendi adıma konuşmak gerekirse Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü mezunuyum. Konulara yatkınlığım vardı fakat ufkumu açtığını söyleyebilirim. Yani üniversitede üstün körü geçtiğimiz dersleri farklı kaynaklardan dinlemek benim açımdan yararlı oldu. Her hoca farklı anlattığı için aynı dersi başka hocadan dinlemek bile önemli. Hocalar çok ilgililer ve yardımseverler. Aklınıza ne takılırsa cevaplıyorlar ki bu sadece dersler olarakta değil. Master yapmak istiyorsanız da sizi yönlendirme konusunda yardımcı oluyorlar. Bence bu da oldukça önemli bir şey. Hatta bir arkadaşımız bu yönlendirmelerle master programına katıldı, bir başkası da başvurdu. Dediklerimde farklı okullar, İTÜ değil.

Haftasonları kalkıp 6 saat dinlemek size sıkıcı gelebilir. Bana da bazen geliyordu. Onun için devamsızlık olayından da bahsedeyim. Sabah ve öğleden sonra her hoca yoklama alıyor. Sizden %80 devam bekliyorlar. Buda 5 gün civarı bir şeye denk geliyor.

Son olarak, benim dışımda ki arkadaşlar ilgili bölümden mezun değillerdi. Bazıları farklı departmanlara geçmek için kursa gelmişlerdi. Bazısı da uzmanlık alanı sahibi olmak istediklerinden. Ben ise bildiklerimi pekiştirmek, CV’m de bulunması için bu kursa gittim. Bakalım geçebilmiş miyim onu da bu hafta içi göreceğim. Unutmadan kurs fiyatı olarak KDV dahil 3.650 TL ödemiştim. Kredi kartına da taksit yapılabiliyor. ( reklamlaaaaar 🙂 )

Sonuç;

  • Haftasonları uyanırım arkadaş diyorsanız gidin
  • Parasını hak ediyor
  • En kötü ihtimal Nişantaşı havası almış olursunuz
  • Maçka Demokrasi Parkında hafta sonu yürüyüşü de cabası

You May Also Like