Hi guys ! Şu 10.000 adım muhabbetini duymuşsunuzdur. Kilo vermek istiyorsanız gün içerisinde minimum 10.000 adım atın diye, atıp tutan kişiler mevcut. Peki gerçekten, 10.000 adım atmak faydalı mı ? Bu sorunun cevabını düz mantık ile cevaplayacak olursak; evet faydalı. Gün içerisinde hareket etmeyen, antrenman yapmayan biri olduğunuzu varsayalım. Eee yediklerimiz, içtiklerimiz derken bir kalori alımı yapıyoruz ama aldığımız kaloriyi yakacak kadar fiziksel aktivitelere girişmiyoruz. Sonuç ? Kilo alma, yağlanma kaçınılmaz. Ve bu olayı kısa bir süre değil, yıllarca yaptığınızı düşünün, ilerleyen yıllarda sizin başınızı ağrıtacak sağlık sorunlarının temellerini atıyorsunuz diyebiliriz.

Peki günde 10.000 adım atmak faydalı mı sorusunda ki asıl hedefimiz ne ? Sağlıklı bir yaşam için bu soruyu soruyorsanız, evet yararlı ama kilo vermek için soruyorsanız, tartışılır. Günde 10.000 adım attınız diye kilo vereceksiniz diye bir kaide yok. Yukarıda dediğim gibi aldığınız ve yaktığınız kaloriler, beslenme tarzınız burada önemli bir etken. Kilo vermek istiyorsanız, özellikle kalp ritminizi arttıracak, sabit tutmayacak cardio egzersizleri yapmanız gerekiyor. Hani şu sağda solda gördüğünüz HIIT yapın muhabbeti de burada kendisini gösteriyor. Mesela bu 10.000 adım muhabbeti 1960’larda çekik gözlü arkadaşlara dayanıyor. Çok güzel bir pazarlama taktiği yaptıklarını söyleyebiliriz.

Amacınız kilo vermekse ve hedefiniz günde 10.000 adımsa, vücudunuzu şaşırtın. Mesela yokuş çıkın, inin, merdivenlere yönelin, yürüyüş hızınızı arttırın ve azaltın. Bu sayede gün içerisinde oturduğunuz yerden bile yağ yakma oranınızı arttırabilirsiniz.

Yok ben stabil 10.000 adım atmak istiyorum derseniz de, onunda sağlığınıza yararı olduğunu itiraf edelim. Yine de 10.000 adım demek sizin istediğiniz vücudu size sağlayacak diye bir şey vaat etmiyor.

Bundan iki sene önce günde minimum 15.000 adım atıyordum. Bu rakam bazı zamanlarda 25.000 civarına kadar çıkıyordu. Yürüyüş hızım, kondisyonum artsa da, öyle ahım şahım bir kilo kaybım olmamıştı. ( burada fazla yağlarımın olmadığını da belirteyim ). Zaten kilo kaybından çok yağ oranınıza dikkat edilmesi gerektiğini savunurum. Kilonuz hiç değişmese bile, yağ oranınız ne kadar azalır ve kas oranınız artarsa o kadar fit gözükürsünüz. Ve bu bana kalırsa harika ve zor bir şeydir.

Neyse efendim, konumuzu bir yere bağlamak gerekirse; günde 10.000 adım faydalı mı sorusunda ki amacınızın ne olduğunu kendinize cevaplayın. Sağlıklı bir yaşamsa evet faydalı. Yok ben kilo vermek istiyorum hemde hızlı olsun diyorsanız, değil.

You May Also Like